۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

08:28 ۱۶۲ روز پیش برترین ها 238 0
         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی نقص هستند و پس از تماشایشان ناگهان اتفاقی باورنکردنی مانند جادو رخ می دهد.

برترین ها

برترین ها - ترجمه از حسین علی پناهی: سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی نقص هستند و پس از تماشایشان ناگهان اتفاقی باورنکردنی مانند جادو رخ می دهد. داستان فیلم از درون پرده سینما یا صفحه تلویزیون بیرون آمده و تاثیر زیادی بر روی شما می گذارد.

زندگی درست مانند تماشای یک فیلم است. انگار تنها 10 دقیقه پس از شروع فیلم زندگی وارد شده اید و هیچ کس اتفاقات رخ داده در 10 دقیقه ابتدایی فیلم را برای شما بازگو نمی کند. بدین ترتیب شما باید خود به تنهایی با استفاده از سرنخ هایی که در ادامه داستان زندگی وجود دارد داستان کلی فیلم را دریابید. برخی از فیلم ها دقیقا داستانی این چنین دارند و بعد از تماشایشان اتفاقی در درون شما رخ خواهد داد و دیگر انسان سابق نخواهید بود.

1-سه گانه «روح زمان»

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

سری فیلم های «روح زمان» (The Zeitgeist)جنجال های بسیاری بپا کرد. این مجموعه فیلم پر از مفاهیم دردناک و شگفت انگیز است که درک شما را از همه چیز تغییر خواهد داد و خط واضحی بین توطئه و واقعیت ماجراهای اطرافتان ترسیم می کند. این فیلم از بیننده می خواهد که همه چیز را با دید شک نگریسته و در مورد پذیرش و یا رد آن به تفکر عمیق بپردازد. اگر چه این فیلم ها خود یک شاهکار پروپاگاندایی است اما آن روی سکه ی پروپاگانداهای امروزی را به شما نشان می دهد. در تمام طول این سه گانه پیشنهاد می شود که از اقتصاد جهانی پول محور باید به سمت سیستم اقتصادی پسا قحطی یا اقتصاد منبع محور رفت.

این فیلم ها می خواهد به یک آرمانشهرگرایی تکنولوژیکی اتوماتیک بر اساس داشته های زیست محیطی بادوام و پایا و مدیریت جامعه به صورت علمی برسد. این سه گانه می خواهد بگوید که برای رسیدن به بهترین و سعادتمندترین زندگی ها باید دین، سیاست و اقتصاد به شکل کنونی را رها کرد. بهترین قسمت این سه گانه «پروژه ونوس» (The Venus Project) نام دارد.


2- باشگاه مشت زنی

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «باشگاه مشت زنی» (Fight Club) یکی از آن دسته فیلم هایی است که همزمان شما را از چندین جهت دچار سردرگمی کرده و به شدت شما را تکان خواهد داد. این فیلم که بر اساس رمانی پرفروش به همین نام ساخته شده دارای زیبایی خیره کننده ای است که کمتر در فیلم دیگری دیده شده است. فیلم بیننده را با خود سوار یک چرخ و فلک کرده و ناگهان متوجه می شوید که چندین شبانه روز است بدون لحظه ای خواب سوار این چرخ و فلک پرهیجان بوده اید.

شاید عنوان آن کسانی که فیلم را ندیده اند گول زده و فکر کنند «باشگاه مشت زنی» فیلمی در مورد مشت زنی و هنرهای رزمی باشد اما این فیلم در واقع تمدن انسانی را به چالش کشیده و از طریق نافرمانی مدنی استراتژیک و حیله گری انقلابی باعث بوجود آمدن آشوب در جامعه کنونی می شود. این فیلم آشوب متفکرانه و با احتیاط اما ساده را ار طریق ترویج مینیمالیسم و دوری جستن از سیستم رایج مصرف گرایی پیچیده اما ناکارآمد را نقشه راه انسان می داند. فیلم به زبانی ساده و صریح چنین به ما هشدار می دهد:" این چیزهایی که در تملک دارید بزودی افسار شما را در دست گرفته و شما را کنترل خواهند کرد به نحوی که شما در تملک آن ها درخواهید آمد".


3- رویای آمریکایی

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

انیمیشن «رویای آمریکایی» (The American Dream) کارتونی جذاب، بامزه و انگیزشی است که به سیستم فاسد بانکی می پردازد. این فیلم به صورتی تاثیرگذار تمامی مشکلاتی که امروزه با سیستم بانکی، سیستم های خودپرداز، کارت های اعتباری، وام ها، بدهی های بانکی و تورم و دروغ های سیاستمداران و سیستم بانکداری را به تصویر می کشد. وی تمام این پدیده ها را همراه با شوخی های بامزه اما تاثیرگذار به بیننده نشان می دهد. در واقع این فیلم قلب طمع و قدرت طلبی را نشانه رفته و نشان می دهد که این دو در صورت کنترل نشدن و مورد محدودیت قرار نگرفتن و متوازن سازی با قدرت مردم خیلی زود باعث شرارت و فساد خواهند شد.


