اخبار تاریخ

گزارش فارس از همایش ملی بازتاب و پیامدهای معاهدات گلستان و ترکمانچای : انفعال دانشگاه‌ها در تبیین ابعاد معاهدات تحمیلی گلستان و ترکمانچای/ نگارش ۳۰ چیکده مقاله توسط ۳۵ محقق
دبیر اجرایی همایش «بازتاب و پیامدهای معاهدات گلستان و ترکمانچای» درباره این دو معاهده تحمیلی گفت: تلاش شایسته و بایسته‌ای برای تبیین ابعاد و زوایای مختلف این واقعه و تبعات کوتاه و بلندمدت آن، در مراکز دانشگاهی صورت نگرفته است.
۲۱ آذر سالروز نجات آذربایجان
۲۱ آذر سالروز شکست فرقه دموکرات آذربایجان و فرار اعضای آن به شوروی است؛ روزی‌ که آذربایجان دوباره به مام میهن بازگشت.
مروری بر کارنامه حاجی میرزا آقاسی؛ : صدراعظم یا مرشد اعظم؟!
آنچه باعث شد حاجی میرزا آقاسی بتواند سال‌های سال برمصدر صدارت بنشیند تلاش او برای حل دوگانه شاه و صدراعظم بود. میرزا به دلیل تمایلات صفویانه‌ای که در شاه وجود داشت و علاقه خودش به این حوزه برای محمدشاه قبل از اینکه صدر اعظم باشد، مرشد اعظم محسوب می‌شد.
مروری بر رد درخواست ملاقات مقامات آمریکایی توسط امام خمینی(ره)
مواضع امام در قبال آمریکا همواره قاطع و صریح بوده است و در رفتار ایشان نیز سازش‌ناپذیری با آمریکا کاملا مشهود است. آنجا که ایشان درخواست نمایندگان آمریکا برای ملاقات با امام را قاطعانه رد می‌کنند.
آیت‌الله دستغیب به روایت تصویر
روز جمعه ۲۰ آذر ۱۳۶۰ آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب بر اثر انفجار بمب در ۷۲ سالگی به شهادت رسید و به عنوان «سومین شهید محراب» معروف شد.
گزارش ساواک از مخالفت آیت‌الله دستغیب با جشن هنر شیراز
آیت‌الله دستغیب از اوایل تابستان سلسله سخنرانی‌هایی در مسجد جامع شیراز در مخالفت با برگزاری جشن هنر آغاز کرد.
آیت‌الله دستغیب به شهادت رسید
روز جمعه ۲۰ آذر ۱۳۶۰ آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب بر اثر انفجار بمب در ۷۲ سالگی به شهادت رسید و به عنوان «سومین شهید محراب» معروف شد.
راهکار مواجهه با اسرائیل به روایت امام خمینی(ره)
امام خمینی در سال ۶۶ فرمودند: مسلمانان باید تا نابودی کامل اسرائیل دست از مبارزه بر ندارند.
تظاهرات مردمی + عکس
راهپیمایی‌هایی در جریان انقلاب اسلامی ایران بودند که در ۱۹ و ۲۰ آذر ۱۳۵۷ مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران برگزار شد.
آیت‌الله‌ العظمی‌ گلپایگانی: بهتر از آقای خامنه ای سراغ ندارم!
آیت‌الله العظمی گلپایگانی در مورد رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: اگر از من هم در مسئله رهبری سؤال می‌کردند، بهتر از آقای خامنه‌ای سراغ نداشتم.
محمد‌رضا پهلوی و استالین در تهران + عکس
ژوزف استالین رئیس‌جمھور شوروی در سال ۱۳۲۲ برای شرکت در کنفرانس تھران به ایران سفر می‌کند.
مدرس؛ رهبر مخالفان قرارداد 1919 : واضع موازنه عدم در سیاست خارجی که بود؟
مدرس در مخالفت با قرارداد 1919 این گونه می‌گوید: «آقایان... آن چیزی که می‌فهمم بد است آن ماده‌ایش است که می‌گوید ما استقلال ایران را به رسمیت می‌شناسیم. این مثل این است که یکی به من بگوید من سیادت تو را می‌شناسم...»
