تداوم سنگ‌ اندازی در حل بحران سوریه

08:41 ۱۲ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 28 0

روزنامه ایران نوشت: از زمانی که مشخص شد مسأله سوریه با همکاری سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در حال رسیدن به مراحل پایانی است و این سه کشور توانسته‌اند علاوه بر مدیریت بحران و تعیین موفقیت‌آمیز مناطق کاهش تنش، به سمت حل و فصل سیاسی بحران سوریه نیز پیش بروند، طرف‌های غربی و کشورهای حامی مخالفان دمشق همان گونه که انتظار می‌رفت به فکر سنگ‌اندازی در مسیر این موفقیت افتادند.

برترین ها

روزنامه ایران نوشت: از زمانی که مشخص شد مسأله سوریه با همکاری سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در حال رسیدن به مراحل پایانی است و این سه کشور توانسته‌اند علاوه بر مدیریت بحران و تعیین موفقیت‌آمیز مناطق کاهش تنش، به سمت حل و فصل سیاسی بحران سوریه نیز پیش بروند، طرف‌های غربی و کشورهای حامی مخالفان دمشق همان گونه که انتظار می‌رفت به فکر سنگ‌اندازی در مسیر این موفقیت افتادند.
در این راستا، آنها نمی‌خواهند اجازه تکمیل روند طرح سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه و رسیدن آن به نقطه عطف که بازگشت ثبات و امنیت به این کشور جنگ زده است را بدهند و تشدید تنش‌ها در روزهای اخیر نیز تا حدود زیادی تلاش طرف‌های غربی و کشورهای حامی مخالفان دمشق برای ممانعت از موفقیت این طرح سه جانبه و تثبیت وضعیت سوریه به نفع ایران و روسیه است. طرف‌های غربی و متحدان منطقه‌ای‌شان با دستاویز قرار دادن حمله شیمیایی ادعایی در دوما و متهم کردن دولت سوریه به دست داشتن در این حمله ادعایی موقعیتی برای خود فراهم کردند که ضمن ایفای نقش جدید در بحران این کشور مانع از طی شدن سیر طبیعی میانجیگری ایران، روسیه و ترکیه و آرام شدن سوریه شوند.
نتیجه تلاش‌های عربستان از یک سو و رژیم صهیونیستی و دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از سوی دیگر آن شده است که در حال حاضر آرایش جنگی در منطقه شکل بگیرد و امریکا و روسیه در شرایطی قرار بگیرند که بیش از هر زمان دیگری رودرروی هم بایستند. اتفاقی که حتی در بحران اوکراین هم به این شدت رخ نداد و در بحران اوکراین اروپایی‌ها بیش از امریکا مقابل روسیه ایستادند.
با وجود این، جنگ بین قدرت‌های بزرگ نظیر امریکا و روسیه امری نیست که به سادگی رخ دهد بویژه اینکه قدرت‌های بزرگ تجربه تلخ دو جنگ جهانی را دارند و تمام هوشیاری خود را به کار خواهند گرفت که وارد جنگی تازه نشوند. البته نباید این نکته را نادیده گرفت که بحران سوریه بحرانی است که بازیگران متعددی دارد و این بازیگران متعدد ممکن است مانند قدرت‌های بزرگ فکر نکنند و منافع‌شان باعث شود سطح درگیری‌ها در سوریه افزایش یابد. درچنین شرایطی، اینکه قدرت‌های بزرگ چقدر می‌توانند در مقابل فشارهای بازیگران کوچک مقاومت کنند مسأله‌ای است که گذر زمان مشخص می‌کند. عربستان و رژیم صهیونیستی تمایل دارند سطح درگیری‌ها در سوریه افزایش یابد.
علاوه بر بازیگران منطقه‌ای، حضور چهره‌های افراطی و جنگ طلب در هر دولتی ممکن است رفتارهای یک کشور را به سمت افراط‌ گرایی پیش ببرد و امریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست زیرا در دولت واشنگتن چهره‌های جنگ طلبی نظیر جان بولتون و شخص رئیس جمهوری امریکا وجود دارد. البته در سیستم سیاسی امریکا جریان‌های مختلفی وجود دارند و جهت‌گیری تصمیم‌های مهم و استراتژیک مانند ورود به جنگ تازه را آنها تعیین می‌کنند نه یک فرد یا حتی یک دولت.
با توجه به مجموع این مسائل، پیش‌بینی وقوع جنگی تازه در سوریه بسیار سخت است. امریکا در سال‌های گذشته تجربه دو جنگ عراق و افغانستان را داشته و هر دو این تجربه‌ها هم خوشایند نبوده‌اند از این‌رو برای ورود به جنگ سوریه احتیاط خواهد کرد بویژه اینکه در جنگ سوریه باید مقابل نیرویی به نام روسیه قرار بگیرد .