4- بسوی طبیعت وحشی

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «بسوی طبیعت وحشی» (Into the Wild) یک شاهکار سینمایی است که اولین تجربه کارگردانی شان پن می باشد. وی در این فیلم بی نقص توانسته به خوبی درد و لذت همزمان شخصیت واقعی کریستوفر مک کندلس در زنده ماندن و در نهایت مرگ در تنهایی در طبیعت وحشی آلاسکا را به تصویر می کشد. فیلم برداری خیره کننده این فیلم به زیبایی هر چه تمام تر دوری شدن کریستوفر از تمدن و راه افتادن در جاده ها به سمت بیابان ها آریزونا و مکزیک و در نهایت طبیعت وحشی آلاسکا و البته تنهایی، گرسنگی و مرگ او در این منطقه را به تصویر می کشد. این فیلم به شدت تماشاگر را تحت تاثیر قرار داده و بیننده را در میانه راه ترس از مرگ و اشتیاق فراوان برای ماجراجویی رها می کند.


5- سامسارا

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «سامسارا» (samsara ) فیلم زیبایی است که تقریباً سخنی در آن به زبان آورده نمی شود اما دقیقاً به همین دلیل ساده و باورنکردنی شما را درگیر داستان خود می سازد. این فیلم پر از تصویرسازی های خیره کننده، موسیقی هیجان انگیز و فیلم برداری های باورنکردنی است که ماهیت انسان در داشتن رابطه با دیگران یا نداشتن رابطه با دیگران و محیط اطراف را به تصویر می کشد. فیلم هم جنبه های روشن و هم تاریک انسان مدرن بودن را در برابر شما ظاهر می سازد. این فیلم به طور همزمان شما را پر از عشق و نفرت نسبت به مخمصه ای که بشریت در آن گرفتار شده خواهد ساخت.


6- بین ستاره ای

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «بین ستاره ای» (Interstellar) شما را به تفکر عمیق در مورد گزاره هایی مانند زمان، نیروی جاذبه و عشق می برد و شما را در حالت نیم خیز قرار می دهد، زمانی که از کرم چاله ها عبور می کنید و تنهایی ویرانگر و خرد کننده در فضا را تجربه می کند. با تماشای فیلم به راحتی می توانید وجود جاذبه یا عدم وجود آن را تجربه کنید که شما را به سمت یک موجود فانی که هیچگاه نمی تواند از بند زمان فرار کند سوق می دهد. اگر چه ما توان فرار از زمان را نداریم اما می توانیم با استفاده از آن هنری بسازیم که از زمان نیز پیشی می گیرد و این فیلم دقیقاً همان اثر هنری است که دانش را نیز پشت سر خود دارد. این فیلم ماجراجویان و قهرمانان را به کشف آخرین حد و مرزهای ناشناخته فرا می خواند. متیو مک کانهی در نقش کوپر در این فیلم چنین می گوید:" انسان در زمین به دنیا آمده است اما هیچگاه قرار نیست که حتماً همانجا بمیرد".


7- What the Bleep Do We Know

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

علیرغم تلاش های دانشمندان حرفه ای در حوزه فیزیک، شیمی و مهندسی برای این که فیلم « What the Bleep Do We Know» را به یک فیلم قابل درک تبدیل کنند اما این فیلم هم به خاطر نادرست نشان دادن دانش و هم جلوه دادن مباحث غیرعلمی به جای مباحث علمی مورد انتقاد قرار گرفت. اما با تمامی این انتقادات، این فیلم رابطه روحانی بین فیزیک کوانتوم و بصیرت (عرفان کوانتومی) را به زیبایی به تصویر می کشد. اگر چه نمی توان تمام مولفه های ارایه شده در این فیلم را پذیرفت اما دستکم باعث می شود که واقعیت را به شیوه ای خیالی و نوآورانه به چالش بکشید.

این فیلم این سوال را در ذهن ایجاد می کند که فکر می کنیم تا چه میزان در مورد عالم هستی اطلاعات داریم و این اطلاعات به چه میزان درست هستند. همچنین با تماشای این فیلم در مورد جایگاه خود در عالم هستی و دیدگاه تان نسبت به وجود خود و عالم هستی دچار تردید خواهید شد. حتی اگر تاثیر زیادی بر روی شما نداشته باشد نیز دستکم به شما کمک خواهد کرد که تفکر فیلسوفانه ای در مورد حقیقت وجود خود داشته باشید.


