نقدی بر فرصت شناسی ترکیه و نگرانی‌ روسیه

14:46 ۱۶۱ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 164 0

رئیس‌جمهوری ترکیه در آینده به دنبال آن خواهد بود تا با حمایت از دو گروه، یعنی اعراب مخالف اسد و کردهای موافق بارزانی، بر تحولات کُردی شمال سوریه اثر بگذارد.

برترین ها

رئیس‌جمهوری ترکیه در آینده به دنبال آن خواهد بود تا با حمایت از دو گروه، یعنی اعراب مخالف اسد و کردهای موافق بارزانی، بر تحولات کُردی شمال سوریه اثر بگذارد.
اگر چه ترکیه در مذاکرات آستانه، در کنار ایران و روسیه قرار گرفته و در طرح ایجاد نقاط کاهش تنش تا حد زیادی اثرگذار بود؛ با این حال، ترکیه همچنان معتقد به ضرورت تغییر نظام سیاسی سوریه، کنار گذاشتن بشار اسد و حمایت از مخالفان است. علاوه بر این، آنکارا با حمله به عفرین نشان داد در مورد تحولات کُردی شمال سوریه، با آمریکا اختلاف‌نظر عمیقی دارد و از این جهت مسیر سیاسی ترکیه در سوریه، الزاماً شباهتی به تصمیم‌ها و اقدام‌های دیگران ندارد. برای تحلیل و واکاوی بیشتر این موضوع، به گفت‌وگو با «محمدعلی دستمالی» کارشناس مسائل ترکیه و کردها پرداختیم که مشروح آن از نظر می‌گذرد.
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که ترکیه باید هر چه زودتر عفرین را ترک کند و این شهر را به دولت سوریه تحویل دهد. از نظر شما، ترکیه تا چه اندازه حاضر به انجام چنین اقدامی است؟
محمدعلی دستمالی: بسیار بعید است که ترکیه به آسانی و بدون امتیاز و دستاورد، شهر کردنشین عفرین را ترک کند. بیش از ۵۰ نظامی ارتش ترکیه و بیشتر از ۲۰۰ عضو ارتش آزاد برای اشغال این شهر کشته شدند و منطقی نیست که اردوغان با یک درخواست مسکو، به سادگی از عفرین خارج شود. رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در سخنرانی حزبی خود در مجلس، اعلام کرد که «ما بهتر می‌دانیم عفرین را به چه کسی تحویل دهیم». پس از آن هم «نورالدین جانیکلی» وزیر دفاع این کشور اعلام کرد که ترکیه پس از پایان بحران سوریه و پایان تهدیدهای تروریستی علیه آنکارا، کنترل عفرین را به حکومت منتخب تحویل می دهد. معنی این سخن این است که اولاً آنکارا هنوز هم امیدوار است بشار اسد از قدرت کنار گذاشته شود و حتی اگر چنین اتفاقی نیافتد، بر آن است تا کنترل این شهر را به گروهی منتخب از ارتش آزاد سوریه بسپارد که قطعاً این اقدام چالش‌های تازه‌ای بین دمشق، آنکارا و مسکو به وجود می‌آورد و قاعدتاً ایران نیز به چنین موضوعی معترض خواهد بود. اما در هر حال، دروازه‌های گفت‌وگو و چانه‌زنی برای طرفین باز است.
آمریکا چه نگاهی به این موضوع دارد؟ محمد علی دستمالی: آمریکا بیشتر به شرق فرات اهمیت می‌دهد و توجهی به عفرین ندارد و گویی بر اساس یک توافق نانوشته این مساله را رها کرده تا ترکیه و روسیه در مورد آن تصمیم بگیرند تا نوعی موازنه بین دو قدرت بزرگ جهانی در سوریه ایجاد شود. آمریکا در دو منطقه کردنشین جزیره به مرکزیت قامشلی و کوبانی، دغدغه‌های دیگری دارد و تصور نمی‌کنم به غرب فرات و عفرین اهمیت دهد.
