شهروندان تهرانی اسیر «بدسلیقگی» مدیران شهر

08:48 ۱۶۵ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 582 0

روزنامه قانون نوشت: طرح ترافیک، قصه پرغصه این روزهای مدیریت شهری تهران شده است. طرحی که تا همین سال قبل با کمترین ابهام و مشکل و در فرآیندی شفاف میان متقاضیان و واجدان شرایط توزیع می‌شد و شهروندان با حداقل مشکل، ترددهای شهری خود در مرکز شهر را انجام می دادند اما این طرح کم دغدغه، از میانه‌ سال گذشته و با تغییر رویکردهای ترافیکی شهرداری،به مهم‌ترین چالش شهروندان به خصوص آن‌ها که کسب و کارشان در مرکز شهر است، تبدیل شد.

برترین ها

روزنامه قانون نوشت: طرح ترافیک، قصه پرغصه این روزهای مدیریت شهری تهران شده است. طرحی که تا همین سال قبل با کمترین ابهام و مشکل و در فرآیندی شفاف میان متقاضیان و واجدان شرایط توزیع می‌شد و شهروندان با حداقل مشکل، ترددهای شهری خود در مرکز شهر را انجام می دادند اما این طرح کم دغدغه، از میانه‌ سال گذشته و با تغییر رویکردهای ترافیکی شهرداری،به مهم‌ترین چالش شهروندان به خصوص آن‌ها که کسب و کارشان در مرکز شهر است، تبدیل شد.
اعلام شهرداری تهران مبنی بر اینکه طرح ترافیک دیگر به سیاق قبل توزیع نمی شود و تعرفه های دریافت آن نیز افزایش چشمگیر می یابد و از طرفی همه سهمیه ها نیز قطع شده و همگان باید طرح را به صورت آزاد تهیه کنند، آغاز کلافی شد که تا امروز پیچیده و سردرگم باقی مانده است.
در حالی که کمتر از یک هفته به پایان اعتبار طرح های ترافیک سال 96 شهروندان تهرانی باقی مانده، سایت ثبت نام این طرح با مشکلات فراوان برای ثبت درخواست ها مواجه بوده، وضعیت سهمیه جانبازان و رسانه ها از طرح ترافیک نا مشخص است و درنهایت نیز مشخص نیست که بالاخره شهروندان از ابتدای اردیبهشت برای ورود به محدوده طرح ترافیک چه باید کنند.
سازمان بازرسی آستین بالا می زند رییس واحد صدور آرم طرح ترافیک شهرداری در تازه‌ترین اظهارات خود با بیان اینکه خبرنگاران فعلا در سایت ثبت‌نام کرده و مدارک خود را در سایت بارگذاری کنند و به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نکنند، موضوع تردد نمایندگان رسانه ها در محدوده مرکزی شهر را بلاتکلیف گذاشته است. از طرفی وی اعلام کرده که نگرانی خاصی درباره طرح ترافیک امسال وجود نداردو به موقع آرم‌ها توزیع می‌شود اما این درحالی است که در روزهای گذشته، سایت ثبت نام بارها از دسترس خارج شده و بسیاری از متقاضیان امکان ثبت نام را پیدا نکرده اند.ريیس سازمان بازرسی کل کشور هم که سال گذشته از ورود این دستگاه به ماجرای تغییر شرایط صدور مجوز طرح ترافیک سخن گفته بود، دیروز گفت که بررسی‌های ما همچنان ادامه دارد و در مورد واریز مبلغ اعلام شده از سوی شهرداری به حساب شهروندی هم ورود کرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه صد درصد با طرح ترافیک خبرنگاران به صورتی که از تخفیف قابل توجه برخوردار باشند، مخالفم تصریح کرده که باید تصمیم عاقلانه گرفته شود و در صورت تصویب قیمت طرح ترافیک خبرنگاران، سازمان بازرسی ورود خواهد کرد اما ماجرای صدور مجوز طرح ترافیک آنجا غم انگیز تر می‌شود که بدانیم اساس تعیین محدوده ای برای طرح ترافیک از قریب به سه دهه قبل در تهران، برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا بوده و شهروندان برای ورود به مرکز شهر با خودرو پول می‌دادند و قرار هم بوده که این پول صرف توسعه حمل و نقل عمومی و ساخت پارکینگ در شهر که کمک به حفظ محیط زیست می کند، شود. اما این اتفاق هرگز در سال های اجرای طرح ترافیک در تهران نیفتاد و مسئولان شهرداری اگرچه پول طرح ترافیک را یکجا از شهروندان دریافت می کردند، اما این پول کمتر برای حفظ محیط زیست هزینه شده و نتیجه آن