تاریخ تمدن

امپراتوری هخامنشیان چگونه شکل گرفت؟
پس از قدرت گرفتن کوروش هخامنشی وی در چهاردهم اکتبر سال ۵۳۹ قبل از میلاد در پرستش‏گاه بابِل تاج‏گذاری کرد. از این زمان بود که پادشاهی سلسله هخامنشیان آغاز شد و حکومت شاهنشاهی در ایران بنیان‏گذاری شد.
گذری بر پیشینه تاریخی نام « خلیج فارس»
کلودیوس پتوله ما اوس (Claudius Ptalemaeus) معروف و مشهور به بطلمیوس بزرگترین جغرافیادان عالم در قرون اولیه پس از میلاد از آبراه خلیج فارس تحت نام « پرسیکوس سینوس Persicus Sinus» ذکر کرده است که دقیقاً به مفهوم « خلیج فارس» است.
بزرگِ دودمان صفوی شیخ صفی‌الدین اردبیلی درگذشت
در ۱۲ محرم ۷۳۵ قمری شیخ «صفی‌‏الدین اردبیلی» عارف نامی و بزرگِ دودمان صفوی درگذشت.
گزارش مشروح فارس ازنشست مطالعات باستانشناسی منطقة زاگرس : آیت‌الله‌خامنه‌ای: نخستین تمدن را ایرانیان تشکیل دادند
رئیس بنیاد ایرانشناسی گفت: بر اساس اجماع محققان خارجی و پژوهشهای متقنی که در بنیاد حکمت اسلامی صدرا انجام شده می‌توان اثبات کرد «تمدن سومری»، که بعنوان نخستین تمدن انسان امروزی بدنیا معرفی می‌شود، نژاد ایرانی و نه سامی داشته‌اند.
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای: ممکن است ایران منشا حیات باشد/ ایران در مطالعات باستان‌شناسی مظلوم است
رئیس بنیاد ایران‌شناسی با محور قرار دادن این سوال که آیا سرمنشأ حیات انسان مدرن (یا امروزی) از ایران بوده یا خیر؟ خواستار تعیین نقشه رشته کوه زاگرس، در این‌باره شد.
دومین بزرگداشت حماسه چالدران برگزار می‌شود
دومین بزرگداشت حماسه چالدران در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
یادداشت/ رئوف موسوی : جنگی که لبخند را از لب شاه مقتدر صفوی محو کرد/چهاردیران یا جنگ چالدران/پیامد‌های جنگ چالدران
نام چالدران، جنگ صفویان به رهبری شاه اسماعیل صفوی با عثمانیان به رهبری سلطان سلیم اول در دهم شهریورماه 893 خورشیدی گره خورده است.
اعوانی در بزرگداشت شیخ اشراق: سهروردی با حکمت اشراق به تمام شبهات غزالی پاسخ گفت
چهره ماندگار فلسفه گفت: سهروردی با حکمت اشراقی خود بعد از هفتاد سال از مرگ غزالی به همه شبهاتی که او مطرح کرده بود پاسخ داد.
آیا «زرتشت» تنها پیامبر ایرانی بود؟
بی‌تردید دین زرتشتی در ایران گسترش یافت اما این دلیل نمی‌شود که زرتشت هم ایرانی بوده است، چنانکه در حال حاضر مرکزیت تشیع، ایران است اما زادگاه امام علی(ع) ایران نیست.
برگی از تاریخ/ به مناسبت ۳۰ می : «ژاندارک» قدیسی که در آتش خرافات سوخت
«ژاندارک» دوشیزه‌ای فرانسوی بود که تحت تأثیر برخی الهامات دینی قرار گرفت و مقابل دشمنان کشورش ایستاد، اما به اتهام واهی کفر و مخالفت با کلیسا، در ۱۹ سالگی در آتش خرافات کلیسای قرون وسطی سوزانده شد.
سالروز شکست مغول‌ها از شام : خان مغولی که آبادانی هم بلد بود/ وقتی بهار «غازان خان» خزان شد
«غازان‌خان» در بهار سال ۷۰۲ هجری، لشکر مجهزی به شامات می‌فرستد، اما این بار بر خلاف نوبت قبلی شکست می‌خورد و بهارش به خزان تبدیل می‌شود، آنقدر که یک سال بیشتر دوام نمی‌آورد.
برگی از تاریخ/ به مناسبت ۲۸ می : رمز خط میخی را نخستین بار چه کسی کشف کرد + عکس
۱۸۱ سال پیش، یک شرق‌شناس فرانسوی تمام علامات خط میخی نوع اول را مشخص کرد و با این کار علمی بزرگ، کلید و کشف رمز خواندن کتیبه‏‌های ایران باستان را به دست دیگر دانشمندان داد.
