اخبار علمی دانشگاهی

تولید سیبی که تا یک سال تازه می‌ماند
محققان آمریکایی موفق به تولید یک نوع سیب قرمز و پیوندی شدند که می‌تواند تا یک سال تازه بماند.
صدور مجوز تاسیس مرکز تحقیقاتی چرم و کفش در دانشگاه آزاد تبریز
رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی از صدور مجوز تأسیس مرکز تحقیقاتی چرم و کفش در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز خبر داد.
توسعه نرم‌افزار ارزیابی تاب‌آوری شبکه‌ توزیع برق کشور و اولویت‌بندی راهکارهای بهبود آن
دارنده جایزه پژوهشگر جوان کامستک از طراحی و توسعه نرم‌افزار سنجش کمی تاب‌آوری شبکه‌ توزیع برق کشور و اولویت‌بندی راهکارهای بهبود آن خبر داد و گفت: این طرح آخرین فعالیت پژوهشی من با شرکت توانیر است که بصورت عملی نیز در حال پیاده‌سازی است.
برپایی نشست‌های تخصصی برای شناسایی چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان
بر اساس ابلاغیه‌ای دستگاه قضا، ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه (دادگستری استان‌ها) و کانون‌های کارآفرینی در استان‌ها موظف به برگزاری نشست‌های تخصصی در راستای شناسایی مشکلات کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان شدند.
اعزام ۴۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به روستاهای خواف
تعداد ۴۰ نفر از دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منطقه خواف یکی از مناطق محروم کشور اعزام شدند.
معیارهای پذیرش طرح‌های فناورانه در برنامه نانو مچ
برنامه تجاری‌سازی فناوری نانو طی انتشار فراخوانی از صاحبان ایده خواست تا طرح‌های نوآورانه که نمونه اولیه آن ساخته شده است را ارائه دهند تا در صورت تایید مشمول حمایت‌های صنعتی‌سازی و تجاری‌سازی ستاد توسعه فناوری نانو شوند.
از مخالفت مسئولان برای انتخاب ˮشورای صنفی خوابگاه‌هاˮتا اجرای تصمیمات آموزشی ناگهانی در دانشگاه
دبیر سابق دانشجویان دانشگاه امیرکبیر از مخالفت مسئولان دانشگاه برای برگزاری انتخاباتی شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه انتقاد کرد و گفت:‌ با توجه به اینکه دانشجویان مسئول این خوابگاه‌ها از سوی مسئولان منصوب می‌شوند،بنابراین نمی‌توانند نماینده دانشجویان برای پیگیری مسائل آنها به شمار بروند.
تمدید مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید بهشتی برای نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ در دوره کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشجو پذیرش می‌کند و مهلت ثبت نام برای پذیرش در این دوره‌ها با احتساب زمان تمدید شده، تا ۲۰ آذرماه ادامه دارد.
اهمیت یکپارچه‌سازی بیمه‌های سلامت
برخورداری آحاد جامعه از بیمه‌های درمانی مناسب، یکی از مهم‌ترین اموری است که در هر کشوری بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد. محققان کشور این موضوع را با نگاهی به تجمیع بیمه‌های سلامت بررسی کرده‌اند.
فناوری‌های پاکی که در آلودگی هوا ناپدید می‌شوند-تنفس امن در فضای ناپاک کلانشهرها
در حالی از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات به عنوان راهکاری برای کاهش میزان آلاینده‌های هوا یاد می‌شود که در سال‌های اخیر محققان شرکت‌های دانش‌بنیان به فناوری‌هایی دست یافتند که کاربردی شدن آنها می‌تواند مسؤولان را در کنترل آلاینده‌های هوا یاری کند و این محصولات از تولید سوخت پاک تا تولید نانو ماسک‌ها برای تنفس امن می‌شود.
