ورمزیار: تفكر، تفاوت استقلال منصوريان و شفر است

07:53 ۱۵۹ روز و ۱۳ ساعت پیش برترین ها 513 0

فصل 97-96 فوتبال ايران، روزهاي آخر خودش را سپري مي‌كند. در اين فصل اتفاقات زيادي افتاد كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها نوسان آبي هاي تهران بود.

برترین ها

روزنامه قانون: فصل 97-96 فوتبال ايران، روزهاي آخر خودش را سپري مي‌كند. در اين فصل اتفاقات زيادي افتاد كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها نوسان آبي هاي تهران بود. تيمي كه شايد در پايان نيم فصل اول، حتي به كسب سهميه آسيايي نيز اميدي نداشت اما حالا براي فصل بعد فوتبال ايران، خط و نشان مي كشد! با صادق ورمزيار، مدير آكادمي باشگاه استقلال كه هميشه بدون سر و صدا براي موفقيت اين تيم تلاش مي كند، گفت‌وگو كرديم تا ارزيابي او را از يك فصل پر ماجرا براي آبي ها، بدانيم.
استقلال در ليگ هفدهم، دو مقطع متفاوت را تجربه كرد. يك نيمه نا اميد كننده را پشت سر و پس از آن يك نيمه عالي را به نمايش گذاشت. چرا استقلال منصوريان موفق نبود اما استقلال شفر نتايج راضي كننده اي را به دست آورد؟
ببينيد، تفكرات يك انسان، مي تواند شكل و شمايل كارها را براي يك تيم، مجموعه، نهاد يا هرجاي ديگري بازسازي كند. مهم‌ترين اصل در هر كاري، ايده ها و تفكراتي است كه شما براي آن ها برنامه ريزي و پي ريزي مي‌كنيد. در واقع شما يك تصميم كلي مي‌گيريد و سپس، آن تصميم را مرحله به مرحله به اجرا مي گذاريد. استقلال منصوريان و استقلال شفر از نظر مهره يكسان بودند اما به نظر من تصميمات كلي منصوريان و شفر با هم فرق مي كرد. شفر همان نفرات منصوريان را با طرز فكر ديگري و به نوع ديگري به كار گرفت. به عنوان مثال با يك بدنسازي خوب، به تيم قدرت بدني مضاعفي داد. در واقع فشار بدني كه روي تيم آورد، كمك بزرگي بود. همچنين تفكرات شفر در مهره چيني متفاوت از تفكرات منصوريان است. يكي از تفاوت‌هاي ديگر اين بود كه شفر، به يك تيم ثابت اعتقاد دارد. با يك تيم بازي مي كند و حتي تعويض‌هايش هم مشخص است. به جز اين چند بازي آخر كه تعداد مصدوم‌ها زياد شد و همچنين شرايط تيم به‌گونه‌اي شد كه همه نفرات در قالب تيم قرار گرفتند، هركدام از بازيكنان ذخيره مي توانستند در كنار نفرات اصلي قرار بگيرند و به تيم كمك كنند.
به بدنسازي اشاره كرديد. منصوريان در ابتداي فصل مدعي بود كه بدنسازي فوق العاده اي را براي تيم پياده كرده و حتي علي‌چيني هم اين اواخر مدعي شد كه استقلال شفر، حاصل بدنسازي منصوريان است.
عقيده و ايده هركسي براي خودش محترم است اما به نظر من نوع كار مك‌درموت به گونه اي بود كه مي گفت بايد به مرور و در طول فصل بدن را تقويت كرد كه متاسفانه به طول فصل نرسيد و آسيب ديدگي‌هاي زياد، گريبان تيم را گرفت. شايد همان موقع اگر آن آسيب ديدگي ها وجود نداشت، منصوريان در حال حاضر نيز سرمربي استقلال بود. مصدوميت هايي كه به وجود آمد، باعث شد كار او به مشكل بخورد. مصدوميت بازيكناني مانند اميد ابراهيمي باعث شد استقلال صدمه ببيند. معتقدم ايده‌اي كه مك درموت داشت و تمريناتي را كه براي بدنسازي در طول فصل در نظر گرفته بود، با بدن بازيكن ايراني سازگار نبود و شايد هم به‌طور كلي در دنيا مرسوم نباشد. نمي دانم، شايد در كشورهاي ديگر جواب بدهد اما حداقل براي ما خوب نبود. توان جنگيدن، توان حفظ توپ و توان حمله از تيم گرفته شده بود و اين مساله به استقلال و عليرضا منصوريان لطمه زيادي زد.
