اگر یک روبات انسان را بکشد چه کسی مقصر است؟

10:32 ۱۰۲ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 258 0

روزنامه ایران - میثم لطفی: اگر یک فرد شخص دیگری را به قتل برساند قوانین مشخصی برای مجازات او وجود دارد و دادگاه بر اساس موازین موجود براحتی او را محاکمه می‌کند. با وجود این اگر یک دستگاه هوشمند الکترونیکی مانند روبات باعث قتل یک انسان شود، به نظر شما چه کسی مقصر خواهد بود؟

برترین ها

روزنامه ایران - میثم لطفی: اگر یک فرد شخص دیگری را به قتل برساند قوانین مشخصی برای مجازات او وجود دارد و دادگاه بر اساس موازین موجود براحتی او را محاکمه می‌کند. با وجود این اگر یک دستگاه هوشمند الکترونیکی مانند روبات باعث قتل یک انسان شود، به نظر شما چه کسی مقصر خواهد بود؟
اگرچه این روزها اخباری مبنی بر اقدامات صلح‌جویانه «کیم جونگ اون» به گوش می‌رسد، ولی بر اساس آخرین گزارش‌ها فضای بین کره شمالی و کره جنوبی پرتنش‌ترین مرز میان دو کشور در سراسر جهان معرفی شده است و در این نقطه از کره خاکی روبات‌های هوشمند بیشتر از سربازان نگهبانی می‌دهند و این احتمال وجود دارد در صورت مشاهده هرگونه تخلف، روبات‌ها به سمت انسان شلیک کنند و او را از پا دربیاورند.
قاتلی از جنس روبات کره جنوبی بتازگی از ساخت روبات هوشمندی خبر داده است که با نام SGR-A1 شناخته می‌شود و یکی از شعبه‌های سامسونگ وظیفه ساخت آن را برعهده داشته است. شکل ظاهری این روبات نگهبان 1.2 متری شبیه به چند جعبه سیاه است که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و البته در قسمت سر روبات لیزرهای مادون قرمز کار چشم را برای آن انجام می‌دهند که دشمن نتواند به مواضع آن نزدیک شود و کوچک‌ترین حرکات تا شعاع چهار کیلومتری در دید آن پنهان نماند. این روبات در اصل یک سرباز بسیار ماهر است که در صورت شناسایی هر گونه تخلف دست به کار می‌شود.
در مرحله کنونی، این روبات به گونه‌ای آموزش دیده است که هنگام مشاهده نیروهای دشمن آن را به فرمانده خود که در مرکز کنترل قرار دارد، گزارش می‌دهد. اگر در مرکز کنترل به او دستور داده شود، روبات می‌تواند دشمن را به گلوله ببندد. برای SGR-A1 همچنین قابلیتی در نظر گرفته شده است تا به صورت خودکار عمل کند و هر زمان مناسب دید، بدون نیاز به دریافت مجوز وارد عمل شود و مواضع دشمن را به رگبار ببندد. پنتاگون و دیگر ارتش‌های بزرگ جهان به صورت گسترده در حال توسعه سلاح‌های هوشمندی هستند که قدرتمندتر از پهپادهای کنترلی واشنگتن در پاکستان، افغانستان و... عمل می‌کنند. پیشرفت‌های فناوری به این دسته از سلاح‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند اهداف خود را بدرستی شناسایی کنند و بدون دخالت انسان آنها را از بین ببرند. وزارت دفاع امریکا پیش‌بینی کرده است که این سلاح‌ها در آینده نه چندان دور می‌توانند دوش به دوش انسان‌ها در خط مقدم میدان‌های جنگ حاضر شوند.
موضوع روبات‌های قاتل از جمله بحث‌هایی است که برای انسان چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد. این هفته کنفرانس ائتلاف بین‌المللی توسعه‌دهندگان روبات، دانشگاه‌ها و فعالان حقوق بشر با نام «کمپین نه به روبات‌های قاتل» در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد و سیاستمداران را مورد هدف قرار داد. این گروه از افراد در جریان برگزاری کنفرانس مذکور سعی کردند ساخت و استفاده از «سلاح‌های خودکار مرگبار» متوقف شود و البته این اتفاق در حالی صورت گرفت که با وجود توسعه فناوری، این سلاح‌ها هنوز به صورت رسمی استفاده نشده‌اند.
