تیام، الماس سیاه پنج میلیاردی

07:11 ۲۱۶ روز و ۱۹ ساعت پیش برترین ها 328 0

مامه بابا تیام بازیکن سابق اینترمیلان و یوونتوس،آخرین هدف استقلال در فصل نقل و انتقالات زمستانی بود. این مهاجم سنگالی که در پایه های اینتر میلان رشد کرده است، سال ۲۰۱۴ به یوونتوس پیوست اما در این تیم به میدان نرفت و در پائوک یونان و امپولی ایتالیا به عنوان بازیکن قرضی حضور داشت و در ابتدای فصل نیز از این تیم جدا شد.

برترین ها

روزنامه قانون: مامه بابا تیام بازیکن سابق اینتر میلان و یوونتوس،آخرین هدف استقلال در فصل نقل و انتقالات زمستانی بود. این مهاجم سنگالی که در پایه های اینتر میلان رشد کرده است، سال ۲۰۱۴ به یوونتوس پیوست اما در این تیم به میدان نرفت و در پائوک یونان و امپولی ایتالیا به عنوان بازیکن قرضی حضور داشت و در ابتدای فصل نیز از این تیم جدا شد. زود است با چند بازی به طور قاطعانه گفته شود تیام همان مهاجمی است که به حلقه گمشده استقلال در ترکیب این تیم مبدل شده بود اما عملکردش می‌تواند نوید خوبی برای روزهای بهتر برای استقلال باشد. نزدیک به دو ماه زمان برد تا استقلالی‌ها خواسته وینفرید شفر برای جذب مهاجم خارجی را برآورده کردند. پس از طلسم‌هایی که در راه امضای قرارداد با بازیکنان دلخواه پیرمرد آلمانی رقم خورد، سرانجام مهاجمی سر از تهران در آورد که با اتکا به سابقه درخشان و حضور در سری A ایتالیا پیش‌بینی می‌شد، بتواند از عهده خواسته‌های شفر برآید.
مامه بابا تیام مهاجم 26 ساله از سنگال با سابقه پوشیدن پیراهن باشگاه‌های بزرگ ایتالیایی در آخرین روز از مهلتی که استقلالی‌ها برای ارسال فهرست آسیایی خود برای لیگ قهرمانان داشتند، وارد تهران شد و با امضای قراردادش پیراهن شماره 25 در لیگ برتر و 7 در آسیا را بر تن کرد، با این امید که مشکلات گل زدن را به حداقل برساند. تیام در نخستین بازی در ترکیب اصلی استقلال مقابل الهلال خوش درخشید و زننده تک گل سه امتیازی استقلال بود. گل تیام باعث شد تا آبی‌ها در گروه مرگ صدرنشین شوند. شروعی درخشان با پیراهن شماره 7 بعد از نمایش تاثیرگذار به‌عنوان بازیکن تعویضی مقابل الریان تا امیدها به درخشش او بیشتر از قبل شود. اما با این آغاز، اوج هنرنمایی مهاجم سنگالی در اهواز و مقابل فولاد رقم خورد؛ جایی که به‌عنوان آدم آهنی خط حمله استقلال با دوندگی و جنگندگی بی‌امان، خود کفه ترازو را به سمت میهمان تهرانی سنگین‌تر کرد تا در آستانه شهرآورد، بردی قاطع و شیرین نصیب شاگردان شفر شود. مامه‌تیام مقابل فولاد دو بار گل زد تا به رکورد سه گل در دو بازی برسد، در گل دوم استقلال به فولاد نقش اصلی را ایفا کرد و پاس گل را داد تا نشان دهد در پاسوری نيز دستی بر آتش دارد؛ ضمن اینکه 90 دقیقه بی‌امان دوید، جنگید، توپ گرفت، پاس داد و ... تا همه استقلالی‌ها را برای داشتن یک مرد آهنی آماده و سرحال در شهرآورد مقابل رقیب سنتی امیدوار کند.