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چگونه جوش صورت را درمان کنیم؟
آکنه بیماری پوستی است و زمانی رخ می دهد که چربی و سلول های مرده پوست فولیکول های مو را مسدود نماید. آکنه اغلب بر روی صورت، گردن، پشت و شانه ها ظاهر می شود.
ماریو بارگاس یوسا؛ دولتمرد پیر ادبیات آمریکای لاتین
ماریو بارگاس یوسا فقط نامی مشهور در میان خوانندگان آمریکایی نیست؛ او با 81 سال سن غول ادبی و سیاسی جهان اسپانیایی زبان ها شناخته می شود و رمان هایش تطابقی آشکار با روزگار ما دارند.
تاکید شهردار زنجان بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های بانک شهر در بهبود زندگی شهری
شهردار زنجان با تاکید بر نقش بانک شهر در کمک به بهبود زندگی شهری، گفت: با افزایش تعاملات مدیریت شهری با این بانک، می‌توان از پتانسیل های آن برای ارایه خدمات بهتر به شهروندان استفاده کرد.
تقدیر استاندار گلستان از عملکرد بانک ملی ایران در حمایت از تولید و اشتغال
استاندار گلستان در شصت و پنجمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، از عملکرد بانک ملی ایران در حمایت از طرح‌های رونق تولید و اشتغال تقدیر کرد.
دانلود اپلیکیشن خدمات بیمه‌ای بیمه ملت از پلی‌استور
نرم‌افزار موبایل‌بیمه ملت (اپلیکیشن بیمه ملت) یکی از ابزارهای ارائه خدمات به مشتریان بوده که بر اساس آخرین فن‌آوری‌ها در حوزه تلفن‌همراه توسعه داده شده است.
فصل جدید همکاری بانک تجارت و مپنا کلید خورد
مدیرعامل بانک تجارت با حضور در ساختمان مرکزی شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) با مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌وگو کرد.
۴ روش برای پیدا کردن مترجم مقاله و کتاب
خیلی از افراد و سازمان‌ها، در امور شغلی و حرفه‌ای خود یا حتی برای امور شخصی نیاز به ترجمه و مترجم پیدا می‌کنند. مخصوصاً کسانی که نیاز به ارتباط با موسسات خارجی از قبیل مجلات علمی یا شرکت‌های بین‌المللی دارند، این نیاز را بیشتر احساس می‌کنند. خیلی از دانشجویان هم در درس و دانشگاه خود از ترجمه مقالات انگلیسی به فارسی استفاده می‌کنند. در همه این موارد، وجود یک «مترجم خوب» می‌تواند کار را تا حد زیادی آسان کند.
حضور فعال بانک رفاه در دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک ایران
در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و با هدف گسترش تعاملات فی مابین بانک رفاه و دانشگاه ملی بیرجند، بانک رفاه حامی دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک و دومین همایش ملی جغرافیا و برنامه‌ریزی مناطق مرزی ایران شد.
معرفی برندگان اسفندماه قرعه‌کشی «وین کارت» بانک سامان
دور بیست‌ویکم از سری سوم قرعه‌کشی «وین کارت» بانک سامان با حضور مدیران ارشد بانک، ناظران و برنده ممتاز دوره پیشین برگزار شد.
تامین مالی بالغ بر ۲۵ هزار فقره تسهیلات بانک صادرات ایران در استان همدان
بانک صادرات ایران با پرداخت بالغ بر ٥ هزار میلیارد ریال تسهیلات و وام‌های ارزان‌قیمت در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، مسکن، خدمات و همچنین زیرمجموعه‌های اقتصاد مقاومتی در سال ٩٦، تامین مالی بیش از ٢٥ هزار فقره تسهیلات را در استان همدان بر عهده گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید
بی‌تحرکی، عامل اصلی ابتلا به دیابت و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی است.
تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
معاون سیاسی استانداری اصفهان منصوب شد
اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان در حکمی، سید حمیدرضا طباطبایی نائینی را به سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی این استان منصوب کرد.
بردهای استقلال و یک قدم تا نایب‌قهرمانی
طرفداران استقلال حالا بیشتر از هر زمان دیگر افسوس روزهای ابتدایی فصل را می‌خورند، روزهایی که بدون مربی موفق و محبوب این روزها با از دست دادن امتیازات هدر رفت.
هفت گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند
انتقاد لاریجانی از ادبیات روحانی
هنیه: عاملان ترور «فادی البطش» تاوان می‌دهند
وزیر خارجه آلمان امروز با ظریف دیدار می‌کند
احتمال تروریستی بودن حادثه تورنتو وجود دارد
مرد رفته از پاستور به ناکجاآباد می‌رود؟
جزئیات سفر رئیس جمهور به تبریز
اسرائیل به روسیه هشدار داد
ادعای توافق اروپا و آمریکا بر سر برجام
نسبت دادن «مومیایی» به رضاخان، شیادی است