شهروندان تهرانی اسیر «بدسلیقگی» مدیران شهر

08:48 ۱۳ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 116 0

روزنامه قانون نوشت: طرح ترافیک، قصه پرغصه این روزهای مدیریت شهری تهران شده است. طرحی که تا همین سال قبل با کمترین ابهام و مشکل و در فرآیندی شفاف میان متقاضیان و واجدان شرایط توزیع می‌شد و شهروندان با حداقل مشکل، ترددهای شهری خود در مرکز شهر را انجام می دادند اما این طرح کم دغدغه، از میانه‌ سال گذشته و با تغییر رویکردهای ترافیکی شهرداری،به مهم‌ترین چالش شهروندان به خصوص آن‌ها که کسب و کارشان در مرکز شهر است، تبدیل شد.

برترین ها

روزنامه قانون نوشت: طرح ترافیک، قصه پرغصه این روزهای مدیریت شهری تهران شده است. طرحی که تا همین سال قبل با کمترین ابهام و مشکل و در فرآیندی شفاف میان متقاضیان و واجدان شرایط توزیع می‌شد و شهروندان با حداقل مشکل، ترددهای شهری خود در مرکز شهر را انجام می دادند اما این طرح کم دغدغه، از میانه‌ سال گذشته و با تغییر رویکردهای ترافیکی شهرداری،به مهم‌ترین چالش شهروندان به خصوص آن‌ها که کسب و کارشان در مرکز شهر است، تبدیل شد.
اعلام شهرداری تهران مبنی بر اینکه طرح ترافیک دیگر به سیاق قبل توزیع نمی شود و تعرفه های دریافت آن نیز افزایش چشمگیر می یابد و از طرفی همه سهمیه ها نیز قطع شده و همگان باید طرح را به صورت آزاد تهیه کنند، آغاز کلافی شد که تا امروز پیچیده و سردرگم باقی مانده است.
در حالی که کمتر از یک هفته به پایان اعتبار طرح های ترافیک سال 96 شهروندان تهرانی باقی مانده، سایت ثبت نام این طرح با مشکلات فراوان برای ثبت درخواست ها مواجه بوده، وضعیت سهمیه جانبازان و رسانه ها از طرح ترافیک نا مشخص است و درنهایت نیز مشخص نیست که بالاخره شهروندان از ابتدای اردیبهشت برای ورود به محدوده طرح ترافیک چه باید کنند.
سازمان بازرسی آستین بالا می زند رییس واحد صدور آرم طرح ترافیک شهرداری در تازه‌ترین اظهارات خود با بیان اینکه خبرنگاران فعلا در سایت ثبت‌نام کرده و مدارک خود را در سایت بارگذاری کنند و به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نکنند، موضوع تردد نمایندگان رسانه ها در محدوده مرکزی شهر را بلاتکلیف گذاشته است. از طرفی وی اعلام کرده که نگرانی خاصی درباره طرح ترافیک امسال وجود نداردو به موقع آرم‌ها توزیع می‌شود اما این درحالی است که در روزهای گذشته، سایت ثبت نام بارها از دسترس خارج شده و بسیاری از متقاضیان امکان ثبت نام را پیدا نکرده اند.ريیس سازمان بازرسی کل کشور هم که سال گذشته از ورود این دستگاه به ماجرای تغییر شرایط صدور مجوز طرح ترافیک سخن گفته بود، دیروز گفت که بررسی‌های ما همچنان ادامه دارد و در مورد واریز مبلغ اعلام شده از سوی شهرداری به حساب شهروندی هم ورود کرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه صد درصد با طرح ترافیک خبرنگاران به صورتی که از تخفیف قابل توجه برخوردار باشند، مخالفم تصریح کرده که باید تصمیم عاقلانه گرفته شود و در صورت تصویب قیمت طرح ترافیک خبرنگاران، سازمان بازرسی ورود خواهد کرد اما ماجرای صدور مجوز طرح ترافیک آنجا غم انگیز تر می‌شود که بدانیم اساس تعیین محدوده ای برای طرح ترافیک از قریب به سه دهه قبل در تهران، برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا بوده و شهروندان برای ورود به مرکز شهر با خودرو پول می‌دادند و قرار هم بوده که این پول صرف توسعه حمل و نقل عمومی و ساخت پارکینگ در شهر که کمک به حفظ محیط زیست می کند، شود. اما این اتفاق هرگز در سال های اجرای طرح ترافیک در تهران نیفتاد و مسئولان شهرداری اگرچه پول طرح ترافیک را یکجا از شهروندان دریافت می کردند، اما این پول کمتر برای حفظ محیط زیست هزینه شده و نتیجه آن نیز