در ابتداي فصل انتقادات زيادي از افتخاري شد. اين انتقادات با رفتن منصوريان و آمدن شفر شدت گرفت اما با نتيجه گرفتن تيم، ديديم كه انتقادات رفته رفته كم شدند و ديگر كسي عليه افتخاري شعار نمي دهد. مديريت او را در اين فصل چگونه مي بينيد؟
به نظر من او مديريت آرام و خوبي را در طول فصل انجام داد. تحت شديدترين فشارها، صبور بود و با آرامش در مورد انتخاب هايش تصميم گرفت. شما اگر در كار خود شناخت لازم و كافي داشته باشيد، بدون شك ضريب موفقيت‌تان نيز بالا مي رود. مديريت افتخاري نيز بر اساس شناخت كامل و كافي صورت گرفت و او اين روند را به خوبي انجام داد. به عنوان مثال براي جذب شفر يا تيام تحت فشارها و انتقادهاي زيادي بود اما كارها را با صبر و حوصله مديريت كرد و پيش برد و نشان داد يك مدير يا يك انسان مي تواند در آرامش، تصميمات و انتخاب هاي خوبي داشته باشد.
در روزهاي اخير، بازهم فشارهايي در مورد تمديد قرار داد شفر به وجود آمده است. گويي درخواست شفر براي بالا رفتن دستمزد خودش يا دستيارانش، انتقادهايي را به همراه داشته است.
من به عنوان بازيكن قديمي استقلال و همچنين يك طرفدار، مي گويم نتيجه گيري شفر خوب بوده است. وقتي افتخاري توانسته اين انتخاب خوب را داشته باشد، بدون شك ماندن يا نماندن شفر را نيز خودش مي تواند به خوبي مديريت كند و بهترين تصميم را بگيرد. بدون شك اگر صلاح باشد، قرارداد شفر را تمديد مي كند و در مورد مسائل مالي نيز تصميم درست را خواهد گرفت. يعني درو اقع او بهتر مي داند كه چه تصميمي به نفع مجموعه استقلال است.
در بازي مقابل سياه جامگان، سه بازيكن از آكادمي استقلال به تيم بزرگسالان اضافه شدند و حتي حسين حيدري هم براي تيم بازي كرد. شرايط آكادمي چگونه است و آيا از شرايط موجود راضي هستيد؟
بله. خداراشكر شرايط خيلي خوبي داريم. ما نفرات ديگري را هم داريم كه مي توانند كمك كنند و شايستگي اين را دارند روي نيمكت بزرگسالان بنشينند. به اميد خدا براي امسال جوري برنامه ريزي مي كنيم كه آكادمي كمك بيشتري به تيم اصلي داشته باشد. آكادمي استقلال پيشرفت خوبي داشته و شخصيت ويژه اي پيدا كرده است. اين موضوع باعث شده تا ملي‌پوشان در سطح فوتبال پايه كشور براي پيوستن به استقلال ترغيب شوند. با چند بازيكن ملي پوش صحبت هايي انجام دادم و آن ها تمايل خودشان را براي بازي در استقلال اعلام كردند. شايد در سال هاي گذشته اگر با بازيكنان برجسته پايه ها صحبت مي كرديم، تمايل زيادي براي حضور در باشگاه استقلال نداشتند چون تيم هاي پايه استقلال در نتيجه گيري موفق نبودند و اغلب در كمركش جدول ها حضور داشتند اما امسال خداراشكر تيم هاي پايه ما رتبه‌هاي بالاي جدول را تصاحب كردند و اين موضوع باعث مي شود تا ملي پوشان پايه، ترغيب شوند پيراهن استقلال را بپوشند. با چند بازيكن خيلي خوب ليگ و همچنين چند ملي پوش كه در جام جهاني زير 17 سال، حاضر بودند صحبت كرديم و اگر خدا بخواهد آن ها را به آكادمي استقلال اضافه مي كنيم تا بتوانيم در آينده زمينه حضورشان در تيم بزرگسالان را نيز فراهم كنيم. جمع شدن ملي پوشان پايه در آكادمي استقلال، پشتوانه خوبي براي تيم بزرگسال خواهد بود كه به كم شدن هزينه ها در نقل و انتقالات نيز كمك مي كند.