8- تلقین

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم هوشمندانه، نوآورانه و مفرح «تلقین» (Inception ) فیلمی است که به شدت شما را در فکر فرو برده و با تماشای آن «چه می شد اگر» های زیادی از خود خواهید پرسید؛ مهم تر از همه این که چه می شد اگر انسان ها می توانستند فضای ذهنی را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند که به آن ها این امکان را می داد که به بخش ناخودآگاه ذهن فرد دیگری دسترسی داشته و بدین ترتیب او را برای انجام دادن کاری خاص به سبکی خاص تحریک سازند. فیلم ما را سوار یک چرخ و فلک سریع السیر می کند که از ایسگاه های خیال پردازی مختلفی می گذرد و در نهایت با این سوال ما را تنها می گذارد: آیا امکان دارد که واقعیت موجود خود یک خیال و رویا باشد.

به قول معروف یک حکیم چینی که در بحثی مشابه چنین گفت: در خواب دیدم که یک پروانه هستم. ناگهان بیدار شدم و دیدم که انسان هستم. اکنون نمی دانم که آیا انسانی هستم که خواب پروانه بودن را دیده ام یا آیا پروانه ای هستم که خواب انسان بودن را می بینم". فیلم حتی وارد مباحثی مانند کش دادن زمان و امکان افتادن در عمق خاطراتی می شود که می تواند به یک زندان روانشناختی تبدیل شود. این فیلم ما را به فکر فرو می برد که آیا اکنون در خواب هستیم یا نه، آیا بسیاری از اتفاقاتی که برای ما افتاده در واقع رویا بوده یا خیر و بسیاری سوالات دیگر در مورد فاصله بین خواب و واقعیت.


9- پرایمر

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «پرایمر» (Primer) که با بودجه ای بسیار اندک ساخته شده اما نمی گذارد این بودجه ناچیز باعث شود که در مورد محتوای فیلم مردد شوید. این فیلم پر از واقعیات علمی خیره کننده و پیچش و تغییرات ناگهانی داستانی است که شما را لحظه ای به حال خود رها نمی کند. این فیلم در مورد سفر در زمان روایتی جدید و منحصر به فرد در مورد ماهیت سفر در زمان دارد. علی رغم محاسبات ریاضی پیچیده و علوم پیچیده ای که در آن مطرح می شود اما این فیلم به شدت ساده و قابل درک است.

بر پایه این مفروض که بسیاری از اکتشافات بزرگ تاریخ تنها به صورت اتفاقی و در نتیجه یک تصادف صورت گرفته اند، دو شخصیت اصلی داستان به طور ناگهانی به ایده سفر در زمان به عنوان اثر جانبی و غیرمنتظره کاهش الکترومغناطیسی وزن یک شیء با تحت تاثیر قرار دادن قدرت جاذبه در یک جعبه خاص می رسند. این دو بر سر نحوه استفاده از این اکتشاف بزرگ خود اختلاف پیدا می کنند و در نهایت ایجاد نسخه هایی متفاوت از خودشان باعث آشوب و آشفتگی ویران کننده ای در سیر زمان می شود. این فیلم بدون شک مغز شما را به چالش کشیده و شاید بهترین فیلم تاریخ در ژانر علمی تخیلی باشد.


10- ماتریکس

         ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

بدون شک نمی توان فهرست فیلم های توهم برانگیز را بدون نام بردن از فیلم «ماتریکس» (mind-blowing) به پایان برد. بدون شک هیچ فیلمی تا به این حد در فضای شناخت اجتماعی کلی انسان ها رسوخ نکرده است. در این فیلم همه چیز خواهید دید: فلسفه عمیق، معماهای اخلاقی، سفر قهرمان،ربات های قاتل و البته کونگ فو اما بیش از همه به زیبایی واقعیت و فریب را به چالش می کشد. این فیلم درک شما از واقعیت و دیدگاه شما نسبت به محیط اطراف را به طور کلی تغییر خواهد داد. «ماتریکس» هم شما را با شک و تردید نسبت به عالم هستی، به دولت ها، به واقعیات ظاهراً انکار ناپذیر اطراف و به خودتان رها خواهد کرد به نحوی که برای مدت ها تحت تاثیر پیام ویرانگر پایانی فیلم خواهید بود.