حتی اگر ترکیه وارد منبج شود، باز هم آمریکا اقدامی نخواهد کرد؟ محمد علی دستمالی: مساله منبج بسیار متفاوت است و به نظر نمی‌رسد که ترکیه اراده و عزم قاطعانه‌ای برای ورود به منبج داشته باشد. منبج برای آمریکا مهم است و در آنجا از نیروهای کُرد و عرب حمایت می‌کند و چنین امتیازی به اردوغان داده نخواهد شد. مقامات ترکیه منتظر آن هستند که تیم «مایک پمپئو» وزیر خارجه فعلی آمریکا در واشنگتن و منطقه به طور کامل ثبات و استقرار پیدا کند تا در این مورد مذاکرات خود را آغاز کنند. از سوی دیگر می‌دانید که فرانسه نیز انگیزه‌هایی برای حضور در سوریه و حمایت از کردها دارد و احتمال آن وجود دارد که این مساله به چالش‌های جدیدی بین آنکارا و پاریس منجر شود.
اگر آمریکا از سوریه خارج شود، وضعیت به نفع ترکیه خواهد بود؟ محمد علی دستمالی: این مساله همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و چنین به نظر می‌رسد که در تیم ترامپ، اجماع نظری برای خروج از سوریه وجود ندارد. اما با این حال، اگر روزی چنین اتفاقی بیافتد، دست ترکیه برای مانور در شمال سوریه بازتر خواهد بود و احتمال توافق‌های بیشتر بین ترکیه و روسیه وجود خواهد داشت.
آیا ادامه این سناریو می‌تواند منجر به آن شود که ترکیه در قضیه سنجارِ عراق هم ورود پیدا کند؟ محمد علی دستمالی: بسیار بعید می‌دانم. به این دلیل که اولاً پ.ک.ک تقریباً نیروهای رسمی خود را به طور کامل از شنگال خارج کرده و دوم اینکه عراق نیز تمایل به این اقدام ندارد. سوم اینکه ترکیه توان آن را ندارد که همزمان در چند جبهه بجنگد و قربانی دهد. بازگشت جنازه‌ها به ترکیه، در معادلات انتخاباتی به ضرر اردوغان خواهد بود.
آیا در مورد عفرین هم چنین وضعیتی روی داد؟ مردم ترکیه به اقدام ارتش این کشور در عفرین چه نگاهی دارند؟ محمد علی دستمالی: در عفرین، تیم اردوغان با یک استراتژی رسانه‌ای و تبلیغاتی و بگیر و ببندهای بسیار، کاری کردند که حمله به عفرین در قامت یک حماسه ملی ضد ترور جلوه پیدا کند و مردم از آن حمایت کنند. اما در صورت ورود به سنجار یا به قول کردها شنگال، احتمال بالا رفتن تلفات وجود دارد و این عملیات سود چندانی برای ترکیه ندارد.
 فرجام عفرین چگونه خواهد بود؟ آیا ممکن است بین کردهای سوریه و دولت ترکیه، مذاکراتی صورت بگیرد؟ محمد علی دستمالی: احتمال آنکه عفرین باز هم به دست کردهای وابسته به پ.ک.ک بیافتد، بسیار پایین است. در شمال سوریه روابط ترکیه و کردها، ارتباط مستقیمی به سرنوشت پ.ک.ک دارد. پ.ک.ک در جنگ با ترکیه زمین‌گیر شده و در شرایطی نیست که برای ترکیه تعیین تکلیف کند و کارتی برای ورود به مذاکره در دست داشته باشد. تصور می‌کنم اردوغان در آینده به دنبال آن خواهد بود تا با حمایت از دو گروه، یعنی اعراب مخالف اسد و کردهای موافق بارزانی، بر تحولات کُردی شمال سوریه اثر بگذارد. فعلاً بین کردهای هوادار پ.ک.ک و ترکیه، نوعی از خصومت و کینه به وجود آمده اما بعید نیست در آینده و پس از فرو نشستن آتش جنگ و درگیری، انگیزه‌های اقتصادی ترکیه و کشف یک بازار بزرگ در سوریه و به ویژه در مناطق کردنشین شمال این کشور، اثرات تازه‌ای بر روابط کردها و آنکارا بگذارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

