بحران امید و اعتماد، در انتظار جامعه ایران

11:47 ۱۲ روز و ۵ ساعت پیش برترین ها 28 0

یک جامعه‌شناس درباره تأثیر نوسانات ارزی اخیر بر وضعیت روانی جامعه می‌گوید: «وقتی جامعه از نظر روانی آسیب ببیند هر اتفاقی می‌تواند آثار مخرب چند برابر به بار بیاورد. در همین مسئله ارز ما شاهد هستیم که مردم به مسئولان اعتمادی نشان نمی‌دهند و وقتی گفته می‌شود که قیمت دلار به‌صورت حبابی در حال بالا آمدن است باز هم عده‌ای برای حفظ ارزش سرمایه‌شان اقدام به خرید دلار می‌کنند.»

برترین ها

اعتماد آنلاین: یک جامعه‌شناس درباره تأثیر نوسانات ارزی اخیر بر وضعیت روانی جامعه می‌گوید: «وقتی جامعه از نظر روانی آسیب ببیند هر اتفاقی می‌تواند آثار مخرب چند برابر به بار بیاورد. در همین مسئله ارز ما شاهد هستیم که مردم به مسئولان اعتمادی نشان نمی‌دهند و وقتی گفته می‌شود که قیمت دلار به‌صورت حبابی در حال بالا آمدن است باز هم عده‌ای برای حفظ ارزش سرمایه‌شان اقدام به خرید دلار می‌کنند.»
طی روزهای گذشته قیمت دلار به شکل افسارگسیخته‌ای بالا رفت. صف‌های طویل در برابر صرافی‌ها نشان داد که این بار هم مردم از هول حلیم در دیگ افتاده‌اند. اگرچه معاون اول رئیس‌جمهوری کمی بعد از شروع بحران افزایش قیمت ارز اعلام کرد که این افزایش کاذب است و کسی حق ندارد دلار را بالاتر از 4200 تومان خرید و فروش کند اما هنوز هم این ورطه پرتلاطم آرام نشده است و حتی مردمی که اصلاً کاری به کار بازار ارز ندارند هم تأثیر این نوسانات را در قیمت کالاهایی که این چند روز خریده‌اند، احساس کرده‌اند.
از تأثیر این اتفاقات بر وضعیت اقتصادی کشور که بگذریم، ابعاد روانی موضوع هم قابل بررسی به نظر می‌رسد آن هم در شرایطی که وضعیت روانی و تاب‌آوری روحی آنها چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. مدتی پیش وزیر بهداشت خبر از ابتلای 25 درصد از ایرانی‌ها به یکی از اختلالات روانی داد، یعنی از هر چهار ایرانی یک نفر به‌نوعی از انواع اختلال‌های روانی مبتلا است.
اختلالاتی که به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان از وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور ریشه می‌گیرد و بحران‌هایی مانند،‌ بحران اخیر ارز می‌تواند بر تشدید این وضعیت اثرگذار باشد. علی‌اصغر مهاجری با تائید این موضوع به اعتمادآنلاین می‌گوید: «اولاً نباید اتفاقات را به‌صورت انفرادی بررسی کرد بلکه باید آنها را کنار هم گذاشت و بعد با نگاهی جامع به همه اتفاقات درباره تأثیر تک‌تک آنها حرف زد. اگر برخی نوسانات در کشوری اتفاق بیفتد که مدت زیادی هیچ بحرانی نداشته بسیار متفاوت خواهد بود با شرایطی که نوسانات مهم در کشوری روی دهند که با بحران‌های مختلفی روبه‌رو بوده است.»
مهاجری اعتقاد دارد که وقوع هر بحران با شدت بیشتری نسبت به بحران قبلی به روان مردم و میزان آسیب‌پذیری‌شان لطمه وارد می‌کند. او می‌گوید: «وقتی جامعه ازنظر روانی آسیب ببیند هر اتفاقی می‌تواند آثار مخرب چند برابر به بار بیاورد. در همین مسئله ارز ما شاهد هستیم که مردم به مسئولان اعتمادی نشان نمی‌دهند و وقتی گفته می‌شود که قیمت دلار به‌صورت حبابی در حال بالا آمدن است باز هم عده‌ای برای حفظ ارزش سرمایه‌شان اقدام به خرید دلار می‌کنند.»
او ادامه می‌دهد: «این اتفاق نه تنها نشان‌دهنده بی‌اعتمادی مردم به مسئولان است بلکه باعث بی‌اعتمادی بیشتر هم می‌شود. مردم نیاز دارند که در کشوری زندگی کنند که می‌شود روی حرف مسئولان حساب باز کرد تا آنها هم آرامش داشته باشند و احساس امنیت کنند. وقتی این عامل آرام‌بخش نباشد امنیت روانی مردم خدشه می‌پذیرد و نتیجه این ناامنی روانی همین گسست اجتماعی است که در حال حاضر شاهد آن هستیم.»
مهاجری می‌گوید: «در بسیاری از کشورها اصلاً مردم به اینکه سیاست‌مداران در حال انجام چه‌کاری هستند اهمیت نمی‌دهند چون با خودشان می‌گویند،‌ مسئولان کار خودشان را می‌کنند و ما هم کار خودمان را و یک اعتماد نسبی وجود دارد اما در کشور ما مردم هرروز بیشتر از قبل به مسائل سیاسی توجه می‌کنند چون فکر می‌کنند باید حواسشان به همه چیز باشد تا کمتر آسیب ببینند. این نگاه به خودی خود باعث رفتارهای اجتماعی نادرست دیگری می‌شود. که مسئولیت آن با کسانی است که اعتماد مردم را متزلزل می‌کنند.»
او امید و اعتماد را عنصر نگهدارنده شیرازه جامعه می‌داند و می‌گوید: «جامعه ما در آستانه درگیری کامل با بحران امید و.اعتماد است. وقتی این دو عنصر در جامعه از بین برود معلوم نیست که چه اتفاقاتی خواهد افتاد اما می‌توان مطمئن بود که این اتفاقات خوشایند نیستند.»


