اخبار تاریخ

دوستان امام/1 : عابس بن شبیب؛ دلاور کربلا
عابس بن شبیب از شهدای کربلاست. وی همراه هم پیمان خود «شوذب‏»، در حماسه عاشورا به نبرد پرداخت و شهید شد. رشادت‌های او چنان بود که سپاه کوفه از نبرد تن به تن با وی ناتوان‏ بودند.
دشمنان امام حسین(ع)/1 : مرد هزار چهره کوفه کیست؟
شبث بن ربعی، مردی هزار چهره و متلون بود. به هیچ راهی مستقیم نبود، او مردی منافق و خونریز و بی‏باک و پیرو هر آوازی و سرکرده هر فتنه‏‌ای بود.
قاسم تبریزی مطرح کرد: دفاع مقدس نشان داد نهضت آزادی اعتقادی به ملی‌گرایی ندارند
قاسم تبریزی گفت: در دوره جنگ مهدی بازرگان با جنگ مخالف بود که نشان می‌دهد که این‌ گروه حتی ملی بودنشان هم جای تأمل است. اگر ملی هستید و معنای ملیت را بر نژاد و زبان و خاک گذاشتید، همه این‌ها در این جنگ مورد تهاجم قرار گرفته است.
ورود سپاه عمر بن سعد به کربلا
عمر بن سعد در روز جمعه سوم محرم ‏الحرام سال 61 قمری به همراه چهار هزار نیروی جنگی وارد کربلا شد و فرماندهی آنان را بر عهده گرفت.
چگونه سفیر امام حسین(ع) به شهادت رسید؟
(قیس بن مسهر صیداوی اسدی) سفیر امام به کوفه توسط سپاه حصین بن نمیر قیس دستگیر شد و قیس از بازگو کردن محتوی نامه خودداری کرد. به دستور عبید‌الله زیاد به شهادت رسید.
مروری بر زندگینامه و فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله راستی کاشانی : ماجرای استعفای آیت‌الله راستی‌کاشانی از سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
آیت‌الله راستی‌کاشانی در سال ۱۳۵۸ از طرف امام خمینی به سمت نمایندگی امام (ره) در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که ادغام گروه‌های هفتگانه امت واحده، منصورون و... بود درآمد. تا اینکه با جمعی از رهبران آن سازمان دچار اختلاف شد.
آیت‌الله راستی کاشانی + تصاویر
آیت‌الله راستی‌کاشانی بعد از انقلاب اسلامی در مسئولیت‌های مختلفی از جمله دفتر امام خمینی ایفای نقش کرد و در ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ دار فانی را وداع گفت.
«حر بن یزید ریاحی» راه را بر امام حسین(ع) بست
دوم محرم سال 61 ه. ق. حر بن یزید ریاحی راه را بر امام حسین(ع) بست.
انقلاب اسلامی در کردستان : شکست گروهک‌های تجزیه‌طلب کردستان توسط «مردم» و قوای «نظامی»
س از آنکه گروهک‌های تجزیه‌طلب در نقاط مرزی و حساس ایران با تحرکات نظامی سعی داشتند کردستان را از خاک ایران جدا کنند دولت موقت سعی داشت با مذاکره شورش در کردستان را آرام کند اما در نهایت نتوانست.
اعترافی تکان دهنده از محمدرضا پهلوی
فرح پهلوی می‌گوید: محمد‌رضا در موقع انتصاب دکتر منوچهر اقبال به نخست‌وزیری، نظر سفیر کبیر آمریکا در تهران را هم استعلام نمود و با خوشحالی به من گفت: هم آمریکا و هم انگلستان بر سرنخست‌وزیری دکتر اقبال توافق دارند.
گزارش مشروح فارس ازنشست مطالعات باستانشناسی منطقة زاگرس : آیت‌الله‌خامنه‌ای: نخستین تمدن را ایرانیان تشکیل دادند
رئیس بنیاد ایرانشناسی گفت: بر اساس اجماع محققان خارجی و پژوهشهای متقنی که در بنیاد حکمت اسلامی صدرا انجام شده می‌توان اثبات کرد «تمدن سومری»، که بعنوان نخستین تمدن انسان امروزی بدنیا معرفی می‌شود، نژاد ایرانی و نه سامی داشته‌اند.
سی وچهارمین سالگرد ارتحال آیت‌الله العظمی شیرازی برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت سی وچهارمین سالگرد ارتحال مرجع عالیقدر آیت‌الله العظمی شیرازی(ره) همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام برگزار می‌شود.
شرم‌آورترین هنرمند در تاریخ
روز 26 شهریور 1320 متعاقب انتشار خبر فرار رضاشاه، سر پاس مختاری رئیس قدرتمند شهربانی از مقام خود برکنار شد. مختاری هر چند که در عرصه هنر مرد بزرگی است اما نه برای هنر، بلکه برای تاریخ هنر شرم آور است.
الغاء یک جانبه قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر توسط صدام حسین
پس از چند ماه که از حملات پراکنده ارتش بعث عراق در مرزهای ایران می‏‌گذشت، در مجلس ملی عراق، جلسه اضطراری تشکیل شد و صدام حسین دیکتاتور این کشور، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر که مرزهای بین‏‌المللی را معین کرده بود ملغی اعلام کرد.
آیت‌الله مدرس به مصدق چه گفت؟
مرحوم مدرس در دوره‌ چهارم مجلس در منازعه‌اى که با مصدق داشت به او گفت: تو تا آخر عمر در کلاس اول سیاست باقى خواهى ماند و کلاس اول سیاست عوام‌فریبى است.
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای: ممکن است ایران منشا حیات باشد/ ایران در مطالعات باستان‌شناسی مظلوم است
رئیس بنیاد ایران‌شناسی با محور قرار دادن این سوال که آیا سرمنشأ حیات انسان مدرن (یا امروزی) از ایران بوده یا خیر؟ خواستار تعیین نقشه رشته کوه زاگرس، در این‌باره شد.
میزگرد نسبت امروز ما با میراث آیت‌الله طالقانی : مهدی طالقانی: ابراهیم یزدی در مقامی نبود برای آیت‌الله طالقانی جایگاه مشخص کند/ کائینی: او هم به ملی مذهبی‌ها و هم به آیت‌الله‌ طالقانی انتقاد داشت
فرزند آیت‌الله طالقانی گفت: ابراهیم یزدی در جایگاهی نبود که برای آیت‌الله طالقانی جایگاه مشخص کند. همچنین یک روزنامه‌نگار گفت: ابراهیم یزدی در اواخر عمرش مدعی بود آیت‌الله طالقانی با خروج از نهضت آزادی کار غیراخلاقی انجام دادند.
گزارش فارس از بزرگداشت آیت‌الله طالقانی : مهدوی کنی: آیت‌الله طالقانی و مهدوی کنی شباهت بسیار داشتند/عبد‌خدایی: امام و آیت‌الله طالقانی هویت شیعی را به ما برگرداندند
رئیس دانشگاه امام صادق(ع) افزود: یکی از ویژگی های مرحوم طالقانی، ویژگی وحدت بخشی ایشان بود. امام، ایشان را وجودی آرام بخش توصیف کردند.
ذو شهادتین علما کیست؟
آیت الله سید محمود شاهردوی که آخوند خراسانی و میرزای نائینی به او لقب «ذو شهادتین» دادند. پس از نزدیک به یک قرن عمر سراسر تقوى و سرپرستى حوزات علمیه در 17 شعبان 1394 هجری قمری مصادف با 15 شهریور دار فانی را وداع کرد.
به مناسبت 17 شهریور : جمعه سیاه، خط بطلان سلطنت
قیام 17 شهریور در شرایطی اتفاق افتاد که جعفر شریف امامی با اجرای سیاست آشتی ملی درصدد بود از بار مخالفتها بکاهد. با کشتار مردم این سیاست عملاً غیرقابل اجرا شد.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه اخبار تاریخ