قدس به روایت تاریخ
با وجود هشدارهای سران کشورهای منطقه و جهان، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی رسمی در کاخ سفید اعلام کرد بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.
همایش ملی بازتاب و پیامد‌های قرارداد گلستان و ترکمانچای برگزار می‌شود
همایش ملی بازتاب و پیامد‌های قرارداد گلستان و ترکمانچای در جلفا برگزار می‌شود.
واقعه ۱۶ آذر چگونه رخ داد؟
در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در پی یورش نیروهای امنیتی و گارد به دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران و درگیری میان آنان و دانشجویان، سه دانشجوی این دانشگاه کشته و گروه دیگری مجروح و بازداشت شدند.
سلطانی احمدی در گفت‌وگو با فارس: ۳۱ چکیده مقاله در همایش ملی بازتاب و پیامدهای مُعاهدات گلستان و ترکمانچای
دبیر علمی همایش ملی بازتاب و پیامدهای مُعاهدات گلستان و ترکمانچای از پذیرش ۳۱ چکیده مقاله از مجموع ۵۴ چکیده ارسالی خبر داد.
نخست وزیر خائن + عکس
حسن وثوق‌الدوله، رئیس‌الوزرای ایران در دوره قاجار و عاقد قرارداد ننگین ۱۹۱۹ با بریتانیا بود که با انتقادات بسیار مواجه شد و استعفا داد.
برشی از خاطرات سید قلبی رضوی : نقش آیت‌الله خامنه‌ای در وحدت شیعه و سنی در کشمیر
مرحوم سید قلبی رضوی کشمیری از فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش آیت‌الله خامنه‌ای در وحدت شیعیان و اهل تسنن کشمیر می‌گوید.
طاهر احمدزاده هروی به روایت تصویر
طاهر احمدزاده هروی پس از پیروزی انقلاب، به عنوان استاندار خراسان برگزیده شد. تسامح او با نیروهای چپ‌گرا و مجاهدین خلق اعتراض برخی چهره‌های انقلابی مشهد را موجب گشت احمدزاده در 9 آذرماه 1396، در96 سالگی از دنیا رفت.
فرزند آیت‌اللعظمی اراکی در گفت‌وگویی مطرح کرد : پدرم می‌فرمودند: من کار آقای خمینی را تأیید می‌کنم
آیت الله العظمی اراکی، در ۸ آذر ۱۳۷۳ در قم جان به جان آفرین تسلیم کرد و پس از نماز آیت الله بهجت در حرم معصومه به خاک سپرده شد.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه اخبار تاریخ

تاریخ معاصر
تاریخ معاصر
تاریخ اسلام
تاریخ اسلام
تاریخ تمدن
تاریخ تمدن

آخرین اخبار

مخوف ترین پروژه های کنترل ذهن
دولت آمریکا و کره از اولین دولت هایی هستند که سعی کرده اند با کنترل ذهن افراد، آنها را تحت فرمان خود دربیاورند. به همین خاطر پروژه ها و تحقیقات بسیار زیادی نیز در این باره انجام داده اند که با وجود سری بودن، پس از مدتی راز آنها فاش شده است.
ترفندهای خلاقیت در سال ۲۰۱۸
یمکره راست مغز در مقابل نیمکره چپ. هنر در برابر ریاضی. ما مدام از یک بخش به بخش دیگر منتقل می‌شویم. وقتی‌که ما با مشکلی روبرو می‌شویم، به این خاطر نیست که ما تلاش نمی‌کنیم، بلکه به این خاطر است که در DNA ما چنین چیزی وجود ندارد. خلاقیت فاکتوری است که فقط ممکن است تعداد معدودی از افراد از آن بهره‌مند باشند.
۶ فیلم برتر اکشن آسیایی؛ شرقی‌ها بهتر از غربی‌ها!
در حالی که فیلم های هالیوودی به خوبی دیده می شوند اما سینمای آسیا کمتر مورد توجه قرار می گیرد. این موضوع بدان معنا نیست که سینمای آسیا با هالیوود فاصله زیادی دارد یا قابل مقایسه نیست. هر ساله فیلم های تحسین برانگیزی در کشورهای آسیایی ساخته می شود که البته در بازار جهانی دیده نمی شوند.
