طنز؛ استفاده از کلمه «شو» در برنامه‌های سیما

16:12 ۱۶۴ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 168 0

علی مسعودی‌نیا در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: با توجه به اینکه اخیرا برنامه‌سازان شبکه‌های پرشمار و درخشان سیما در استفاده از صنعت جناس تام به مراتبی دست یافته‌اند و متوجه شده‌اند بن مضارع فعل «شدن» که می‌شود «شو» با کلمه فرنگی «شو» (به معنای نمایش یا یک چیزی در همین مایه‌ها لابد گفته‌اند و شنیده‌ام که در گذشته نوع رنگارنگش را هم می‌ساختند و بعدها عید به عید انواع مختلفی از جمله تپش، طنین و امثالهم روی نوار وی‌.اچ.اس دست به دست می‌شد) نسبت جناس تام دارد؛ برنامه‌های بسیاری به این پسوند مزین شده‌اند: خنداننده شو، سه‌ شو، کودک شو، ستاره شو و قس علی‌هذا.

برترین ها

علی مسعودی‌نیا در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: با توجه به اینکه اخیرا برنامه‌سازان شبکه‌های پرشمار و درخشان سیما در استفاده از صنعت جناس تام به مراتبی دست یافته‌اند و متوجه شده‌اند بن مضارع فعل «شدن» که می‌شود «شو» با کلمه فرنگی «شو» (به معنای نمایش یا یک چیزی در همین مایه‌ها لابد گفته‌اند و شنیده‌ام که در گذشته نوع رنگارنگش را هم می‌ساختند و بعدها عید به عید انواع مختلفی از جمله تپش، طنین و امثالهم روی نوار وی‌.اچ.اس دست به دست می‌شد) نسبت جناس تام دارد؛ برنامه‌های بسیاری به این پسوند مزین شده‌اند: خنداننده شو، سه‌ شو، کودک شو، ستاره شو و قس علی‌هذا. ما هم دیدیم که حالا که همه مي‌گويند فلان شو ما هم فلان شويم و چند طرح بدهیم برای «شو» که دست‌کم ملت سرگرم بشوند و وقت‌شان پر بشود. خاصه این روزها که بابت قیمت ارز و وضعیت اقتصادی خیل مگس‌پرانان روز‌به‌روز در حال افزایش هستند و بالاخره باید برای اوقات به شدت فراغت‌شان فکری کرد. این هم برنامه‌های پیشنهادی حقیر:
پلنگ شو برای اینکه نگویید ما برنامه تخصصی بانوان توی تلویزیون خودمان کم داریم و با توجه به استعدادهای درخشانی که در این زمینه در سطح کشور وجود دارد، پیشنهاد می‌شود برنامه‌ای با عنوان «پلنگ شو» بسازیم که ربطی هم به محیط‌زیست به آن معنایش نداشته باشد بلکه به این معنایش ربط داشته باشد که همواره در سطح شهر و عمق اینستاگرام می‌بینیم. در هر قسمت برنامه عده‌ای از بانوان با ظاهر عادی و شبیه به آدمیزاد از یک در وارد و به شکل پلنگ از در دیگر خارج می‌شوند. اینکه بین این دو در چه اتفاقی می‌افتد را فقط بانوان حاضر در برنامه می‌توانند مشاهده کنند. البته با توجه به اینکه سیما رقص ارسطو عامل را هم سانسور می‌کند بخت عبور «پلنگ شو» از ممیزی اندک است. اما طرح است دیگر. دادیم که بشود و شاید هم شد. اگر بشود اما چه می‌شود!
خم شو برعکس برنامه پیشین، ورود آقایان به این برنامه آزاد است. برنامه حال و هوای ریالیتی شو دارد و طی آن دوربینی خانواده کارگران و کارمندان و سایر اقشار پرسه‌زننده حوالی خط فقر را دنبال می‌کند و مراحل خم شدن هیکل‌شان را زیر فشار بار زندگی به نمایش می‌گذارد. خم‌شده‌ترین‌ها در این سلسله برنامه به عنوان مهمان ویژه به برنامه «ماه عسل» فرستاده می‌شوند بلکه برای‌شان گلریزانی شود و چند درجه صاف‌تر شوند.
آدم شو مجری این برنامه آقای اسحاق جهانگیری خواهد بود و شرکت‌کنندگانش از میان متولدین دهه 60 انتخاب می‌شوند. در این مجموعه آقای جهانگیری انواع و اقسام مشکلاتی که با دهه شصتی‌ها دارد را مطرح و در حل آن‌ها به شیوه خودش تلاش خواهد کرد. برعکس «پلنگ شو» که آدم می‌آمدند و پلنگ می‌رفتند، اینجا دهه‌شصتی می‌آیند و آدم می‌روند. ناگفته پیداست که شرکت‌کنندگان برنامه نیازمند قدرت بدنی بالا هستند.
جیگر شو برای ساخت این برنامه به مسئولان دولتی و سازندگان برنامه‌های سیاسی سیما نیاز مبرمی داریم. در این برنامه که واقعا یک تاک‌شوی ناب است و به طور زنده پخش می‌شود مسئول روی یک بلندی می‌ایستد و ملت شروع می‌کنند به گله و اعتراض نسبت به مسائل مختلف. بعد آن مسئول باید مهارت داشته باشد در کمترین زمان ممکن وعده‌هایی بدهد و توجیه‌هایی ارائه کند که جماعت جیگرشان حال بیاید و بروند پی کارشان.