اگر چه در این فهرست تنها به 10 فیلم پرداختیم که ذهن و فکر شما را به چالش می کشند اما نباید از نام فیلم هایی مانند «چهار اسب سوار» ( Four Horsemen)، «ممنتو» (Memento)، «کیهان: اودیس زمان فضایی» (Cosmos: A Spacetime Odyssey)، «دانی دارکو» (Donnie Darko) و «جان مالکوویچ بودن» (Being John Malkovich) به سادگی گذشت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

درس عاشورا، امربه‌معروف و نهی از منکر است
یزد - ایرنا - رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: درس نهضت امام حسین (ع) در حادثه عاشورا، تلاش برای اجرای امر به ‌معروف و نهی از منکر و ظلم‌ ستیزی در جامعه است.
شهید مجرد با عقیده های ضد انقلاب مقابله می کرد
بندرعباس - ایرنا - شهید احمد مجرد یکی از شهیدان ترور شهر بندرعباس است که لقب 'سالار شهیدان الشهدا' را با خود دارد و به دلیل تسلط وی به مسائل سیاسی دهه 60 با عقیده های ضدانقلاب مخالف بود و با آن ها مقابله می کرد.
مسکو: توسعه برنامه موشکی، حقِ ایران است
معاون وزیر خارجه روسیه می گوید که مقامات مسکو معتقدند که توسعه برنامه موشکی ایران حق مسلم تهران است و تمام موضوعات مرتبط به آن باید بدون اِعمال فشار حل و فصل شوند.
نحوه شناسایی مخفیگاه قذافی برای اولین بار فاش شد
آخرین سفیر لیبی در عربستان در دوره معمر قذافی دیکتاتور لیبی از چگونگی شناسایی مخفیگاه قذافی که به مرگش منجر شد، پرده برداشت.
«بیل زنی»، آیین روایت تدفین شهدای کربلا به روایت تعزیت
تهران- ایرنا - یکی از آشناترین روایت های نقل شده از اسناد مکتوب حادثه عاشورا بازگو کننده این مطلب است که طایفه «بنی اسد»، سه روز بعد از واقعه عاشورا، به صحرای کربلا می رسند و با دیدن شهدا در دشت کربلا، تلاش می ‌کنند پیکر آنها را دفن کرده و به خاک بسپارند.
استقبال گوترش از دیدار رهبران دو کره
دبیرکل سازمان ملل متحد از نتیجه نشست رهبران دو کره استقبال و اعلام کرد که اکنون زمان اقدامات جدی فرا رسیده است.
چندین تُن طلا و چمدان ساعت هدیه عربستان به منافقین
گزارش یک سایت اردنی نشان می‌دهد رژیم عربستان سعودی چندین تُن طلا و چند چمدان ساعت رولکس در اختیار اعضای گروهک تروریستی منافقین قرار داده است.
ضرورت تسریع در طرح های اولویت دار صنعت نفت- غلامرضا منوچهری*
تهران- ایرنا- در وضعیت پیش رو و تحریم های بین المللی در بدترین شرایط باید بتوانیم ظرفیت تولید مخازن موجود را حفظ کرده و همچنین ضرورت ارتقای ظرفیت تولید نفت کشور را در نظر داشته باشیم.
معاون البغدادی به اعدام محکوم شد
دادگاهی در عراق معاون سرکرده گروه تروریستی داعش را که پیش از این در ترکیه دستگیر و به بغداد تحویل داده شده بود، به اعدام محکوم کرد.
برخورد با احتکار مسکن توسط بساز و بفروش‌ها
نماینده مجلس گفت: با کسانی که واحد‌های مسکونی خود را احتکار کرده‌اند، برخورد و از آن‌ها مالیات دریافت می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین
نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انزوای کامل آمریکا و سه متحدش در برابر ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس، گفت: اظهارات علیه ایران تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی است که آنها در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.
نیمار؛ ستاره گرانقیمتی که در پاریس نمی‌درخشد!
نیمار آن ستاره تاثیرگذار در پاریسن ژرمن نیست.
نقدی بر یک کم لطفی؛ این تیم دوازده نفره نیست!
در پیروزی شگفت انگیز پرسپولیس مقابل الدحیل قطر، تک تک اعضای این تیم بالاترین حد شادی را تجربه کردند.
اخراج رونالدو در اولین دیدار چمپیونزلیگیِ یوونتوس
کریس رونالدو، ستاره یوونتوس، در اولین دیدارش برای این تیم در لیگ قهرمانان اروپا اخراج شد.
لوپتگی: به تیمی ۳ تا زدیم که بارسا را حذف کرده بود
جولن لوپتگی از نمایش تیمش در بازی امشب برابر رم رضایت کامل دارد.
از نبود نظارت‌های دقیق تا تعزیه‌ای که صاحب ندارد
سینمای ایران در اسکار؛ ۲ جایزه فرهادی و یک نامزدی مجیدی
فجایع و وقایع هیچ واقعه‌ای به‌اندازه عاشورا منسجم نیست
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۸ شهریور ۹۷
کوروش زارعی: مردم حامی اصلی تعزیه هستند
اینفوگرافی - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
شاهد کاهش کیفیت در تعزیه ها هستیم
تعزیه تاسوعا ؛ هنر رنگ و اجرا
آنچه «تقوایی» از محرم روایت کرد + فیلم
چرا سریال‌های جنایی و معمایی محبوبند؟