تابوت‌های مینیاتوری اسرارآمیز در اسکاتلند
در موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ هشت تابوت مینیاتوری چوبی قلع اندود وجود دارد. در هر تابوت یک آدمک چوبی با صورت نقاشی شده و لباس قرار دارد. از زمان کشف آن در غار توسط چند پسر جوان در سال ۱۸۳۶، این مجسمه‌های مینیاتوری برای همه جذاب و اسرارآمیز بوده اند.
توجه فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس
سایت فدراسیون جهانی فوتبال فیفا نگاهی کلی به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان انداخت.
خیزِ سیدجلال برای پایان حسرت ۲۵ ساله
سید جلال حسینی، در طول دوران بازیگری خود، به یک مدافع برجسته مشهور بوده و کمتر در کارهای هجومی مشارکت داشته ولی در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا عملکرد متمایزی در فاز حمله به جای گذاشته و چندین بار پرسپولیس را نجات داده است.
مشکل عجیب هافبک عراقی استقلال
طارق همام در تیم استقلال با مشکل جالبی روبرو شده است.
اتفاقی که در استقلال ممنوع شد!
آبی‌ها از بازی السد درس گرفتند.
کاشته‌زن اول تیم‌ملی مشخص شد؟
سامان قدوس بی‌‌شک بهترین کاشته‌زن این روزهای فوتبال ایران است.
میزان خسارت سیل و طوفان در نقاط مختلف کشور
سیل و طوفان در 24 ساعت گذشته خسارات زیاد جانی و مالی به هموطنانمان وارد کرده است اخبار مرتبط با این حوادث را می خوانید.
شی جینپینگ: اهمیت بالایی به روابط با پاکستان قائلیم
رییس‌جمهوری چین گفت‌ که کشورش اهمیت بسیار بالایی به روابط با پاکستان قائل و بر این باور است که پروژه‌ اقتصادی کلیدی میان دو طرف موفقیت‌آمیز خواهد بود.
یک ماشین‌ رأی‌گیری در آمریکا در ملأ عام هک شد!
در حالی که آمریکا خود را برای انتخابات‌ میان‌دوره‌ای آماده می‌کند، یک کارشناس ثابت کرده که هک کردن و دست‌کاری نتایج آرای دستگاه‌های اخذ رأی کار چندان دشواری نیست.
انتقاد ترامپ از عملکرد جف سشنز: من دادستان کل ندارم
رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر از دادستان کل کشورش انتقاد کرد و گفت: من دادستان کل ندارم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسکو: توسعه برنامه موشکی، حقِ ایران است
معاون وزیر خارجه روسیه می گوید که مقامات مسکو معتقدند که توسعه برنامه موشکی ایران حق مسلم تهران است و تمام موضوعات مرتبط به آن باید بدون اِعمال فشار حل و فصل شوند.
انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین
نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انزوای کامل آمریکا و سه متحدش در برابر ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس، گفت: اظهارات علیه ایران تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی است که آنها در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.
نیمار؛ ستاره گرانقیمتی که در پاریس نمی‌درخشد!
نیمار آن ستاره تاثیرگذار در پاریسن ژرمن نیست.
نقدی بر یک کم لطفی؛ این تیم دوازده نفره نیست!
در پیروزی شگفت انگیز پرسپولیس مقابل الدحیل قطر، تک تک اعضای این تیم بالاترین حد شادی را تجربه کردند.
اخراج رونالدو در اولین دیدار چمپیونزلیگیِ یوونتوس
کریس رونالدو، ستاره یوونتوس، در اولین دیدارش برای این تیم در لیگ قهرمانان اروپا اخراج شد.
مسکو: توسعه برنامه موشکی، حقِ ایران است
استقبال گوترش از دیدار رهبران دو کره
معاون البغدادی به اعدام محکوم شد
بشار اسد به پوتین تسلیت گفت
هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری
اتباع عربستانی از سفر به ۱۰ کشور دیگر منع شدند
علم الهدی: انقلاب حسینی برای نجات از حاکمیت ظلم بود
آمادگی آمریکا برای دور جدید مذاکره با کره شمالی
رژه تمرینی هوایی جنگنده‌های ارتش و سپاه در بندرعباس
کمالوندی: همکاری هسته‌ای ایران و روسیه ادامه دارد