نه به روبات‌های قاتل «پیتر آسارو» از محققان حوزه رسانه در مرکز «نیو اِسکول» شهر نیویورک و سخنگوی فراخوان «نه به روبات‌های قاتل» در این خصوص گفت: «سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا ماشین‌ها اجازه دارند جان انسان را بگیرند و حتی اگر این اتفاق نیفتد، ساخت چنین دستگاه‌هایی نمی‌تواند ارزش و هویت انسان را زیر پا بگذارد؟».
این همان سؤالی است که فیلسوفان، کارشناسان علوم حقوقی و محققان اجتماعی از مدت‌ها قبل مطرح کردند و هشدار دادند توسعه فناوری می‌تواند در آینده نزدیک روبات‌ها را به قدری قدرتمند کند که مرگ و زندگی انسان به دست آنها مشخص شود. روبات‌ها این روزها با هدف مراقبت از سالمندان، آموزش کودکان اوتیسمی، رانندگی در اتومبیل، انجام جراحی‌های پزشکی و... توسعه می یابند. اگرچه این روبات‌ها برای کشتن انسان‌ها طراحی نشده‌اند، ولی هم‌اکنون این سؤال از مراجع قضایی مطرح شده است که: اگر یک عابر پیاده پس از برخورد با اتومبیل خودران جان خود را از دست دهد چه کسی مقصر خواهد بود؟ اگر یک روبات هوشمند پزشکی با تجویز اشتباه دارو باعث مرگ بیمار شود چه کسی پاسخگو است؟ اگر اشتباه یک روبات نگهبان در شلیک به مواضع دشمن باعث آغاز جنگ میان دو کشور شود چه اتفاقی صورت می‌گیرد. چندی پیش در برخی خبرها گفته شد که یک روبات هوشمند مخصوص تمیز کردن خانه، موهای فردی را که روی مبل دراز کشیده بود به داخل خود کشید و باعث ایجاد آسیب جدی در وی شد. در این حالت چه کسی مقصر است؟
پروفسور آسارو و اعضای گروه او که چندین فعال حقوق بشر را شامل می‌شوند بر این مسأله تأکید دارند که اگر یک سیستم رایانه‌ای خودکار مانند روبات برنامه‌ریزی شده مخصوص تشخیص نیروهای دشمن از غیرنظامیان بدون کنترل انسان باعث مرگ یک نفر شود، بسیار دشوار است که بتوان یک فرد یا گروه را در این زمینه مقصر دانست. این همان خلأ بزرگی است که هنوز در این زمینه برطرف نشده است.
خلأ قانونی براساس تئوری‌های کنونی گفته می‌شود که اگر یک روبات خودکار وارد روستا شود و همه اهالی آن را به قتل برساند، هیچ دادگاه یا مرکز قضایی وجود ندارد که یک جسم بی‌جان را مجازات کند و «دادگاه جنایی بین‌المللی» نیز قانون مشخصی در این خصوص وضع نکرده است. برخی کارشناسان بر این باورند که هنگام بروز اتفاق مذکور نمی‌توان طراحان و سازندگان روبات را هم مقصر دانست، زیرا ممکن است در برنامه‌ریزی‌های اولیه هرگز برای روبات تعریف نشده باشد که تمام اهالی یک روستا را به قتل برساند. دادگاه‌ها بر اساس قوانین کیفری موجود نیازمند آن هستند تا با بررسی پرونده مربوطه ذهن آگاه عامل جنایت را شناسایی کنند. با وجود این زمانی که دادگاه با یک روبات مواجه می‌شود این مشکل وجود دارد که چگونه به ذهنیت و هدف از جنایت او پی ببرد، زیرا برای روبات هوش مصنوعی تعریف شده است و افکار و احساسات انسانی را درک نمی‌کند. ممکن است طراحان یا سازندگان روبات مسئولیت مدنی در قبال روبات خود داشته باشند و به‌عنوان مثال اگر بررسی‌های صورت گرفته ثابت کند که اختلال نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باعث اعمال روبات شده است، آنها می‌توانند محاکمه شوند ولی این قبیل مجازات‌ها نمی‌تواند جلوی حضور روبات‌های قاتل را بگیرد و ادامه فعالیت آنها را متوقف کند.