ادامه كار استقلال دربازي هاي باقي مانده تا تمام شدن فصل را چطور مي بينيد؟ در حال حاضرتمام نفرات استقلال، نفراتي هستند كه مي توانند كارهاي بقيه را انجام دهند و جاي يكديگر را پر كنند. يعني فرق زيادي بين نفرات اصلي، ذخيره و حتي افرادي كه در ليست 18نفره قرار نمي گيرند، وجود ندارد. به عنوان مثال شاهد بوديم كه حسين حيدري براي تيم انجام وظيفه كرد كه نشان مي دهد تمام بازيكنان در قالب تيم قرار گرفته اند و هركسي در زمين حاضر باشد، مي تواند براي تيم موثر و اقع شود ؛ بنابراين فكر نمي‌كنم استقلال كار سختي را در ادامه ليگ، پيش رو داشته باشد. اما با اين حال بايد با حوصله و سعه صدر بازي هاي باقي مانده ليگ را پشت سربگذارند و امتيازات كامل اين بازي ها را كسب كنند؛ البته فينال جام حذفي ارزش بيشتري خواهد داشت چرا كه يك قهرماني و يك جام در انتظار استقلال است و پيروزي در اين مسابقه ناكامي ليگ را جبران خواهد كرد. ضمن اينكه در ليگ قهرمانان آسيا، استقلال عملكرد خوبي را تا به اينجا ازخود نشان داده و اميدوارم با پيروزي مقابل الهلال، مقتدرانه از گروه خودش صعود كند تا انگيزه بازيكنان براي پشت سر گذاشتن مراحل بعدي دو چندان شود و بتوانيم استقلال قدرتمندي را حتي در فينال اين رقابت ها ببينيم. كار بسيار سختي خواهد بود اما دور از دسترس نيست.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

واژگونی خودروی رئیس اداره راهداری اردستان
رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اردستان در تنها جاده یک بانده به مرکز استان دچار حادثه شد.
195 دیدار و سفرسرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان و بلوچستان
زاهدان - ایرنا- توسعه و محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان این روزها به یکی از برنامه های اصلی دولت تبدیل شده به طوری که از ابتدای امسال تاکنون موضوعات مربوط به این استان محور 195 دیدار در سطح مقامات عالی رتبه دولتی بوده است.
استمرار انقلاب مدیون فرهنگ شهادت طلبی در جامعه است
مشهد - ایرنا - امام جمعه موقت تهران استمرار انقلاب اسلامی و عمر چهل ساله آن را مدیون رواج فرهنگ شهادت طلبی در جامعه دانست.
سال تحصیلی جدید همه کلاس های ابتدایی آموزگار دارند
کرج -ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: سال تحصیلی 98 -97 همه کلاس های ابتدایی در سراسر کشور آموزگار دارند.
حکایت بی پایان جنایت سعودی ها با کشتن 18 ماهیگیر یمنی
تهران- ایرنا- ائتلاف نظامی متجاوزان به سرکردگی عربستان با حمله به قایق های ماهیگیری یمن در دریای سرخ واقع در غرب این کشور، 18 ماهیگیر یمنی را کشت.
