تاریخ معاصر

قاسم تبریزی مطرح کرد: دفاع مقدس نشان داد نهضت آزادی اعتقادی به ملی‌گرایی ندارند
قاسم تبریزی گفت: در دوره جنگ مهدی بازرگان با جنگ مخالف بود که نشان می‌دهد که این‌ گروه حتی ملی بودنشان هم جای تأمل است. اگر ملی هستید و معنای ملیت را بر نژاد و زبان و خاک گذاشتید، همه این‌ها در این جنگ مورد تهاجم قرار گرفته است.
مروری بر زندگینامه و فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله راستی کاشانی : ماجرای استعفای آیت‌الله راستی‌کاشانی از سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
آیت‌الله راستی‌کاشانی در سال ۱۳۵۸ از طرف امام خمینی به سمت نمایندگی امام (ره) در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که ادغام گروه‌های هفتگانه امت واحده، منصورون و... بود درآمد. تا اینکه با جمعی از رهبران آن سازمان دچار اختلاف شد.
آیت‌الله راستی کاشانی + تصاویر
آیت‌الله راستی‌کاشانی بعد از انقلاب اسلامی در مسئولیت‌های مختلفی از جمله دفتر امام خمینی ایفای نقش کرد و در ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ دار فانی را وداع گفت.
انقلاب اسلامی در کردستان : شکست گروهک‌های تجزیه‌طلب کردستان توسط «مردم» و قوای «نظامی»
س از آنکه گروهک‌های تجزیه‌طلب در نقاط مرزی و حساس ایران با تحرکات نظامی سعی داشتند کردستان را از خاک ایران جدا کنند دولت موقت سعی داشت با مذاکره شورش در کردستان را آرام کند اما در نهایت نتوانست.
اعترافی تکان دهنده از محمدرضا پهلوی
فرح پهلوی می‌گوید: محمد‌رضا در موقع انتصاب دکتر منوچهر اقبال به نخست‌وزیری، نظر سفیر کبیر آمریکا در تهران را هم استعلام نمود و با خوشحالی به من گفت: هم آمریکا و هم انگلستان بر سرنخست‌وزیری دکتر اقبال توافق دارند.
سی وچهارمین سالگرد ارتحال آیت‌الله العظمی شیرازی برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت سی وچهارمین سالگرد ارتحال مرجع عالیقدر آیت‌الله العظمی شیرازی(ره) همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام برگزار می‌شود.
شرم‌آورترین هنرمند در تاریخ
روز 26 شهریور 1320 متعاقب انتشار خبر فرار رضاشاه، سر پاس مختاری رئیس قدرتمند شهربانی از مقام خود برکنار شد. مختاری هر چند که در عرصه هنر مرد بزرگی است اما نه برای هنر، بلکه برای تاریخ هنر شرم آور است.
الغاء یک جانبه قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر توسط صدام حسین
پس از چند ماه که از حملات پراکنده ارتش بعث عراق در مرزهای ایران می‏‌گذشت، در مجلس ملی عراق، جلسه اضطراری تشکیل شد و صدام حسین دیکتاتور این کشور، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر که مرزهای بین‏‌المللی را معین کرده بود ملغی اعلام کرد.
آیت‌الله مدرس به مصدق چه گفت؟
مرحوم مدرس در دوره‌ چهارم مجلس در منازعه‌اى که با مصدق داشت به او گفت: تو تا آخر عمر در کلاس اول سیاست باقى خواهى ماند و کلاس اول سیاست عوام‌فریبى است.
میزگرد نسبت امروز ما با میراث آیت‌الله طالقانی : مهدی طالقانی: ابراهیم یزدی در مقامی نبود برای آیت‌الله طالقانی جایگاه مشخص کند/ کائینی: او هم به ملی مذهبی‌ها و هم به آیت‌الله‌ طالقانی انتقاد داشت
فرزند آیت‌الله طالقانی گفت: ابراهیم یزدی در جایگاهی نبود که برای آیت‌الله طالقانی جایگاه مشخص کند. همچنین یک روزنامه‌نگار گفت: ابراهیم یزدی در اواخر عمرش مدعی بود آیت‌الله طالقانی با خروج از نهضت آزادی کار غیراخلاقی انجام دادند.
گزارش فارس از بزرگداشت آیت‌الله طالقانی : مهدوی کنی: آیت‌الله طالقانی و مهدوی کنی شباهت بسیار داشتند/عبد‌خدایی: امام و آیت‌الله طالقانی هویت شیعی را به ما برگرداندند
رئیس دانشگاه امام صادق(ع) افزود: یکی از ویژگی های مرحوم طالقانی، ویژگی وحدت بخشی ایشان بود. امام، ایشان را وجودی آرام بخش توصیف کردند.
ذو شهادتین علما کیست؟
آیت الله سید محمود شاهردوی که آخوند خراسانی و میرزای نائینی به او لقب «ذو شهادتین» دادند. پس از نزدیک به یک قرن عمر سراسر تقوى و سرپرستى حوزات علمیه در 17 شعبان 1394 هجری قمری مصادف با 15 شهریور دار فانی را وداع کرد.
به مناسبت 17 شهریور : جمعه سیاه، خط بطلان سلطنت
قیام 17 شهریور در شرایطی اتفاق افتاد که جعفر شریف امامی با اجرای سیاست آشتی ملی درصدد بود از بار مخالفتها بکاهد. با کشتار مردم این سیاست عملاً غیرقابل اجرا شد.
بزرگ خاندان قاجاری کیست؟
علیرضا عضدالملک برادرزاده مهد علیا مادر ناصر‌الدین شاه بود به دلیل خویشاوندی به دربار راه یافت. از زمان ناصر‌‌الدین شاه تا احمد شاه قاجار نقش‌های مختلف پذیرفت و بیشتر با ریش‌سفیدی سعی داشت مشکلات را حل کند.
بازیگران ملی کردن صنعت نفت پس از کودتا چه سرنوشتی داشتند؟
کودتای 28 مرداد 1332 عامل اصلی اش عامل خارجی بود اما اگر این کوتا به موفقیت رسید بیش از همه اختلافی بود که بین مردان اصلی نهضت ملی شدن صنعت نفت اتفاق افتاد و سرنوشت شومی را هم برای ملت و هم برای این مردان تاثیر‌گذار رقم زد.
فراز و فرودهای زندگی سیاسی ابراهیم یزدی
با مرگ اغلب چهره‌های نمادین و مشهور نهضت آزادی و فقدان نیروهای شناخته شده و فعال درمیان آنان، شاید بتوان بی‌عاقبتی را در پیشانی این حزب خواند و آن را جریانی تمام شده دانست.
برشی از خاطرات حجت‌الاسلام حسن روحانی : «خیانت بزرگ» ابراهیم یزدی به روایت حجت‌الاسلام حسن روحانی
روزی که وزیر امورخارجه اعلام کرد که دولت قصد دارد هواپیماهای اف ۱۴ را به امریکا پس بدهد، من بسیار نگران شدم و به دکتر بهشتی زنگ زدم و گفتم: اجرای این تصمیم بسیار خطرناک و نوعی خیانت است.
دلاور دلواری که بریتانیا کبیر را به زانو درآورد
در روز ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ رئیسعلی دلواری فرمانده نیروهای مقاومت تنگستان در برابر نیروهای انگلیسی به شهادت رسید.
طی پیامی صورت گرفت : فراخوان بیش از 180 تاریخدانان ایرانی برای حضور گسترده در تشییع شهید حججی
بیش از 180 نفر از اساتید، پژوهشگران و جامعه‎ تاریخدانان ایرانی برای حضور گسترده دانشگاهیان در تشییع پیکر شهید محسن حججی پیامی صادر کردند.
عضو سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در گفت‌وگویی مطرح کرد : کشمیری در سازمان مجاهدین با نام «باقر» شناخته می‌شد/ رجوی انفجار ۸ شهریور کار ما و کشمیری عامل آن بود
ابراهیم خدابنده می‌گوید، مسعود رجوی به طور رسمی گفت و صدها شاهد هم هست که سازمان منافقین مسئول ترورهای ۷ تیر و ۸ شهریور است ولی البته هنوز سازمان به طور رسمی زیر بار نرفته و قبول نکرده است.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه تاریخ