۲۵ اردیبهشت بزرگداشت فردوسی : قدیمی‌ترین نسخه شاهنامه در ایتالیاست نه ایران + تصاویر
نام حکیم ابوالقاسم فردوسی با زبان فارسی پیوند خورده و او را خارج از جغرافیای سرزمین پارس نمی‌توان تصور کرد. اما در کمال تعجب، قدیمی‌ترین نسخه از شاهکار او یعنی «شاهنامه» نه در ایران که در ایتالیا نگهداری می‌شود.
۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی : فردوسی در ۷۱ سالگی سرایش شاهنامه را تمام کرد/ آیا «حکیم توس» بهمنی است
روز ۲۵ اردیبهشت در سال‌های اخیر به «بزرگداشت فردوسی» نامگذاری شده است، روزی که هیچ مناسبتی با زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی ندارد و صرفاً قراردادی است.
کمتر‌شنیده‌هایی درباره صدام/۱ : شاعری خونریز به نام صدام
در یک لحظه می‌توانست بدون هیچ نگرانی نزدیک‌ترین افراد یا اعضای خانواده خود را به قتل برساند و در لحظه‌ای دیگر کاملا احساساتی می‌شد و برای جراحت یک گربه اشک می‌ریخت.
خیانت‌بارترین عمل در تاریخ ملل عرب
در جشن روز ملی یوگسلاوی، کاردار سفارت عراق در لندن با چهره‌ای برآشفته گفت: «تاکنون عملی خیانت‌بارتر از سفر انور سادات به اورشلیم در تاریخ ملل عرب دیده نشده است.
۱۰ واقعیت جالب درباره مصر باستان : تقویم مصر باستان ۱۳ ماه داشت/ نخستین مردمانی که گربه را اهلی کردند
مصریان باستان یک تقویم قمری ۳۵۴ روزه را ایجاد کردند که هر سال آن دارای ۱۳ ماه بود!
حجت‌الاسلام مهدی کاویانی در گفت‌وگو با فارس: طلبه‌های مسلط به تاریخ باستان در تخت‌جمشید/ وقتی یک روحانی ۲ باستان‌شناس را نجات داد!
یکی از مبلغان حاضر در مجموعه تخت جمشید گفت: چون دوستان برای اولین بار به عنوان طلبه وارد این مجموعه شدند، مردم برایشان بسیار عجیب بود که چند طلبه در اینجا حضور دارند، می‌گفتند: اینجا چه ربطی به شما دارد؟!
علامه شیخ حسان سویدان در گفت‌وگویی مطرح کرد: هسته‌های اولیه حزب‌الله را طلبه‌های اخراجی از نجف تشکیل دادند!
علامه شیخ حساس سویدان از عالمان و محققان لبنانی است که رابطه‌ای صمیمانه با بنیانگذاران و رهبران حزب‌الله لبنان داشته است.ی در آستانه سالروز شهادت علامه شهید سیدعباس موسوی،شمه‌ای از اطلاعات خویش در این باره را بازگفته است.
استالین به روایت مقام معظم رهبری
رهبر انقلاب درباره استالین فرمود: دیکتاتورى [استالین]، با حفظ مبانى انقلاب نبوده؛ یعنى استالین، یک تزار واقعى بود. فقط از خانواده «رمانف» نبود، فرد دیگرى بود؛ اما یک تزار و یک پادشاه مطلق بود!
>> > 1 2 < << 

گروه های زیر مجموعه تاریخ

تاریخ اسلام
تاریخ اسلام
تاریخ تمدن
تاریخ تمدن
تاریخ معاصر
تاریخ معاصر

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای ساماندهی علوم آزمایشگاهی
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: طرح جامعی درخصوص علوم آزمایشگاهی در وزارت بهداشت طراحی و به کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که در صورت نهایی شدن سرو سامان جدیدی به آموزش علوم آزمایشگاهی در کشور می‌دهد.
گزارش مشروح فارس ازنشست مطالعات باستانشناسی منطقة زاگرس : آیت‌الله‌خامنه‌ای: نخستین تمدن را ایرانیان تشکیل دادند
امپراتوری هخامنشیان چگونه شکل گرفت؟
بزرگِ دودمان صفوی شیخ صفی‌الدین اردبیلی درگذشت
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای: ممکن است ایران منشا حیات باشد/ ایران در مطالعات باستان‌شناسی مظلوم است
گذری بر پیشینه تاریخی نام « خلیج فارس»