ورمزیار: تفكر، تفاوت استقلال منصوريان و شفر است

07:53 ۳۱۴ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 702 0

فصل 97-96 فوتبال ايران، روزهاي آخر خودش را سپري مي‌كند. در اين فصل اتفاقات زيادي افتاد كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها نوسان آبي هاي تهران بود.

برترین ها

روزنامه قانون: فصل 97-96 فوتبال ايران، روزهاي آخر خودش را سپري مي‌كند. در اين فصل اتفاقات زيادي افتاد كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها نوسان آبي هاي تهران بود. تيمي كه شايد در پايان نيم فصل اول، حتي به كسب سهميه آسيايي نيز اميدي نداشت اما حالا براي فصل بعد فوتبال ايران، خط و نشان مي كشد! با صادق ورمزيار، مدير آكادمي باشگاه استقلال كه هميشه بدون سر و صدا براي موفقيت اين تيم تلاش مي كند، گفت‌وگو كرديم تا ارزيابي او را از يك فصل پر ماجرا براي آبي ها، بدانيم.
استقلال در ليگ هفدهم، دو مقطع متفاوت را تجربه كرد. يك نيمه نا اميد كننده را پشت سر و پس از آن يك نيمه عالي را به نمايش گذاشت. چرا استقلال منصوريان موفق نبود اما استقلال شفر نتايج راضي كننده اي را به دست آورد؟
ببينيد، تفكرات يك انسان، مي تواند شكل و شمايل كارها را براي يك تيم، مجموعه، نهاد يا هرجاي ديگري بازسازي كند. مهم‌ترين اصل در هر كاري، ايده ها و تفكراتي است كه شما براي آن ها برنامه ريزي و پي ريزي مي‌كنيد. در واقع شما يك تصميم كلي مي‌گيريد و سپس، آن تصميم را مرحله به مرحله به اجرا مي گذاريد. استقلال منصوريان و استقلال شفر از نظر مهره يكسان بودند اما به نظر من تصميمات كلي منصوريان و شفر با هم فرق مي كرد. شفر همان نفرات منصوريان را با طرز فكر ديگري و به نوع ديگري به كار گرفت. به عنوان مثال با يك بدنسازي خوب، به تيم قدرت بدني مضاعفي داد. در واقع فشار بدني كه روي تيم آورد، كمك بزرگي بود. همچنين تفكرات شفر در مهره چيني متفاوت از تفكرات منصوريان است. يكي از تفاوت‌هاي ديگر اين بود كه شفر، به يك تيم ثابت اعتقاد دارد. با يك تيم بازي مي كند و حتي تعويض‌هايش هم مشخص است. به جز اين چند بازي آخر كه تعداد مصدوم‌ها زياد شد و همچنين شرايط تيم به‌گونه‌اي شد كه همه نفرات در قالب تيم قرار گرفتند، هركدام از بازيكنان ذخيره مي توانستند در كنار نفرات اصلي قرار بگيرند و به تيم كمك كنند.
به بدنسازي اشاره كرديد. منصوريان در ابتداي فصل مدعي بود كه بدنسازي فوق العاده اي را براي تيم پياده كرده و حتي علي‌چيني هم اين اواخر مدعي شد كه استقلال شفر، حاصل بدنسازي منصوريان است.
عقيده و ايده هركسي براي خودش محترم است اما به نظر من نوع كار مك‌درموت به گونه اي بود كه مي گفت بايد به مرور و در طول فصل بدن را تقويت كرد كه متاسفانه به طول فصل نرسيد و آسيب ديدگي‌هاي زياد، گريبان تيم را گرفت. شايد همان موقع اگر آن آسيب ديدگي ها وجود نداشت، منصوريان در حال حاضر نيز سرمربي استقلال بود. مصدوميت هايي كه به وجود آمد، باعث شد كار او به مشكل بخورد. مصدوميت بازيكناني مانند اميد ابراهيمي باعث شد استقلال صدمه ببيند. معتقدم ايده‌اي كه مك درموت داشت و تمريناتي را كه براي بدنسازي در طول فصل در نظر گرفته بود، با بدن بازيكن ايراني سازگار نبود و شايد هم به‌طور كلي در دنيا مرسوم نباشد. نمي دانم، شايد در كشورهاي ديگر جواب بدهد اما حداقل براي ما خوب نبود. توان جنگيدن، توان حفظ توپ و توان حمله از تيم گرفته شده بود و اين مساله به استقلال و عليرضا منصوريان لطمه زيادي زد.
در ابتداي فصل انتقادات زيادي از افتخاري شد. اين انتقادات با رفتن منصوريان و آمدن شفر شدت گرفت اما با نتيجه گرفتن تيم، ديديم كه انتقادات رفته رفته كم شدند و ديگر كسي عليه افتخاري شعار نمي دهد. مديريت او را در اين فصل چگونه مي بينيد؟