اصول کلی در طراحی نمای ساختمان
اولین جلوه بصری هر ساختمان نمای خارجی آن است بنابراین بهتر است طراحی نمای ساختمان به صورت اصولی طراحی شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اصول طراحی نما ساختمان های مسکونی و تجاری آشنا سازیم.
چگونگی استفاده از رنگ‌های مناسب در دکوراسیون خانه
اگرچه بسیاری از کسانی که به دنبال طراحی دکوراسیون داخلی خانه هایشان هستند، مجذوب رنگ های روشن می شوند، اما اغلب تمام این افراد در مواجهه با رنگ های شاد و پر انرژی، چنین رنگ هایی را می پسندند و ترجیج می دهند حس سرزندگی و نشاط را با این رنگ ها به خانه هایشان ببرند.
کاهش وزن چگونه زندگی تان را تغییر می دهد؟ (2)
دربخش اول به برخی تغییراتی که با کاهش وزن در زندگی خود می بینید اشاره کردیم و حالا می خواهیم به باقی این موارد بپردازیم.
آموزش تصویری خرد کردن مرغ
اگر مرغ کاملی خریداری کردید، نگران خرد کردن آن نباشید. آن را به منزل آورده و مراحل زیر را برای خرد کردن آن دنبال کنید.
فیلم:  ۴ مدل پنکیک موزی خوشمزه
اگر به دنبال یک صبحانه فوری،خوشمزه و مهم تر از همه سالم و رژیمی هستید پنکیک موز رو به شما پیشنهاد میکنیم. در این ویدیو 4 مدل پنکیک موزی را آموزش داده ایم.
مافین شکلاتی؛ برای طرفداران شکلات و خامه
مافین شکلاتی یک دسر فوق العاده خوش طعم است که نمیتوان از آن گذشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با وجود مازاد تولید، هم قاچاق داریم هم واردات رسمی!
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه گفت: علیرغم اینکه انواع گل و گیاه در ایران تولید می‌شود و محصول روی دست تولیدکنندگان مانده است، نه تنها گل و گیاه به صورت قاچاق وارد می‌شود، بلکه درهای گمرک به روی واردات باز است.
با این 3 تکنیک قرآنی زندگیتان را دگرگون کنید
رهبر انقلاب اسلامی، در تشریح مفهوم سبک و فرهنگ زندگی، به مسائلی نظیر خانواده، ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، تفریحات، کسب و کار و رفتارهای فردی و اجتماعی در محیطهای مختلف، اشاره کردند و افزودند: در واقع سبک زندگی به همه مسائلی بر می گردد که متن زندگی انسان را شکل می دهند.
مظنه خرید زنجیرچرخ در بازار چقدر است؟
زنجیر چرخ با سایز 14، در بازار با قیمت 67 هزار تومان بفروش می رسد.
منشأ غرش‌های زمین در ایلام چیست؟
از زمان وقوع زمین‌لرزه شدید سرپل‌ذهاب، از سوی مردم محلی گزارش شده که صداهایی از درون زمین اهالی شهرستان سرابله واقع در استان ایلام را نگران کرده است. به همین دلیل تیم کارشناسی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی به محل اعزام شدند و اعلام کردند که این صداهای معماگونه منشأ زمین‌لرزه‌ای ندارد و احتمالا به یک پدیده زمین شناسی دیگر مربوط است.
قدس به روایت تاریخ
گزارش مشروح فارس ازنشست مطالعات باستانشناسی منطقة زاگرس : آیت‌الله‌خامنه‌ای: نخستین تمدن را ایرانیان تشکیل دادند
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای: ممکن است ایران منشا حیات باشد/ ایران در مطالعات باستان‌شناسی مظلوم است
بزرگِ دودمان صفوی شیخ صفی‌الدین اردبیلی درگذشت
امپراتوری هخامنشیان چگونه شکل گرفت؟
گذری بر پیشینه تاریخی نام « خلیج فارس»