نیز تشدید آلودگی هوا در مرکز شهر بوده است. حال نیز شهرداری تهران با این ادعا که به دنبال تغییر شرایط ورود به طرح ترافیک با هدف کمک به محیط زیست است، به موضوع تغییر شرایط و ضوابط طرح ورود پیدا کرده و در ماه‌های گذشته نیز بر آن بسیار تاکید داشته است. این در حالی است که با توجه به مشکلات عدیده در اجرای طرح جدید شهرداری ، به نظر می آید که حالا حالاها ابهامات صدور طرح ترافیک ادامه داشته باشد و در این شرایط مشخص نیست که وضعیت کسب و کار شهروندان از ابتدای اردیبهشت در مرکز شهر چگونه خواهد شد. گویی مسئولان شهرداری در تصمیم اتخاذی خود وامانده اند و حال نه راه پس دارند و نه راه پیش.
تاکید چندباره بر اجرای طرحی پر اشکال دیروز سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اطلاعیه درباره آخرین شرایط صدور مجوز طرح ترافیک 97 گفت: بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و شورای ترافیک تهران، طرح ترافیک در سال ۱۳۹۷ در همان محدوده سابق و با تغییراتی در زمان، شیوه پرداخت و نحوه اخذ مجوز، از ابتدای اردیبهشت اجرا می‌شود! شهرداری تهران به محض تصویب نهایی این طرح در مراجع مربوطه، فرآیند اجرایی آن را آغاز کرده است و پس از تقویت زیرساخت‌ها، نصب دوربین‌های جدید و برنامه‌ریزی‌های مربوط به نحوه ثبت‌نام، هم‌اکنون ثبت‌نام از عموم متقاضیان اعم از مجوزهای سالانه دستگاه‌های اجرایی و خریداران روزانه طرح در حال انجام است.مهم‌ترین تغییرات طرح برای سال ۱۳۹۷ نیز شامل این موارد است: ۱-در سال جاری، عموم شهروندانی که قصد دارند با خودروی شخصی در محدوده طرح ترافیک تردد کنند، باید قبل ازاولین ورود،اطلاعات شخص و خودرو را درسامانهmy.tehran.irثبت‌ کنند. اطلاعات مورد نیاز شامل مشخصات مندرج برروی کارت ملی، سندمالکیت خودرو و نیز بارگذاری تصویر آن‌ها در وب‌سایت مذکور است.۲- در سال ۱۳۹۷ طرح ترافیک علاوه بر روزهای جمعه و تعطیلات رسمی در روزهای پنجشنبه نیز اجرا نخواهد شد و ورود به محدوده طرح ترافیک در این روزها برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.۳- در سال ۱۳۹۷ طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ اجرامی‌شود.۴- مقررات مربوط به محدوده زوج و فرد برای سال ۱۳۹۷ همچنان برقرار خواهد بود و تغییری در این زمینه ایجاد نشده است.۵- در سال ۱۳۹۷ هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای خودروهای سهمیه دستگاه‌های اجرایی و دولتی با عموم شهروندان که طرح را به صورت روزانه خریداری می‌کنند، برابر است و تنها طبق مصوبه شورای شهر برای سهمیه‌های معلولان، بیماران خاص، خبرنگاران، آژانس‌ها و وانت‌بارها تخفیف در نظر گرفته شده است.
هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا نیز در سقف سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رایگان است. ۶- در سال ۱۳۹۷ به هیچ وجه فروش سالانه و یکجای طرح ترافیک وجود ندارد و نرخ عوارض تردد درمحدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می‌شود. هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از 20 درصد تخفیف برخوردار خواهند بود.۷- ساعات قبل از ۱۰ صبح و بعد از ۱۶ بعدازظهر، ساعات اوج ترافیک محسوب می‌شود و هزینه تردد در ساعات بین روز کمتر از نصف هزینه ساعات اوج صبح و عصر است. تاکید مجدد مسئولان ترافیکی شهرداری تهران بر اجرایی شدن طرح تازه شان از ابتدای اردیبهشت آن‌هم در شرایطی که هنوز بسیاری از زیر ساخت های آن لازم نیست و کمتر از یک سوم متقاضیان طرح ترافیک موفق به ثبت نام شده اند، مدیریت شهری پایتخت را در روزهای آینده با چالشی بسیاری جدی در پاسخگویی به نیاز شهروندان برای ورود به مرکز شهر مواجه می کند که بایدد دید چه تصمیمی درباره آن می گیرند؟