دو شهروند یمن در حمله هوایی متجاوزان سعودی جان باختند
تهران- ایرنا- دو شهروند یمنی در حمله هوایی ائتلاف آمریکایی - سعودی به استان الحدیده واقع در غرب یمن کشته شدند.
یمن پیشروی نظامی متجاوزان در الحدیده را تکذیب کرد
دوحه – ایرنا – یک منبع نظامی یمن اخبار منتشره درباره پیشروی نظامی متجاوزان در الحدیده را بی اساس و آن را تکذیب کرد.
وقتی سعودی حامی تروریسم جهانی، ایران را متهم می کند
دوحه – ایرنا – دولت عربستان سعودی که در جهان به عنوان یکی از حامیان اصلی تامین مالی تروریسم شناخته می شود ، در نشست هفتگی خود ایران را به حمایت از تروریسم متهم و اعاد کرد که با این پدیده مبارزه می کند.
پوتین:سرنگونی هواپیمای روسیه حادثه ای تصادفی بود
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه مسکو حادثه سرنگونی هواپیمای خود در مدیترانه را با اقدام سه سال پیش ترکیه مقایسه نمی کند، گفت که تراژدی امروز نوعی حادثه تصادفی بود.
عربستان سه تن طلا به منافقین کمک کرده است
تهران – ایرنا – تارنمای خبری البوابه روز سه شنبه ابعاد پنهانی پشتیبانی مادی و معنوی عربستان سعودی از گروهک تروریستی منافقین را افشا کرد که شامل اهدای سه تن شمش طلا و ساعت های مچی گرانبها برای تامین مالی هزینه های این تشکیلات بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خلاقیت هایی که رنگ و بوی آینده را می دهد!
همین حالا هم تکنولوژی‌های فوق العاده‌ای وارد زندگی ما شده اند. مثلا آیا می‌دانستید اتوبوس‌های دوبلین و سنگاپور، پورت یو‌اس‌بی دارند و مسافران می‌توانند دستگاه‌های خود را شارژ کنند؟
۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند
اگر در زندگی شخصی خود به دنبال موفقیت باشیم، باید تلاش کنیم قدرت ذهنی و روانی خود را به کار گیریم و با دید تازه‌ای به مسائل نگاه کنیم. قبل از هر چیز باید دانست که قدرت ذهنی همانند تمام مهارت ها، اکتسابی و قابل یادگیری است.
بازتاب پیروزی پرسپولیس مقابل الدحیل
برد تیم فوتبال پرسپولیس و صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های مختلف قاره آسیا بازتاب داشت.
زمان بررسی استیضاح شریعتمداری در کمیسیون صنایع مجلس مشخص شد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تعیین زمان دقیق جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در این کمیسیون خبر داد.
آیین های سنتی محرم در خوزستان
اهواز - ایرنا - خوزستان در ایام محرم همچون سایر نقاط کشور شاهد برگزاری آیین های مختلف عزاداری سنتی در سوگ سومین امام شیعیان حسین ابن علی(ع) است که هشت آیین آن ثبت ملی شده اند.
15 بازیکن به اردی تیم ملی فوتسال دعوت شدند
مخالفت فیفا با تصمیم لالیگا برای برگزاری بازی در خاک آمریکا
برانکو: بدنبال تاخیر در برگزاری شهرآورد نیستیم
نخستین تمرین پرسپولیس بعد از شکست الدحیل برگزار شد
شماره 10 افسانه ای آرژانیتن همچنان تیتر نخست روزنامه ها
گزارش تمرین ریکاوری پرسپولیس پس از پیروزی برابر الدحیل
آلوس: رفتن رونالدو، رئال را خطرناک‌تر کرده است
اکرم عفیف، درخشان تر از لالیگایی‌ها
مدافع سابق پرسپولیس در پی جلب نظر جادوگر
درآمد یک میلیون دلاری پرسپولیس از آسیا