تشدید آلودگی هوا در مرکز شهر بوده است. حال نیز شهرداری تهران با این ادعا که به دنبال تغییر شرایط ورود به طرح ترافیک با هدف کمک به محیط زیست است، به موضوع تغییر شرایط و ضوابط طرح ورود پیدا کرده و در ماه‌های گذشته نیز بر آن بسیار تاکید داشته است. این در حالی است که با توجه به مشکلات عدیده در اجرای طرح جدید شهرداری ، به نظر می آید که حالا حالاها ابهامات صدور طرح ترافیک ادامه داشته باشد و در این شرایط مشخص نیست که وضعیت کسب و کار شهروندان از ابتدای اردیبهشت در مرکز شهر چگونه خواهد شد. گویی مسئولان شهرداری در تصمیم اتخاذی خود وامانده اند و حال نه راه پس دارند و نه راه پیش.
تاکید چندباره بر اجرای طرحی پر اشکال دیروز سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اطلاعیه درباره آخرین شرایط صدور مجوز طرح ترافیک 97 گفت: بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و شورای ترافیک تهران، طرح ترافیک در سال ۱۳۹۷ در همان محدوده سابق و با تغییراتی در زمان، شیوه پرداخت و نحوه اخذ مجوز، از ابتدای اردیبهشت اجرا می‌شود! شهرداری تهران به محض تصویب نهایی این طرح در مراجع مربوطه، فرآیند اجرایی آن را آغاز کرده است و پس از تقویت زیرساخت‌ها، نصب دوربین‌های جدید و برنامه‌ریزی‌های مربوط به نحوه ثبت‌نام، هم‌اکنون ثبت‌نام از عموم متقاضیان اعم از مجوزهای سالانه دستگاه‌های اجرایی و خریداران روزانه طرح در حال انجام است.مهم‌ترین تغییرات طرح برای سال ۱۳۹۷ نیز شامل این موارد است: ۱-در سال جاری، عموم شهروندانی که قصد دارند با خودروی شخصی در محدوده طرح ترافیک تردد کنند، باید قبل ازاولین ورود،اطلاعات شخص و خودرو را درسامانهmy.tehran.irثبت‌ کنند. اطلاعات مورد نیاز شامل مشخصات مندرج برروی کارت ملی، سندمالکیت خودرو و نیز بارگذاری تصویر آن‌ها در وب‌سایت مذکور است.۲- در سال ۱۳۹۷ طرح ترافیک علاوه بر روزهای جمعه و تعطیلات رسمی در روزهای پنجشنبه نیز اجرا نخواهد شد و ورود به محدوده طرح ترافیک در این روزها برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.۳- در سال ۱۳۹۷ طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ اجرامی‌شود.۴- مقررات مربوط به محدوده زوج و فرد برای سال ۱۳۹۷ همچنان برقرار خواهد بود و تغییری در این زمینه ایجاد نشده است.۵- در سال ۱۳۹۷ هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای خودروهای سهمیه دستگاه‌های اجرایی و دولتی با عموم شهروندان که طرح را به صورت روزانه خریداری می‌کنند، برابر است و تنها طبق مصوبه شورای شهر برای سهمیه‌های معلولان، بیماران خاص، خبرنگاران، آژانس‌ها و وانت‌بارها تخفیف در نظر گرفته شده است.
هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا نیز در سقف سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رایگان است. ۶- در سال ۱۳۹۷ به هیچ وجه فروش سالانه و یکجای طرح ترافیک وجود ندارد و نرخ عوارض تردد درمحدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می‌شود. هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از 20 درصد تخفیف برخوردار خواهند بود.۷- ساعات قبل از ۱۰ صبح و بعد از ۱۶ بعدازظهر، ساعات اوج ترافیک محسوب می‌شود و هزینه تردد در ساعات بین روز کمتر از نصف هزینه ساعات اوج صبح و عصر است. تاکید مجدد مسئولان ترافیکی شهرداری تهران بر اجرایی شدن طرح تازه شان از ابتدای اردیبهشت آن‌هم در شرایطی که هنوز بسیاری از زیر ساخت های آن لازم نیست و کمتر از یک سوم متقاضیان طرح ترافیک موفق به ثبت نام شده اند، مدیریت شهری پایتخت را در روزهای آینده با چالشی بسیاری جدی در پاسخگویی به نیاز شهروندان برای ورود به مرکز شهر مواجه می کند که بایدد دید چه تصمیمی درباره آن می گیرند؟