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چگونه جوش صورت را درمان کنیم؟
آکنه بیماری پوستی است و زمانی رخ می دهد که چربی و سلول های مرده پوست فولیکول های مو را مسدود نماید. آکنه اغلب بر روی صورت، گردن، پشت و شانه ها ظاهر می شود.
ماریو بارگاس یوسا؛ دولتمرد پیر ادبیات آمریکای لاتین
ماریو بارگاس یوسا فقط نامی مشهور در میان خوانندگان آمریکایی نیست؛ او با 81 سال سن غول ادبی و سیاسی جهان اسپانیایی زبان ها شناخته می شود و رمان هایش تطابقی آشکار با روزگار ما دارند.
تاکید شهردار زنجان بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های بانک شهر در بهبود زندگی شهری
شهردار زنجان با تاکید بر نقش بانک شهر در کمک به بهبود زندگی شهری، گفت: با افزایش تعاملات مدیریت شهری با این بانک، می‌توان از پتانسیل های آن برای ارایه خدمات بهتر به شهروندان استفاده کرد.
تقدیر استاندار گلستان از عملکرد بانک ملی ایران در حمایت از تولید و اشتغال
استاندار گلستان در شصت و پنجمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، از عملکرد بانک ملی ایران در حمایت از طرح‌های رونق تولید و اشتغال تقدیر کرد.
دانلود اپلیکیشن خدمات بیمه‌ای بیمه ملت از پلی‌استور
نرم‌افزار موبایل‌بیمه ملت (اپلیکیشن بیمه ملت) یکی از ابزارهای ارائه خدمات به مشتریان بوده که بر اساس آخرین فن‌آوری‌ها در حوزه تلفن‌همراه توسعه داده شده است.
فصل جدید همکاری بانک تجارت و مپنا کلید خورد
مدیرعامل بانک تجارت با حضور در ساختمان مرکزی شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) با مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌وگو کرد.
۴ روش برای پیدا کردن مترجم مقاله و کتاب
خیلی از افراد و سازمان‌ها، در امور شغلی و حرفه‌ای خود یا حتی برای امور شخصی نیاز به ترجمه و مترجم پیدا می‌کنند. مخصوصاً کسانی که نیاز به ارتباط با موسسات خارجی از قبیل مجلات علمی یا شرکت‌های بین‌المللی دارند، این نیاز را بیشتر احساس می‌کنند. خیلی از دانشجویان هم در درس و دانشگاه خود از ترجمه مقالات انگلیسی به فارسی استفاده می‌کنند. در همه این موارد، وجود یک «مترجم خوب» می‌تواند کار را تا حد زیادی آسان کند.
حضور فعال بانک رفاه در دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک ایران
در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و با هدف گسترش تعاملات فی مابین بانک رفاه و دانشگاه ملی بیرجند، بانک رفاه حامی دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک و دومین همایش ملی جغرافیا و برنامه‌ریزی مناطق مرزی ایران شد.
معرفی برندگان اسفندماه قرعه‌کشی «وین کارت» بانک سامان
دور بیست‌ویکم از سری سوم قرعه‌کشی «وین کارت» بانک سامان با حضور مدیران ارشد بانک، ناظران و برنده ممتاز دوره پیشین برگزار شد.
تامین مالی بالغ بر ۲۵ هزار فقره تسهیلات بانک صادرات ایران در استان همدان
بانک صادرات ایران با پرداخت بالغ بر ٥ هزار میلیارد ریال تسهیلات و وام‌های ارزان‌قیمت در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، مسکن، خدمات و همچنین زیرمجموعه‌های اقتصاد مقاومتی در سال ٩٦، تامین مالی بیش از ٢٥ هزار فقره تسهیلات را در استان همدان بر عهده گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید
بی‌تحرکی، عامل اصلی ابتلا به دیابت و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی است.
تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
معاون سیاسی استانداری اصفهان منصوب شد
اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان در حکمی، سید حمیدرضا طباطبایی نائینی را به سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی این استان منصوب کرد.
بردهای استقلال و یک قدم تا نایب‌قهرمانی
طرفداران استقلال حالا بیشتر از هر زمان دیگر افسوس روزهای ابتدایی فصل را می‌خورند، روزهایی که بدون مربی موفق و محبوب این روزها با از دست دادن امتیازات هدر رفت.
هفت گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند
انتقاد لاریجانی از ادبیات روحانی
هنیه: عاملان ترور «فادی البطش» تاوان می‌دهند
وزیر خارجه آلمان امروز با ظریف دیدار می‌کند
احتمال تروریستی بودن حادثه تورنتو وجود دارد
مرد رفته از پاستور به ناکجاآباد می‌رود؟
جزئیات سفر رئیس جمهور به تبریز
اسرائیل به روسیه هشدار داد
ادعای توافق اروپا و آمریکا بر سر برجام
نسبت دادن «مومیایی» به رضاخان، شیادی است