روبات‌های قاتل می‌توانند در اشکال مختلف ظاهر شوند و از هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا ماشین‌های مریخ‌نورد، به اسلحه مجهز شوند. وزارت دفاع ایالات متحده در سال 2012 میلادی بر اساس دستورالعمل جامع خود اعلام کرد تمامی سیستم‌های خودکار باید به گونه‌ای طراحی شوند که فرماندهان و اپراتورها بتوانند سطوح مناسب قضاوت در مورد استفاده از اسلحه در آنها را کنترل کنند. وزارت دفاع کانادا نیز چندی پیش اظهار داشت: «در حال حاضر هیچ گونه سلاحی که به صورت خودکار و بدون دخالت انسان بتواند شلیک کند و جان فردی را بگیرد در دست نداریم». با وجود این آژانس تحقیقاتی وابسته به این وزارتخانه «برنامه فعال مطالعاتی در حوزه سیستم‌های هوشمند غیرانسانی» را پیش می‌برد.
شرکت «کلییرپَث» که دفتر مرکزی آن در شهر اونتاریو واقع شده است از نخستین مراکز جهان محسوب می‌شود که در مقابل توسعه روبات‌های قاتل گام برداشته است تا از این طریق بتواند در مقابل آزمایشگاه تحقیقاتی روبات‌های هوشمند کانادا گام بردارد.
«رایان گریپی» بنیانگذار این مرکز توضیح داد روبات‌های مین‌یاب یا روبات‌های ناجی از جمله روبات‌های نظامی محسوب می‌شوند که با اهداف انساندوستانه توسعه یافته‌اند و هرگز به سمت انسان اسلحه نمی‌کشند. حضور این قبیل روبات‌ها در میادین نبرد می‌توانند بدون خونریزی جان افراد زیاد را نجات دهند و بهتر است این دسته روبات‌های نظامی توسعه یابند. به هر حال، هنوز بدرستی مشخص نشده است که سازمان ملل متحد و دیگر مراکز جهانی در مقابل روبات‌های قاتل چه موضعی دارند و چگونه با وضع قوانین جدید می‌توانند جلوی توسعه آنها را بگیرند.
نیم‌نگاه موضوع روبات‌های قاتل از جمله بحث‌هایی است که برای انسان چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد. این هفته کنفرانس ائتلاف بین‌المللی توسعه‌دهندگان روبات، دانشگاه‌ها و فعالان حقوق بشر با نام «کمپین نه به روبات‌های قاتل» در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد و سیاستمداران را مورد هدف قرار داد
اگر یک روبات خودکار وارد روستا شود و همه اهالی آن را به قتل برساند، هیچ دادگاه یا مرکز قضایی وجود ندارد که یک جسم بی‌جان را مجازات کند و «دادگاه جنایی بین‌المللی» نیز قانون مشخصی در این خصوص وضع نکرده است


گروه های زیر مجموعه علم و فناوری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اموات هر چند وقت یک بار به دیدار خانواده خود می آیند؟
اسحاق بن عمار می گوید : « به امام موسی کاظم (علیه السلام) عرض کردم : آیا روح مومن به دیدار خانواده اش می آید ؟
نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
حضور در جام جهانی آقای بازیگر را پرمخاطب‌ترین کرد
ویل اسمیت به لطف حضور در مراسم اختتامیه جام جهانی فوتبال به پرمخاطب ترین بازیگر شبکه‌های اجتماعی بدل شد.
روزهای تلخ و پر از بلاتکلیفی خانم مجری-عکس
فضه السادات حسینی، مجری تلویزیون، تصویر زیر را در اینستاگرامش منتشر کرد.
اعتراف پسر ١٨ ساله به قتل دوست ۳۱ ساله مشهدی
عامل قتل پسر ٣١ ساله در مشهد که پسری ١٨ ساله است به جرم خونین خود اعتراف کرد.
10 میلیون تومان بدهید، بدون هیچ زحمتی مدرک دکترا قانونی بگیرید!
بعضی‌ها هستند که دلشان می‌خواهد لیسانس داشته باشند یا دکترا برایشان سخت است بروند درس بخوانند با مدرک جعلی دلشان را راضی می‌کنند.
چه کسانی نباید لیزر کنند؟
دکتر بنفشه تمیزی‌فر متخصص پوست در پاسخ به برخی شائبه‌ها درباره عوارض ناشی از لیزر موهای زائد نظیر ناباروری و یا تاثیر در غدد لنفاوی بدن، تاکید کرد: لیزر موهای زائد، عوارض طولانی مدت شناخته شده‌ای ندارد.