عملکرد تیام در شهرآورد نیز ستودنی بود و این الماس سیاه آبی با حرکت خود موقعیت گلزنی وریا غفوری را فراهم کرد تا استقلالی‌ها به کمک این بازیکن با استعداد در شهرآورد نیز پیروز میدان باشند. تیام می‌تواند از این پس نگرانی‌های شفر را کم کند. بی انصافی است که بازی‌های خوب را به حساب اتفاق بگذاریم و خوشبینانه است اگر او را مهاجم بدون نقص و گلزن تمام عیار بدانیم. باید گفت تا اینجای کار تیام همان مهاجمی است که استقلال مدت‌ها به دنبال او می‌گشت و حالا می‌تواند برای تیمش موثر باشد. اوج عملکرد تیام در استقلال به بازی رفت استقلال العین بازمی‌گردد؛ جایی که استقلال آماده بود تا انتقام بازی فصل گذشته را از تیم اماراتی بگیرد. تیام در آن بازی دو گل به ثمر رساند و نشان داد تا چه حد مهاجم گلزن و آماده‌ای است. متاسفانه تیام اواسط بازی برگشت مقابل العین مصدوم شد و دو ماه از ترکیب استقلال دور ماند اما این روزها او به تمرینات گروهی استقلال بازگشته و خود را برای بازی مقابل الهلال عربستان آماده می‌کند.
بحثی که اکنون همه هواداران استقلال نگران آن هستند به تمدید قرارداد تیام باز می‌گردد. بعد از جی لوید ساموئل حالا پس از مدت‌ها استقلال دوباره الماس سیاه خود را پیدا کرده و هواداران استقلال علاقه بسياری به او پیدا کرده‌اند. اولین صحبت‌ها بعد از حضور تیام به عقد قرارداد یک و نیم ساله با این بازیکن باز می‌گردد. صحبت‌هایی که البته بر پایه واقعیت بنا شده بود. باشگاه استقلال در واقع با این بازیکن قراردادی به ارزش یک و نیم سال منعقد کرده بود. قراردادی که مبالغ آن بر پایه دلار بسته شده بود و مبلغ قرارداد یک و نیم ساله این بازیکن چیزی بیش از نهصدهزار دلار بود که باتوجه به رشد قیمت ارز، حضور این بازیکن برای استقلال تا به امروز بالغ بر پنج میلیارد تمام می‌شود.
اما این بازیکن آن‌قدر خوب برای استقلال گلزنی کرده که حتی با این قیمت نیز آبی‌ها حاضر به از دست دادن او نیستند. البته قرارداد تیام همان‌‌گونه که مدیران باشگاه استقلال ادعا می‌کنند، یک و نیم ساله است و حتی مبلغ نیم فصل اول و افزایش آن برای فصل بعد و قیمت کامل این بازیکن برای فصل ۹۸-۹۷ نیز در قرارداد او دیده شده است. اما آنچه در این میان نگرانی ایجاد می‌کند، شرطی است که در قالب یک بند در قرارداد این بازیکن گنجانده شده و این بند این اجازه را به تیام می‌دهد که در صورت داشتن پیشنهادی بهتر یا در شرایطی خاص، بتواند قرارداد فصل آینده را یک طرفه فسخ کرده و از استقلال جدا شود. سید رضا افتخاری، مدیرعامل باشگاه استقلال و سید پندار توفیقی، معاون ورزشی این باشگاه که عقد قرارداد با تیام نیز مستقیم زیر نظر او بوده، در صحبت‌های اخیرشان پالس‌هایی مبنی بر تایید وجود چنین بند و شرطی در قرارداد تیام داده‌اند.
با این وجود استقلالی‌ها نه تنها علاقه‌مند به تمدید قرارداد این بازیکن هستند بلکه در تلاشند تا رضایت او را برای پایبند بودن به قراردادی که با این تیم امضا کرده، جلب كنند. مذاکرات مدیران استقلال به منظور قطعی کردن حضور او برای فصل آینده در استقلال هنوز به نتیجه مطلوبي نرسیده و تا امروز مدیران استقلال نتوانستند با قاطعیت از ادامه حضور تیام در این تیم صحبت کنند. درخشش تیام با پیراهن استقلال در لیگ برتر و به‌خصوص در لیگ قهرمانان آسیا باعث دیده شدن بهتر او شده و برخی گزارش‌هاي غیر رسمی، گواه از پیشنهاداتی از تیم‌های متمول در غرب و شرق و آسیا به این مهاجم گلزن می‌دهند. به هرحال حضور تیام نقطه عطفی برای حضور خارجی‌های کم سن و سال و با کیفیت بود و اگر استقلالی‌ها بتوانند او را حفظ کنند، پس از فرهاد مجیدی دوباره یک بازیکن را خواهیم دید که در پیراهن شماره 7 استقلال می‌درخشد.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

