طنز؛ استفاده از کلمه «شو» در برنامه‌های سیما

16:12 ۱۰۳ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 126 0

علی مسعودی‌نیا در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: با توجه به اینکه اخیرا برنامه‌سازان شبکه‌های پرشمار و درخشان سیما در استفاده از صنعت جناس تام به مراتبی دست یافته‌اند و متوجه شده‌اند بن مضارع فعل «شدن» که می‌شود «شو» با کلمه فرنگی «شو» (به معنای نمایش یا یک چیزی در همین مایه‌ها لابد گفته‌اند و شنیده‌ام که در گذشته نوع رنگارنگش را هم می‌ساختند و بعدها عید به عید انواع مختلفی از جمله تپش، طنین و امثالهم روی نوار وی‌.اچ.اس دست به دست می‌شد) نسبت جناس تام دارد؛ برنامه‌های بسیاری به این پسوند مزین شده‌اند: خنداننده شو، سه‌ شو، کودک شو، ستاره شو و قس علی‌هذا.

برترین ها

علی مسعودی‌نیا در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: با توجه به اینکه اخیرا برنامه‌سازان شبکه‌های پرشمار و درخشان سیما در استفاده از صنعت جناس تام به مراتبی دست یافته‌اند و متوجه شده‌اند بن مضارع فعل «شدن» که می‌شود «شو» با کلمه فرنگی «شو» (به معنای نمایش یا یک چیزی در همین مایه‌ها لابد گفته‌اند و شنیده‌ام که در گذشته نوع رنگارنگش را هم می‌ساختند و بعدها عید به عید انواع مختلفی از جمله تپش، طنین و امثالهم روی نوار وی‌.اچ.اس دست به دست می‌شد) نسبت جناس تام دارد؛ برنامه‌های بسیاری به این پسوند مزین شده‌اند: خنداننده شو، سه‌ شو، کودک شو، ستاره شو و قس علی‌هذا. ما هم دیدیم که حالا که همه مي‌گويند فلان شو ما هم فلان شويم و چند طرح بدهیم برای «شو» که دست‌کم ملت سرگرم بشوند و وقت‌شان پر بشود. خاصه این روزها که بابت قیمت ارز و وضعیت اقتصادی خیل مگس‌پرانان روز‌به‌روز در حال افزایش هستند و بالاخره باید برای اوقات به شدت فراغت‌شان فکری کرد. این هم برنامه‌های پیشنهادی حقیر:
پلنگ شو برای اینکه نگویید ما برنامه تخصصی بانوان توی تلویزیون خودمان کم داریم و با توجه به استعدادهای درخشانی که در این زمینه در سطح کشور وجود دارد، پیشنهاد می‌شود برنامه‌ای با عنوان «پلنگ شو» بسازیم که ربطی هم به محیط‌زیست به آن معنایش نداشته باشد بلکه به این معنایش ربط داشته باشد که همواره در سطح شهر و عمق اینستاگرام می‌بینیم. در هر قسمت برنامه عده‌ای از بانوان با ظاهر عادی و شبیه به آدمیزاد از یک در وارد و به شکل پلنگ از در دیگر خارج می‌شوند. اینکه بین این دو در چه اتفاقی می‌افتد را فقط بانوان حاضر در برنامه می‌توانند مشاهده کنند. البته با توجه به اینکه سیما رقص ارسطو عامل را هم سانسور می‌کند بخت عبور «پلنگ شو» از ممیزی اندک است. اما طرح است دیگر. دادیم که بشود و شاید هم شد. اگر بشود اما چه می‌شود!
خم شو برعکس برنامه پیشین، ورود آقایان به این برنامه آزاد است. برنامه حال و هوای ریالیتی شو دارد و طی آن دوربینی خانواده کارگران و کارمندان و سایر اقشار پرسه‌زننده حوالی خط فقر را دنبال می‌کند و مراحل خم شدن هیکل‌شان را زیر فشار بار زندگی به نمایش می‌گذارد. خم‌شده‌ترین‌ها در این سلسله برنامه به عنوان مهمان ویژه به برنامه «ماه عسل» فرستاده می‌شوند بلکه برای‌شان گلریزانی شود و چند درجه صاف‌تر شوند.
آدم شو مجری این برنامه آقای اسحاق جهانگیری خواهد بود و شرکت‌کنندگانش از میان متولدین دهه 60 انتخاب می‌شوند. در این مجموعه آقای جهانگیری انواع و اقسام مشکلاتی که با دهه شصتی‌ها دارد را مطرح و در حل آن‌ها به شیوه خودش تلاش خواهد کرد. برعکس «پلنگ شو» که آدم می‌آمدند و پلنگ می‌رفتند، اینجا دهه‌شصتی می‌آیند و آدم می‌روند. ناگفته پیداست که شرکت‌کنندگان برنامه نیازمند قدرت بدنی بالا هستند.
جیگر شو برای ساخت این برنامه به مسئولان دولتی و سازندگان برنامه‌های سیاسی سیما نیاز مبرمی داریم. در این برنامه که واقعا یک تاک‌شوی ناب است و به طور زنده پخش می‌شود مسئول روی یک بلندی می‌ایستد و ملت شروع می‌کنند به گله و اعتراض نسبت به مسائل مختلف. بعد آن مسئول باید مهارت داشته باشد در کمترین زمان ممکن وعده‌هایی بدهد و توجیه‌هایی ارائه کند که جماعت جیگرشان حال بیاید و بروند پی کارشان.