تاوان خونی که به ناحق ریخته شد
ضربه‌های عصا را پی در پی بر سرو صورتش فرود می‌آوردم، با هر ضربه‌ای که به بدنش می‌نشاندم گویی کینه و خشم فروخورده چندین ساله از وجودم پاک می‌شد. سال‌ها دربرابر باجگیری‌هایش سکوت کرده بودم، حالا تمام کینه‌ای را که در سینه حبس کرده بودم بیرون می‌ریختم.
کدام شهر بیشترین حقوق بگیر صندوق بازنشستگی هستند؟
مدیر کل دفتر توسعه سیستم‌های صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بیشترین جامعه حقوق بگیر صندوق بازنشستگی کشوری را بازنشستگان تهرانی تشکیل می‌دهند.به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهروز انتظاری مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه سیستم‌های صندوق بازنشستگی کشوری در نشست خبری که امروز (یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: بیشترین جامعه حقوق بگیر صندوق بازنشستگی کشوری را بازنشستگان تهرانی با ۳۰۰ هزار و ۸۵۲ نفر تشکیل می‌دهند و این تعداد سهم ۲۶.۵۶ درصدی از مجموع بازنشستگان را در بر می‌گیرد.وی در ادامه تصریح کرد: ۶۱ درصد حقوق بگیران صندوق بازنشستگی کشوری را مردان و ۳۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و ۸۱ درصد حقوق بگیران شامل افراد بازنشسته است.مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه سیستم‌های صندوق بازنشستگی کشوری خاطرنشان کرد: کمترین تعداد حقوق بگیران صندوق بازنشستگی کشوری را بازنشستگان استان ایلام شامل می‌شوند و تعداد آن‌ها به ۱۰ هزار و ۳۲۳ نفر می‌رسد.بیشتر بخوانید: آموزش و پرورشی‌ها 58 درصد حقوق بگیران صندوق بازنشستگی را تشکیل می‌دهندانتظاری همچنین اضافه کرد: بیشترین جامعه حقوق بگی
سقوط بانوی تهرانی از طبقه چهارم ساختمان- عکس
بانوی 38 ساله ای در حادثه سقوط از طبقه چهارم یک ساختمان مسکونی به پایین به طرز ناباورانه ای از این حادثه جان سالم بدر برد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اخراج خانم مجری مشهور به دلیل ارتباط با پسر ترامپ
مجری مشهور یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به دلیل رابطه با پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس این کشور، از کارش اخراج شد.
درگیری شدید فیزیکی در برنامه زنده تلویزیونی-فیلم
در یک برنامه زنده تلویزیونی، وکیل و کارشناسی که هر دو میهمان برنامه بودند مقابل چشم بینندگان وارد درگیری فیزیکی شدند.
گفت و شنود- مفت!
به قول مرحوم دکتر سید جواد واحدی، استاد حقوق دانشگاه تهران «بعضی‌ها حرف مفت می‌زنند ولی مفت حرف نمی‌زنند»!
حضور در جام جهانی آقای بازیگر را پرمخاطب‌ترین کرد
ویل اسمیت به لطف حضور در مراسم اختتامیه جام جهانی فوتبال به پرمخاطب ترین بازیگر شبکه‌های اجتماعی بدل شد.
جزئیات بدهی ۱۱ باشگاه در آستانه آغاز لیگ
در حالی که کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال هفته گذشته ۱۱ باشگاه را به عنوان باشگاه‌های بدهکار معرفی کرد، مبالغ بدهی این باشگاه مشخص شد.
ربات‌های بوستون داینامیک به بازار می‌آیند
ایمن‌ترین خودرو‌های جهان در سال ۲۰۱۸
قابلیت‌های قلم گلکسی نوت ۹ لو رفت
مواد شیمیایی در پلاستیک به رشد مغز آسیب می‌زند
ارائه راهکارهای امنیتی USSD به بانک مرکزی
۵ روز مانده تا طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن
راه‌اندازی نشانگر آنلاین بودن در اینستاگرام
بالن‌های گوگل اینترنت را به کنیا می‌برند
افشای تصاویر پرچمدار بعدی سامسونگ
تولید ربات‌های بسیار ریز با وزن کمتر از یک گرم