۵ نماینده کشتی ایران رقبای خود را شناختند
مراسم قرعه کشی پنج وزن دوم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال جهان عصر روز گذشته در شهر بخارست رومانی برگزار شد‌.
لیگ برتر هجدهم در ثلث اول مردود شد
هجدهیمن دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران از کم گل ترین ادوار تاریخ این رقابتها به حساب می آید و نسبت به ادوار پیشین، آمار بسیار ضعیفی دارد.
چراغ سبز آلگری به مربی‌گری در خارج از ایتالیا
مکس آلگری، سرمربی یوونتوس به تجربه مربی گری در خارج از مرزهای ایتالیا چراغ سبز نشان داد.
سکوهای آزادی در کثیف‌ترین حالت ممکن
بی شک نمره منفی فینال لیگ قهرمانان آسیا را هوادارانی گرفتند که سکوهای آزادی را با زباله هایی که ایجاد کرده بودند، ترک کردند.
از آن اردو تا این اردو برای سید حسین، فرج بود
دروازه بان استقلالی تیم ملی نسبت به اردوی قبل شرایط متفاوتی دارد.
کیه‌لینی: تیم ملی ایتالیا مهم‌تر از یوونتوس است
جورجیو کیه لینی، مدافع تیم ملی ایتالیا معتقد است که بازی کردن برای تیم ملی، برای او ارزشمندتر از باشگاهش است.
یادداشت احساسی وکیل طارمی برای پرسپولیس
صمد ابراهیمی وکیل مهدی طارمی که در ماجرای پرونده محکومیت پرسپولیس وکیل این بازیکن بود به عنوان یک پرسپولیسی درباره برگزاری بازی قرمزها بدون ملی‌پوشان برابر پیکان نوشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند
حدیث رسول اکرم(ص) درباره تلاوت قرآن را در اینجا بخوانید.
مبیناعلی‌نسب: خوشحالم دو استاد بزرگ مطرح جهان را شکست دادم
دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود، خوشحال است که توانسته دو استاد بزرگ مطرح را شکست دهد.
سِت لاکچری خواننده مشهور پاپ با آقاپسرش-عکس
عماد طالب‌زاده، خواننده مشهور پاپ، این عکس را منتشر کرد.
عکس لورفته «رقص روی شیشه» مهتاب کرامتی
مجموعه «رقص روی شیشه» به کارگردانی مهدی گلستانه برای ادامه فیلمبرداری به شمال کشور می‌رود.
باقری: مدیران سابق پرسپولیس اشتباه کرده‌اند- حسرت نمی‌خوریم
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تیمش حسرت قهرمان نشدن در آسیا را نمی‌خورد چرا که فوتبال ادامه دارد.
لیگ برتر هجدهم در ثلث اول مردود شد
چراغ سبز آلگری به مربی‌گری در خارج از ایتالیا
سکوهای آزادی در کثیف‌ترین حالت ممکن
توضیحات محمد انصاری در مورد مصدومیتش
از آن اردو تا این اردو برای سید حسین، فرج بود
واکنش فردوسی پور به عدم حضور کی‌روش در فینال
کیه‌لینی: تیم ملی ایتالیا مهم‌تر از یوونتوس است
به یاد مرحوم بهرام شفیع گزارشگر خوش‌صدای‌ایران
یادداشت احساسی وکیل طارمی برای پرسپولیس
سرور جپاروف آماده بازگشت به استقلال