ویدئو - گام تازه برای ساخت رباتی که «احساس» می‌کند
یک دانشمند ژاپنی می‌خواهد با طراحی یک پوستۀ رباتیک، ارتباط انسان و ربات را بهبود ببخشد. ربات‌ها، امروزه اغلب در کارخانه‌ها و خطوط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۷ به ازای هر ۱۰ هزار نفر نیروی کار، به طور متوسط حدود ۸۵ ربات صنعتی استفاده می‌شد و این میزان، تا سال ۲۰۲۱ هر سال ۱۴ درصد بیشتر می‌شود. اما ربات‌ها به نوعی در یک فضای محصور در حال فعالیت هستند و شاید بهبود رابطه انسان و ربات‌ها، خطرات استفاده بیشتر از این همراهان ماشینی را کاهش دهد.
بازداشت ۳ دانشجوی شهید بهشتی در وقایع اخیر-باید از تصدی‌گری دانشگاه در روز دانشجو پرهیز شود
سرپرست دانشگاه شهید بهشتی از بازداشت ۳ دانشجوی این دانشگاه در وقایع اخیر خبر داد و گفت: این دانشجویان براساس حق قانونی خود و بر مبنای قانون اساسی که اعتراض را حق شهروندان می‌داند، اعتراض کردند و امیدواریم برای نظام معاند تلقی نشوند.
دانشگاه‌های انگلیس کدام میلیونرها را تربیت کرده‌اند؟
برخی از دانشگاه‌های انگلیسی میلیونرهای بزرگی را تربیت کرده‌اند که هر کدام از آن‌ها به افراد مشهور انگلیس و دنیا تبدیل شده‌اند.
دلیل به وجود آمدن آشوب و اغتشاش چیست؟
بحران‌های اجتماعی که می‌توانند موجبات بی‌نظمی و ناامنی را فراهم آورند، همواره تاثیرات مهمی بر امنیت دارند. از آنجایی که هر بحران اجتماعی مولود مسائل و مشکلات گوناگونی است، شناخت ابعاد و ویژگی‌های آن از قدم‌های اولیه در مدیریت بحران محسوب می‌شود.
درگیری ۷۵ درصد جمعیت کشور با اثرات گردوغبار- تامین ۳۰ درصدی آب از آب‌های شور
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر ۵۷ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش اثرات گرد و غبار قرار دارند و در آینده این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد، گفت: از میان مالچ‌های زیستی برای تثبیت کانون‌های ریزگرد تنها دو مورد تایید شده است.
دانشگاه‌ها از سالم‌ترین نهادهای کشور هستند-سهمیه‌ها اعتبار دانشگاه را خدشه‌دار می‌کنند
در اولین گردهمایی دانش‌آموختگان ادوار دانشگاه تهران، از دانش‌آموختگان برجسته و پیشکسوت دانشگاه تجلیل به عمل آمد.
استفاده از ظرفیت‌های دریایی هرمزگان با تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد و پژوهشکده مطالعات فناوری
تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و پژوهشکده مطالعات فناوری به امضا رسید.
ذخیره‌سازی گاز هیدروژن با کمک عصاره موز
پژوهشگران دانشگاه کاشان نانوساختارهایی تولید کردند که می‌تواند برای ذخیره‌سازی گاز هیدروژن استفاده شود. این نانوساختارها از مواد غیرسمی و دوستدار محیط‌زیست با استفاده از روشی آسان، موثر و سبز ساخته شده و پایداری مناسب داشته و به‌طور مطلوب، مفید و موثری قابلیت استفاده در فرآیند ذخیره هیدروژن به عنوان سوخت پاک را دارا است.
جایگاه پانزدهم ایران در انتشار مقاله در جهان
بر اساس اعلام پایگاه داده WOS، ایران توانسته است با انتشار نزدیک ۵۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد.
ازدواج دانشجویی آگاهانه و به‌هنگام است-ارائه بسته دانشگاهی قانون تسهیل ازدواج جوانان
معاون فرهنگی سیاسی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ضمن ابراز تاسف از عملیاتی نشدن قانون تسهیل ازدواج، به اهمیت مسائل معیشتی در افزایش آمار ازدواج جوانان اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری کمیته ملی کاهش طلاق و تسهیل ازدواج در شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک بسته دانشگاهی از قانون تسهیل ازدواج ارائه دهیم که سریعتر اجرایی شود.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه اخبار علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.