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیامد خروج احتمالی ترامپ از سوریه چیست؟
فارین پالیسی در گزارشی به قلم داو زاخیم نوشت: تهران و مسکو در حال تبدیل به میانجی گران خاورمیانه هستند و در این میان روابط اسرائیل با این دو روز به روز در حال ملتهب شدن است.
سیلوی 600 هزار تنی پالایشگاه زر ذخیره ساز مطمئن در کشور است
کرج - ایرنا - معاون و سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تدبیر واحد صنعتی پالایشگاه غلات زر در اجرای طرح های مقاوم در مقابل بحران ابراز خرسندی کرد و گفت: سیلوی 600 هزار تنی این پالایشگاه ذخیره ساز مطمئن برای مواقع بحرانی است.
استرداد ۴ کودک تاجیک از عراق به تاجیکستان
وزارت امور خارجه تاجیکستان از بازگشت ۴ کودک تاجیک از عراق خبر داد.
کریمی قدوسی: کاوه مدنی، دوتابعیتی است
سیدجواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با با اشاره به بحث نفوذ از طریق دوتابعیتی‌ها در کشور، گفت: مدت زیادی است که نظام دغدغه نفوذ از طریق دوتابعیتی‌ها را روی دست گرفته و مکررا هشدار می‌دهد.
جسد یا مومیایی کجاست؟
سه روز پیش در فضای مجازی و اینترنتی، از کشف جسدی در صحن حرم حضرت عبدالعظیم (ع) که مومیایی خوانده می‌شد، خبر داده شد، خبری که هنوز هیچ رسانه‌ای نتوانسته آن را به اثبات و سرانجام برساند!
پاسخ دندان‎شکن انصارالله به ادعای سعودی‌ها
سخنگوی جنبش انصارالله یمن به ادعای سعودی‌ها مبنی بر درخواست پناهندگی اش به سلطان نشین عمان واکنش نشان داد.
احداث پل معلق پلدختر مطالبه جدی مردم و مسئولان است
خرم آباد - ایرنا - شهردار پلدختر گفت: طرح احداث پل معلق در ورودی شهر پلدختر به مطالبه جدی مردم و مسئولان تبدیل شده است.
اما و اگر‌ معتضد درباره مومیایی منتسب به رضاخان
خسرو معتضد به برخی ابهامات در ردّ یا تأیید انتساب جسد کشف‌شده به رضاشاه پاسخ داد.
6 هزار میلیارد ریال اعتبار به مسکن اجتماعی اختصاص داده شد
شهرری ـ ایرنا ـ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور گفت: 6 هزار میلیارد ریال اعتبار به مسکن اجتماعی ویژه مستمری بگیران در بودجه امسال سازمان تامین اجتماعی اختصاص داده شد.
بازتاب جهانی کنایه‌های روحانی به ترامپ
صحبت‌های صبح امروز رییس‌جمهور در تبریز با واکنش رسانه‌های جهان روبه‌رو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«مومیایی پهلوی اول»؛ تکذیب یا پیگیری شایعه؟
چه می‌شد اگر به جای بازتاب اخبار ضد و نقیض توام با موضع‌گیری مثبت و منفی درباره خبر کشف جسدی مومیایی که از جانب برخی، منسوب به سرسلسله‌ی پهلوی در ایران قلمداد شده است، نخست بررسی‌های علمی و اصالت‌سنجی نسبت به اصل خبر و آن‌چه گفته می‌شود کشف شده است انجام شود؟
حضور متفاوت باران کوثری و محسن کیایی در «آستیگمات»
فیلم سینمایی «آستیگمات» به کارگردانی و تهیه کنندگی مجیدرضا مصطفوی برای اولین بار در بخش مسابقه جلوه گاه شرق جشنواره جهانی فیلم فجر به طور رسمی رونمایی شد.
آیا به انقلاب فرهنگی جدید نیاز داریم؟
38 سال پیش در چنین روزهایی بود که امام خمینی(ره) فرمان انقلاب فرهنگی را صادر کرد، فرمانی که باعث پاکسازی دانشگاه‌ها از عناصر وابسته به غرب وشرق و حامیان رژیم پهلوی شد و تحولی بزرگ در نظام آموزش عالی بیمار آن زمان ایجاد کرد.
۵ نسخه خانگی شگفت‌انگیز برای کنترل سطح کلسترول خون
با افزایش کلسترول بد یا همان ال دی ال بسیاری از سیستم های حیاتی بدن از بین می روند. عوارض ناشی از کلسترول بد اغلب واضح نیستند و بنابراین می توانند تهدیدکننده زندگی باشند.
استایل مجری مشهور ایرانی در سالن بدنسازی-عکس
"علی ضیا" ؛ مجری مشهور ایرانی، با انتشار یک عکس صفحه شخصی اش را به روز کرد.
خیابانی که پلیس جرات ورود به آن را ندارد!
آزار و اذیت پسر نوجوان توسط راکب موتورسیکلت
کابوس سونامی جدایی در کشور
وظیفه پیام رسان‌های داخلی درباره کانال‌های تلگرامی
سرانجام دارندگان مجوز طرح ترافیک 97
وزیر بهداشت: استان البرز از نظر نیرو بهداشت و درمان تحت فشار است
دارندگان مجوز طرح ترافیک ۹۶ تا پایان اردیبهشت جریمه نمی‌شوند
صددرصد ظرفیتهای بسیج و سراج فعالیتشان در تلگرام را متوقف کرده‌اند
ورود۱۲ میلیون نفر به پیام‌رسان‌های داخلی- ایجاد افزونه‌ای برای انتقال اطلاعات از تلگرام
تقارن امتحانات با ماه رمضان؛ پیشنهادهای دانش‌آموزان به وزیر برای تغییر در امتحانات