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رژیم‌های عجیب چهار دانشمند مشهور
اگر شخصی به اندازه‌ی کافی موفق باشد مردم تنها به پردازش ایده هایشان بسنده نخواهند کرد. یک جامعه ی کنجکاو، برای دانستن عادات کاری، خواب، کتاب های محبوب و حتی غذاهایی که می خورد نیز بی قراری می کند؛ شاید ذره ای از این موفقیت را نیز برای خود به دست بیاورد. دانستن برخی عادات عجیب آنها از طرفی می تواند کمک کند تا آنها را یک انسان معمولی با تلاش بسیار تلقی کنیم.
۴ کارگردان تازه‌نفس سینمای دفاع مقدس
اتفاق خوبی که دهه 90 در حوزه سینمای دفاع مقدس افتاده، این است که فیلم سازان جوان، بار سنگین مسئولیت ساخت آثاری درباره جنگ تحمیلی را بر دوش خود احساس می‌کنند‌ و روایتگر بخش مهمی از تاریخ سرزمین‌مان شده‌اند.
ناگفته‌هایی از «حسین منزوی»؛ شاعری که قدر ندید
غزل معاصر به قبل و بعد از حسین منزوی تقسیم می‌شود. حسین منزوی از دهه ۴۰ به ادبیات و مشخصا شعر فارسی ورود جدی پیدا می‌کند و اکنون بخش مهمی از تاریخ ادبیات ماست؛ به اعتباری شگفتی‌هایی که در غزل معاصر می‌آفریند غزل را از فضای کلاسیک عبور می‌دهد. معاصران او از شهریار و آتشی و نیستانی و اخوان بوده‌اند تا سیمین، سایه و محمدعلی بهمنی.
ترفند‌هایی برای جلوگیری از وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی
کاربران زیادی را سراغ داریم که روزِ آن‌ها بدون حضور در شبکه‌های اجتماعی شب نمی‌شود و دائم سرشان در گوشی است و مشغول به گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی هستند. خوشبختانه روش‌هایی را سراغ داریم که به کمک آن‌ها می‌توان جلوی وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی را گرفت، در ادامه با ما همراه باشید.
سعید علی‌حسینی مسابقات جهانی را از دست داد
با اعلام سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری سعید علی‌حسینی به دلیل مصدومیت در مسابقات جهانی حضور نخواهد داشت.
برومند: شرایط روحی پرسپولیس در دربی بهتر است
دروازه‌بان سابق استقلال گفت: شرایط روحی پرسپولیس در این دربی بهتر از استقلال است اما دست سرمربی تیم استقلال هم بازتر است.
تابلو فرش؛ هدیه‌ای ماندگار و خاص
وقتی صحبت از هدیه دادن می‌شود، تنها چیزهایی که به ذهن هر کسی می‌رسد بعد از وسایل و لوازم شخصی، دکوری‌های کوچک برای خانه است.
مسی، غایب بزرگ مراسم بهترین بازیکن سال فیفا
فوق ستاره آرژانتینی در مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال فیفا حضور پیدا نمی کند.
راهنمای خرید مبلمان اداری
نکات مهم راهنمای خرید مبلمان اداری کمک می‌کند که بهترین مبلمان اداری را برای محل کار خود تهیه کنید.
دونادونی در آستانه سرمربیگری تیم ملی ژاپن
مسئول فنی اسبق تیم ملی فوتبال ایتالیا احتمال دارد سکان هدایت سامورایی‌های آبی را برعهده گیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحلیلگر لبنانی: پاسخ ایران به حمله اهواز قاطع خواهد بود
تحلیلگر سیاسی لبنانی در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت ایران برای احقاق حق خود سکوت نمی‌کند به ویژه که این حق در برابر حمله‌ای امنیتی در خلال یک رژه نظامی باشد که بیانگر قدرتش است.
«خودت بمال» وزیر بهداشت دردسر شد - پاسخ یک متخصص فیزیوتراپ به صحبت‌های قاضی‌زاده هاشمی +عکس
پاسخ وزیر بهداشت به درد و دل یک مرد میانسال که از هزینه گران فیزیوتراپی گلایه می کرد، انتقادات طیف مختلفی را در بر داشت.
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تنها راه قدرت خرید از دست رفته مردم را حذف بازار ثانویه ارزیابی کرد و گفت: حالا که نرخ بازار ثانویه هم دستوری است، چرا دولت آن را به جای ۸۰۰۰ تومان همان ۴۲۰۰ تومان اعلام نمی‌کند.
هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند
تنها بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان گنبد کابوس با مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال افتتاح و بعد از یک سال و حدود چهار ماه همچنان بی‌رونق است اما معاون صنایع دستی استان گلستان می‌گوید تا سه هفته آینده رونق می‌گیرد.
حال و هوای مردم اهواز ساعاتی پس از حادثه
ساعت از ۱۰ صبح گذشته است که مادرم از شهرستان تماس می‌گیرد و می‌پرسد در اهواز چه خبر است؟ می‌گویند تیراندازی شده است! از شب پیش درگیر پسر خردسال و تب‌دارم هستم و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنم.
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ خانواده روباه
تراس فرودگاه مهرآباد در سال ۱۳۵۱
صبحگاه مشترک یگان‌های نمونه ارتش
شناسایی ۲۶۰ انبار و سوله کالای قاچاق در سطح شهرستان شهریار
بکارگیری بازنشسته‌ها برای جبران کسر معلم
حال عمومی مصدومان حادثه تروریستی اهواز
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی تهران
پیام ناجا در پی حادثه تروریستی اهواز
نقش موتورلانس‌ها در کاهش زمان رسیدن نیروهای اورژانس به صحنه حادثه
کنترل و لایروبی کانال‌ها و مسیر‌های آب به صورت مستمر