گروه های زیر مجموعه گوناگون

گوناگون
گوناگون

آخرین اخبار

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال
ساری - ایرنا - خط ریلی حدود 400 کیلومتری شرکت راه آهن شمال علاوه بر اینکه مسیر ایمن و خوبی برای تردد به شمار می رود از ویژگی های تاریخی و جاذبه های طبیعی ای برخوردار است که آن را ویژه تر از دیگر مسیرهای ریلی کشور کرده است .
10 تیم هلال احمر کرمان مناطق زلزله زده را ارزیابی کردند
کرمان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: در پی وقوع زلزله 5.8 ریشتری بامداد دوشنبه در منطقه سیرچ کرمان،10 تیم ارزیاب این جمعیت در منطقه حضور یافته و روستاهای اطراف کانون زلزله را مورد ارزیابی قرار دادند.
ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا تشکیل شد
رشت - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان اینکه بسیاری از ثبت سفارش‌ها ضروری نیست، از تشکیل ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا خبر داد.
فواید و برکات «بسم الله الرحمن الرحیم» که از آن بی خبرید
عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
زلزله سیرچ کرمان 91مصدوم برجا گذاشت
کرمان- ایرنا- مدیرمرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت :بر اثر زلزله 5.8 ریشتری بامداد دوشنبه سیرچ در این استان تاکنون 91 مصدوم که دچار شکستگی اندام و یا ترس شده بودند به مراکز درمانی شهر کرمان منتقل شدند.
دولت چتر حمایتی بر سر صنایع معدنی گسترانده است
زنجان – ایرنا – دولت با وجود آنکه نقش و مسئولیتی در تامین خاک مورد نیاز صنایع معدنی ندارد، اما عزم جدی خود را برای حمایت از این فعالان اقتصادی و تصویب سیاست های مورد نیاز این بخش جزم کرده است.
تلویزیون در محاصره سریال‌های تکراری
این روزها مخاطبان تلویزیون شاهد پخش سریال های تکراری از شبکه هایی هستند که ماموریت آنها پخش مجموعه های قدیمی نیست و این وظیفه را قرار بود شبکه «آی فیلم» انجام دهد.
سهم برخی تالاب ها از بودجه ناچیز است
شیراز- ایرنا - استان فارس 11 تالاب دارد که خشکسالی دست سنگین خود را برگردن آن ها می فشارد اما در این میان از بودجه و اعتباری که دولت برای جان بخشیدن به تالاب های کشور داده، سهم چندانی ندارند.
قطع و وصل ناگهانی برق، ضرر میلیاردی دارد
کرمانشاه - ایرنا - پیامدهای قطعی این روزهای برق فقط از کار افتادن وسایل سرمایشی، بانک ها، ادارات و بی‌آبی مردم نیست و هزینه هایی هم که به صنایع، تولیدکننده‌ها و کسبه تحمیل می شود، قابل تامل است.
عکسی که آتیلا پسیانی از بازیگران «ممنوعه» گرفت!
خاطره اسدی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد در ختم پدرش
مراسم ختم مرحوم سیدحسن حقانیان پدر وحید حقانیان عصر امروز(یک شنبه)در مسجد نور میدان فاطمی برگزار شد. در ویدیوی زیر خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد را می بینید.
اخراج خانم مجری مشهور به دلیل ارتباط با پسر ترامپ
مجری مشهور یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به دلیل رابطه با پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس این کشور، از کارش اخراج شد.
درگیری شدید فیزیکی در برنامه زنده تلویزیونی-فیلم
در یک برنامه زنده تلویزیونی، وکیل و کارشناسی که هر دو میهمان برنامه بودند مقابل چشم بینندگان وارد درگیری فیزیکی شدند.
گفت و شنود- مفت!
به قول مرحوم دکتر سید جواد واحدی، استاد حقوق دانشگاه تهران «بعضی‌ها حرف مفت می‌زنند ولی مفت حرف نمی‌زنند»!