به نظر من او مديريت آرام و خوبي را در طول فصل انجام داد. تحت شديدترين فشارها، صبور بود و با آرامش در مورد انتخاب هايش تصميم گرفت. شما اگر در كار خود شناخت لازم و كافي داشته باشيد، بدون شك ضريب موفقيت‌تان نيز بالا مي رود. مديريت افتخاري نيز بر اساس شناخت كامل و كافي صورت گرفت و او اين روند را به خوبي انجام داد. به عنوان مثال براي جذب شفر يا تيام تحت فشارها و انتقادهاي زيادي بود اما كارها را با صبر و حوصله مديريت كرد و پيش برد و نشان داد يك مدير يا يك انسان مي تواند در آرامش، تصميمات و انتخاب هاي خوبي داشته باشد.
در روزهاي اخير، بازهم فشارهايي در مورد تمديد قرار داد شفر به وجود آمده است. گويي درخواست شفر براي بالا رفتن دستمزد خودش يا دستيارانش، انتقادهايي را به همراه داشته است.
من به عنوان بازيكن قديمي استقلال و همچنين يك طرفدار، مي گويم نتيجه گيري شفر خوب بوده است. وقتي افتخاري توانسته اين انتخاب خوب را داشته باشد، بدون شك ماندن يا نماندن شفر را نيز خودش مي تواند به خوبي مديريت كند و بهترين تصميم را بگيرد. بدون شك اگر صلاح باشد، قرارداد شفر را تمديد مي كند و در مورد مسائل مالي نيز تصميم درست را خواهد گرفت. يعني درو اقع او بهتر مي داند كه چه تصميمي به نفع مجموعه استقلال است.
در بازي مقابل سياه جامگان، سه بازيكن از آكادمي استقلال به تيم بزرگسالان اضافه شدند و حتي حسين حيدري هم براي تيم بازي كرد. شرايط آكادمي چگونه است و آيا از شرايط موجود راضي هستيد؟
بله. خداراشكر شرايط خيلي خوبي داريم. ما نفرات ديگري را هم داريم كه مي توانند كمك كنند و شايستگي اين را دارند روي نيمكت بزرگسالان بنشينند. به اميد خدا براي امسال جوري برنامه ريزي مي كنيم كه آكادمي كمك بيشتري به تيم اصلي داشته باشد. آكادمي استقلال پيشرفت خوبي داشته و شخصيت ويژه اي پيدا كرده است. اين موضوع باعث شده تا ملي‌پوشان در سطح فوتبال پايه كشور براي پيوستن به استقلال ترغيب شوند. با چند بازيكن ملي پوش صحبت هايي انجام دادم و آن ها تمايل خودشان را براي بازي در استقلال اعلام كردند. شايد در سال هاي گذشته اگر با بازيكنان برجسته پايه ها صحبت مي كرديم، تمايل زيادي براي حضور در باشگاه استقلال نداشتند چون تيم هاي پايه استقلال در نتيجه گيري موفق نبودند و اغلب در كمركش جدول ها حضور داشتند اما امسال خداراشكر تيم هاي پايه ما رتبه‌هاي بالاي جدول را تصاحب كردند و اين موضوع باعث مي شود تا ملي پوشان پايه، ترغيب شوند پيراهن استقلال را بپوشند. با چند بازيكن خيلي خوب ليگ و همچنين چند ملي پوش كه در جام جهاني زير 17 سال، حاضر بودند صحبت كرديم و اگر خدا بخواهد آن ها را به آكادمي استقلال اضافه مي كنيم تا بتوانيم در آينده زمينه حضورشان در تيم بزرگسالان را نيز فراهم كنيم. جمع شدن ملي پوشان پايه در آكادمي استقلال، پشتوانه خوبي براي تيم بزرگسال خواهد بود كه به كم شدن هزينه ها در نقل و انتقالات نيز كمك مي كند.
ادامه كار استقلال دربازي هاي باقي مانده تا تمام شدن فصل را چطور مي بينيد؟ در حال حاضرتمام نفرات استقلال، نفراتي هستند كه مي توانند كارهاي بقيه را انجام دهند و جاي يكديگر را پر كنند. يعني فرق زيادي بين نفرات اصلي، ذخيره و حتي افرادي كه در ليست 18نفره قرار نمي گيرند، وجود ندارد. به عنوان مثال شاهد بوديم كه حسين حيدري براي تيم انجام وظيفه كرد كه نشان مي دهد تمام بازيكنان در قالب تيم قرار گرفته اند و هركسي در زمين حاضر باشد، مي تواند براي تيم موثر و اقع شود ؛ بنابراين فكر نمي‌كنم استقلال كار سختي را در ادامه ليگ، پيش رو داشته باشد. اما با اين حال بايد با حوصله و سعه صدر بازي هاي باقي مانده ليگ را پشت سربگذارند و امتيازات كامل اين بازي ها را كسب كنند؛ البته فينال جام حذفي ارزش بيشتري خواهد داشت چرا كه يك قهرماني و يك جام در انتظار استقلال است و پيروزي در اين مسابقه ناكامي ليگ را جبران خواهد كرد. ضمن اينكه در ليگ قهرمانان آسيا، استقلال عملكرد خوبي را تا به اينجا ازخود نشان داده و اميدوارم با پيروزي مقابل الهلال، مقتدرانه از گروه خودش صعود كند تا انگيزه بازيكنان براي پشت سر گذاشتن مراحل بعدي دو چندان شود و بتوانيم استقلال قدرتمندي را حتي در فينال اين رقابت ها ببينيم. كار بسيار سختي خواهد بود اما دور از دسترس نيست.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد