موتور جهانگیری دوباره روشن شد؟!

08:20 ۲۴۹ روز و ۶ ساعت پیش برترین ها 219 0

روزنامه اعتماد نوشت: آخرين روزهاي سال گذشته وقتي كه برخي جريان‌ها كمر به كارشكني عليه دولت روحاني بسته بودند، اسحاق جهانگيري كه زمزمه‌هاي كمرنگ شدن نقشش به گوش مي‌رسيد، پشت تريبون آمد و با قاطعيت گفت: «اگر زماني لازم شد كه موتورم را روشن كنم، قطعا اين كار را خواهم كرد.» به نظر مي‌رسد ماجراي مشكوك سوداگري‌هاي ارز، باعث شده جهانگيري دوباره موتورش را روشن كند و صريح‌ترين و قاطعانه‌ترين صدا را از قطار دولت به جامعه انتقال دهد.

برترین ها

روزنامه اعتماد نوشت: آخرين روزهاي سال گذشته وقتي كه برخي جريان‌ها كمر به كارشكني عليه دولت روحاني بسته بودند، اسحاق جهانگيري كه زمزمه‌هاي كمرنگ شدن نقشش به گوش مي‌رسيد، پشت تريبون آمد و با قاطعيت گفت: «اگر زماني لازم شد كه موتورم را روشن كنم، قطعا اين كار را خواهم كرد.» به نظر مي‌رسد ماجراي مشكوك سوداگري‌هاي ارز، باعث شده جهانگيري دوباره موتورش را روشن كند و صريح‌ترين و قاطعانه‌ترين صدا را از قطار دولت به جامعه انتقال دهد.
آن هم وقتي كه ديگر همراهان اقتصادي دولت موضع چندان محكمي براي مقابله با چالش دلار نگرفتند؛ سخنگوي دولت كه مواجه‌هاي نامطمئن با اين وضعيت داشت بيشتر در مقام يك مسوول متعجب از وضعيت ظاهر شده بود؛ رييس كل بانك مركزي هم حضورش در مجلس براي پاسخگويي به اين وضعيت، با چالش‌هاي جدي همراه بود؛ مشاور رييس‌جمهور هم در سلسله توييت‌هاي رازآلود و مبهمي، غائله دلار را با كدهاي سوال‌برانگيز به دست‌هاي پنهاني نسبت داد كه نه تنها دردي از آشفته‌بازار ارز دوا نكرد كه بيشتر به بي‌ثباتي و نگراني‌هاي جامعه دامن مي‌زد. يكي ديگر از مشاوران روحاني هم كه اساسا از بالا رفتن قيمت دلار دفاع كرد، تا همه‌چيز دست در دست هم دهد و ماجراي ارز، به يك ابرچالش براي دولت بدل شود.
بحران نرخ ارز در كشور، فارغ از دلايل و علت‌هاي واقعي و غيرواقعي‌اش، فارغ از دست‌هاي احتمالي پشت‌پرده در داخل و خارج، فارغ از سوداگري‌هاي برخي دلالان يا حتي شايعات و واقعياتي در مورد كاهش ذخاير ارزي و حتي فارغ از برخي گمانه‌زني‌هاي جريان رقيب مبني بر نقش دولت در اين افزايش قيمت براي جبران كسري بودجه، يك نكته مهم داشت و آن‌ هم اينكه به دستاويز مهمي براي تخريب مستقيم شخص روحاني بدل شد. تيم‌هاي رسانه‌اي رقيب خيلي و فيلم‌ها و اظهارات رييس‌جمهوري را از صندوقچه خود بيرون كشيدند تا در كنار نرخ دلار بگذارند و در كنار تخريب دولت، نااميدي، نگراني و اضطراب را به جامعه تزريق كنند.
اين دستور كار، به‌طور قطع جدي‌ترين محرك جنگ رواني براي دامن زدن به بحران ارز و بزرگ شدن حباب‌ قيمت‌ها بود و مي‌توانست شروع تخريب‌هاي مسلسل‌وار بعدي باشد تا تمركز دولت را از برنامه‌هايش براي بهبود وضعيت اقتصاد دور كند در چنين شرايطي موتور اسحاق جهانگيري روشن شد و با اقدام مقتضي در مقام دفاع از حيثيت دولت روحاني و جلوگيري از عملياتي شدن موج پشيمان‌سازي راي‌دهندگان به رييس‌جمهور به اين بحران ورود كرد. اهميت بازگشت جهانگيري در مقام صداي قاطعانه دولت، نه به خاطر سياست دستوري دولت در حوزه ارز و دلار است –كه بررسي آن محتاج تحليل‌هاي اقتصادي است- بلكه بيشتر از اين جهت حائز اهميت است كه جهانگيري با پشتوانه اصلاح‌طلبي و به تعبيري تنها نماينده جريان اصلاحات در بدنه حاكميتي، نقش تاثيرگذاري را براي دفاع از دولت و پيشگيري از برهم خوردن نظم موجود و تمركز دولتمردان بازي كرد.
كمك به روحاني در بزنگاه‌هاي سياسي و بحران‌هاي ويژه البته كاري است كه جهانگيري پيش از اين به بهترين وجه ممكن انجام داده بود. او در بحبوحه انتخابات و رقابت‌هاي سياسي ارديبهشت ٩٦ كه رقباي روحاني با تمام توان آمده بودند تا دستاوردهاي دولت را به چالش بكشند؛ ستاره مناظره‌ها شد؛ مناظره‌هايي انتخاباتي كه مي‌توانست به مخاطره‌اي جدي براي روحاني تبديل شود در نهايت با درخشش اسحاق جهانگيري به عرصه شفاف‌سازي و بازگو كردن ناكارآمدي‌هاي مديريت اصولگرايانه كشور بدل شد به‌طوري كه برخي نظرسنجي‌ها حتي از پيشتازي جهانگيري نسبت به روحاني حكايت مي‌كردند و صد البته كار را به جايي رساند كه هواداران اصلاح‌طلبي و اعتدال‌گرايي شعار مي‌دادند تا ١٤٠٠ با روحاني تا ١٤٠٤ با جهانگيري. پيام اين شعار چيزي غير از اين نبود كه اصلاح‌طلبان براي بازي سياسي بزرگ در سال ١٤٠٤ رجل سياسي نامدار و كاربلدي همچون اسحاق جهانگيري دارند. اما جهانگيري در انتخابات نيامده بود كه رييس‌جمهور شود بلكه در كنار حمايت از عملكرد دولت در برابر تيرهاي دلواپسان به گفته خودش آمده بود تا صداي جريان اصلاحات باشد. او در همان مناظره‌ها تاكيد كرد كه جريان اصلاح‌طلب را از همه حقوق محروم كرديد و من به عنوان نماينده جريان اصلاح‌طلب آمده‌ام كه بگويم كه بعضي‌ها چه كرده‌اند با يك جريان ريشه‌دار؟ اما بعد از پيروزي حسن روحاني، زمزمه‌هايي به گوش رسيد كه نقش او در دولت كمرنگ شده است. حضور واعظي و نقشش در تركيب كابينه، كاهش اختيارات جهانگيري در تيم اقتصادي دولت و برخي نشانه‌هاي ديگر در نهايت حتي شايعاتي مبني بر كناره‌گيري او از دولت را بر سر زبان‌ها انداخت.
اما او با همه ناملايمات و كم‌لطفي‌ها همچنان كنار حسن روحاني ايستاد. جهانگيري همزمان كه مطالبات مدني و مديريتي اصلاح‌طلبان را در بدنه حاكميتي دنبال مي‌كند، توانسته برخي سوءظن‌هاي حاكميت را نسبت به اصلاح‌طلبان با عملكرد قاطعانه و به دور از منفعت‌جويي‌هاي شخصي و جناحي به حسن‌ظن بدل كند. او حتي پس از برخوردهاي قضايي با برادرش بر سر پرونده‌هاي اقتصادي، نه تنها مانند رييس دولت‌هاي نهم و دهم ادعا كرد كه نزديكانش خط قرمزش هستند، بلكه نشان داد همچنان فساد اقتصادي را به عنوان خط قرمز منظور كرده و براي مقابله با آن از هيچ چيز ابايي ندارد؛ همين رويكرد است كه باعث مي‌شود در يكي از ابرچالش‌هاي اقتصادي دولت، زبانش بي‌لكنت و قاطع باشد تا حسن روحاني همچنان بتواند او را قوي‌ترين همراه كابينه‌اش بداند و به او تكيه كند كه الحق اسحاق جهانگيري سياستمدار اصلاح‌طلبي است كه وقايع كشور را با عينك منافع ملي مي‌بيند نه عينك خطي و جناحي.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چلسی به دنبال شکار ستاره بی‌نظم بارسلونا
باشگاه چلسی به دنبال جذب ستاره فرانسوی بارسلونا است.
حضور ترابی در پرسپولیس منتفی خواهد شد؟
در حالی صحبت از حضور مهدی ترابی در تیم پرسپولیس می‌شود که این باشگاه هنوز نتوانسته مبلغ مورد نیاز برای فسخ قرارداد این بازیکن با سایپا را بپردازد و در صورتی که این اتفاق امروز رخ ندهد، ترابی در سایپا ماندنی خواهد شد.
کرانچار: برای صعود خوشبینم
سرمربی تیم فوتبال امید گفت: همه تلاش ما از تمرینات و حتی حضور در بازی‌های آسیایی، آمادگی برای حضور در مقدماتی المپیک است.
اطمینان هافبک لیورپول از قهرمانی در لیگ برتر
هافبک تیم لیورپول اطمینان دارد تیمش امسال بالاخره قهرمان لیگ برتر خواهد شد.
پیش بازی برایتون - چلسی
برایتون، امروز در ورزشگاه فالمر میزبان چلسی خواهد بود.
چمن آزادی مُرد از بس که جان ندارد
چمن آزادی دیگر اثری از آن مخمل یکدست و سبزرنگ را ندارد؛ زردی هایی که توی ذوق می زند و ناهمواری های ایجاد شده یک اتفاق تلخ را خبر می دهد.
یک مهاجم و یک مدافع در لیست خروج برانکو
پس از پایان محرومیت پرسپولیس از بازار نقل و انتقالات، حال برانکو لیست خروج و لیست خرید خود را به باشگاه داده است.
گرو و نویمایر و ارزی که هدر رفت
با جدایی ۲ بازیکن خارجی بی‌کیفیت استقلال بویژه الحاجی گرو باید دید آیا شفر در قبال منابع ارزی هدر رفته باشگاه پاسخگو خواهد بود.
تمام احتمالات نقل‌وانتقالاتی پرسپولیس در نیم‌فصل
تیم فوتبال پرسپولیس قصد دارد در فصل نقل‌وانتقالاتی فعالیت داشته باشد و چند بازیکن جدید جذب کند.
اظهارات فرانک دی بوئر درباره تیم ملی ایران
ستاره پیشین تیم ملی فوتبال هلند از روند آماده‌سازی قطری‌های برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ابراز خرسندی و آینده روشنی را برای فوتبال‌ آسیا پیش‌بینی کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هتل‌ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند
موضوع توزیع لوازم کاهنده مصرف آب، چند سالی است که ازسوی وزارت نیرو مطرح و اقداماتی نیز در این حوزه انجام شده است. این‌بار این وزارتخانه از افزایش همکاری با هتل‌ها در حوزه مدیریت مصرف آب خبر داده است.
قیمت خرید دلار در بانک‎ها در 25 آذر 97
قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۹ هزار و ۹۰۵ تومان تعیین شد.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟
تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد.
پاسخ وزارت ورزش به تنیس برای برگزاری انتخابات: منتظر باشید
با وجود گذشت 36 روز از پایان ریاست مجید شایسته در فدراسیون تنیس، هنوز وزارت ورزش تاریخ برگزاری مجمع انتخاباتی را مشخص نکرده و حتی سرپرست هم برای این فدراسیون تعیین نکرده است.
جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد- عکس
آزاده نامداری با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.
اعضای هیئت‌ مدیره خبرگزاری خانه ملت مشخص شدند
استیضاح ظریف منتفی شد
حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علمی در بودجه سال 98
گزارش: ˮوحید صیادی نصیریˮ که بود و چگونه درگذشت؟ + مستندات
ابراز همدردی ایران با دولت و ملت پاکستان
جامعه روحانیت مبارز تغییر نام داد
توضیحات وزیر ارشاد درباره اقدامات دولت برای راهپیمایی اربعین
سرمقاله روزنامه های امروز- زوایای پیدا و پنهان برجام اروپایی
سامانه مودیان راه‌اندازی می‌شود
رایزنی‌های دیپلمات‌های بلندپایه روسیه با مقامات ایرانی