تاریخ اسلام
تاریخ اسلام
تاریخ معاصر
تاریخ معاصر
تاریخ تمدن
تاریخ تمدن

آخرین اخبار

هشدار ترکیه درباره هدف قرار گرفته شدن ترکمن‌ها در عراق
وزیر خارجه ترکیه درباره هدف قرار گرفته شدن ترکمن‌ها در عراق هشدار داد.
ناوگان پهپادهای «اسکای رایدر» ارتش رژیم صهیونیستی زمین‌گیر شد
یک مقام ارشد نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به دنبال سقوط دو پهپاد جاسوسی «اسکای رایدر» ارتش، دستور زمین گیر شدن این پهپادها را صادر کرد.
قطر: تحریم‌های عربستان ما را به ایران نزدیک‌تر کرده است
وزیر خارجه قطر روز دوشنبه در پاریس تصریح کرد که تحریم‌های طراحی شده به رهبری عربستان باعث شده این کشور به ایران نزدیک‌تر شود.
هواپیمایی قطر پروازها به اقلیم کردستان عراق را لغو کرد
شرکت هواپیمایی حامل پرچم قطر، «قطرایرویز» اعلام کرد پروازهای خود از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عازم این دو فرودگاه را لغو کرده است.
میزان اجر گریه کردن برای امام حسین چقدر است؟
امام صادق(ع) در حدیثی به اجر اشک بر امام حسین(ع) اشاره می‌کنند.
فارس گزارش می‌دهد : جزئیات فرمان ضد مسافرتی ترامپ/ کدام اتباع ایران، می‌توانند به آمریکا سفر کنند؟
رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه فرمان جدیدی صادر کرد که سفر اتباع هشت کشور به خاک آمریکا را برای مدت زمان نامحدود ممنوع می‌کند.
حاکمانی که به زیارت سالار شهیدان رفتند
در طول تاریخ زیارت امام حسین (ع) جایگاهی والا داشته است و پادشاهان شیعه چه از روی عقیده و چه برای مشروعیت حکومت خود به زیارت بارگاه مطهر ایشان می رفتند.
کشته شدن 3 مقام دولتی افغانستان توسط نیروهای ویژه آمریکا
«حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان اظهار داشت که نیروهای ویژه آمریکایی سه مقام دولتی این کشور را کشته‌اند.
روسیه قوی‌ترین کشتی یخ شکن اتمی جهان را به آب انداخت
روسیه از به آب انداختن بزرگترین و قدرتمند‌ترین کشتی یخ شکن جهان خبر داده است.
گزارش مشروح فارس ازنشست مطالعات باستانشناسی منطقة زاگرس : آیت‌الله‌خامنه‌ای: نخستین تمدن را ایرانیان تشکیل دادند
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای: ممکن است ایران منشا حیات باشد/ ایران در مطالعات باستان‌شناسی مظلوم است