گروه های زیر مجموعه گوناگون

گوناگون
گوناگون

آخرین اخبار

جوانان هم آلزایمر می‌گیرند
استادیار گروه نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه رابطه معناداری میان کاهش تعداد دندان و آلزایمر وجود دارد، گفت: نه تنها افراد مسن بلکه جوانان نیز ممکن است به آلزایمر مبتلا می شوند.
پیام تسلیت وزیر بهداشت در پی حادثه تروریستی اهواز
وزیر بهداشت در پیامی ضمن تسلیت به ملت شریف ایران و بویژه خانواده‌های داغدیده حمله تروریستی صبح امروز اهواز، از آمادگی کامل مراکز درمانی استان خوزستان برای ارائه خدمات به مجروحین این حادثه خبر داد.
مراجعه ۴۰۰۰ شهروند تهرانی به مراکز اهدای خون در تاسوعا و عاشورای حسینی
مدیرکل انتقال خون استان تهران از مراجعه ۴۰۰۰ شهروند تهرانی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی امسال به مراکز اهدای خون استان تهران خبر داد.
توصیه به ˮرفتار درمانی شناختیˮ در درمان بی‌خوابی
کارشناسان سلامت به افراد مبتلا به مشکلات کم‌خوابی و بی‌خوابی توصیه می‌کنند که از یک پزشک متخصص راهنمایی گرفته و از مصرف طولانی مدت قرص‌های خواب‌آور خودداری کنند.
مردان بیشترین قربانیان مصرف مواد الکلی در جهان
سازمان بهداشت جهانی (WHO) در گزارشی اعلام کرد: بیش از سه میلیون نفر از مردم جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی به دلیل مصرف مواد الکلی جان خود را از دست داده‌اند.
آمادگی متروی تهران برای مهرماه-افزایش قطارهای تندرو از ایستگاه کرج به صادقیه
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از آمادگی کامل این ناوگان برای ارائه خدمات حداکثری در آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد.
شناسایی و جلوگیری از ۳۰۰ تخلف ساخت و ساز در تاسوعا و عاشورای حسینی
مدیر عامل شهربان شهرداری تهران از شناسایی و جلوگیری از ۳۰۰ مورد تخلف ساخت و ساز در تعطیلات عزاداری حسینی در شهر و حریم تهران با همکاری‌ شهرداری‌های مناطق و نواحی خبر داد.
تشریح اقدامات شهرداری در ایام محرم
معاون خدمات شهری شهرداری تهران از اکران طرح های فرهنگی متناسب با ایام محرم بر روی 270 بیلبورد،186 عرشه پل، 366 پرتابل، تهیه و توزیع 45 تخته پرچم بزرگ و نصب 126هزار متر ریسه پرچمی مشکی در سطح شهر تهران، پاکسازی، نظافت و رفت و روب اطراف هیئات، تکایا و مساجد به صورت مستمر و آماده‌باش سازمان آتش نشانی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی خبر داد.
میانگین تراز صوت در ایام عزاداری تا ۲ دسی‌بل افزایش یافت
یک کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن تشریح وضعیت صوتی پایتخت طی روزهای اخیر و همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، از افزایش یک تا دو دسی‌بلی میانگین تراز صوت در تهران در روز نهم و دهم محرم(تاسوعا و عاشورای حسینی) به دلیل حضور پرشور مردم در مراسم عزاداری خبر داد.
هزینه صدور کارت ملی المثنی چقدر است؟
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال گفت: کسانی که کارت ملی هوشمندشان را به هر دلیلی گم کرده‌اند برای دریافت المثنی آن بایستی فقط به ثبت‌احوال مراجعه کنند و همچنین صدور المثنی کارت ملی هوشمند نیز هزینه‌ای در پی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
حدیث روز- پیامبر(ص): حسین بن علی در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‏‌شود
پیامبر صلی الله علیه و آله گفت: ای ابی! سوگند به آن که مرا به حق پیامبری برانگیخته، به راستی که حسین بن علی، در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‌‏شود.
تعداد شهدای حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز اعلام شد
اولین آمار از شمار شهدا و مجروحان حمله تروریستی به رژه اهواز منتشر شد.
جزئیات حمله تروریستی اهواز از زبان سخنگوی سپاه و معاون استاندار  + عکس
چند عنصر مسلح وابسته به جریان "الاحوازیه" حاضرین مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز را به گلوله بستند.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.