تاریخ اسلام
تاریخ اسلام
تاریخ معاصر
تاریخ معاصر
تاریخ تمدن
تاریخ تمدن

آخرین اخبار

تیپ متفاوت و عجیب خانم بازیگر-عکس
پانته آ بهرام و هانیه توسلی را در کنار بانو گلاب آدینه، پس از تماشای نمایش "شیر های خان بابا سلطنه" را مشاهده می کنید.
دلیل تمایل کارجویان به مشاغل خدماتی
یک مقام مسئول کارگری معتقد است صنعت گردشگری و خدماتی که در این بخش ارائه می‌شود، می‌تواند شغل‌های زیادی را درگیر کند. به گفته وی با توسعه گردشگری و مشاغل مرتبط با آن درآمدزایی و اشتغالزایی بالایی به وجود می‌آید.
چگونه تبخال را درمان کنیم؟
تبخال دهانی یک بیماری ویروسی است که هراز گاه در کناره‌های لب و بینی بروز می‌کند.
دیابتی ها حتما این موادغذایی را در پاییر بخورند
هویج یکی از منابع طبیعی غنی از بتاکاروتن است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و قند خون را تنظیم کند.
دستان لرزان سرمایه‌گذار زیر سایه انواع ریسک‌ها
OECD علی‌رغم پیش‌بینی‌ها ریسک کشوری مانند ایران را همچنان ٦ می‌داند و این موضوع در ورود سرمایه‌گذار به ایران تاثیر منفی دارد. رتبه‌ای که به زعم رئیس سازمان سرمایه‌گذاری، سیاسی تعیین شده ولی به زعم کارشناسان ضمن پذیرش سیاسی بودن آن مرهون برخی عوامل خارجی و به ویژه عوامل داخلی است که دولت باید اصلاح آن‌ها را در دستور کار قرار دهد.
مزایای استفاده از سرم مو
سرم مو با ایجاد لایه‌ای درخشان از مواد مغذی و سیلیکونی موها را خوش حالت می‌کند. با مصرف این سرم‌ها، موهای‌تان با لایه‌ای از مواد سیلیکونی و حفاظتی پوشیده می‌شود و بدین ترتیب موها صاف، نرم و ابریشمی خواهند شد. نکته دیگر این که با استفاده از این سرم‌ها می‌توانید موهای خود را در مقابل لوازم حالت دهنده مو مثل: انواع صاف کننده‌های گرمایشی و غیره ایمن کنید.
گفت‌وگوی مفصل سردار کوثری درباره مسائل نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در برنامه دستخط
سردار اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله مهمان برنامه یکشنبه شب دستخط بود و در یک گفت‌وگوی مفصل به سوالات مجری در زمینه‌های مختلف نظامی، سیاسی، امنیتی و... پاسخ گفت.
طولانی ترین ماز شمشادی جهان
طولانی ترین ماز شمشادی جهان در باغ مجللی در لانگلیت در کشور انگلستان و در مجاورت روستای هورنینگشام قرار دارد.
معلم فداکار تالشی- عکس
سال تحصیلی جدید اول مهرماه در دبستان تبرّی پوشک در حوالی تالش با ۱۵ دانش آموز آغاز شد. دبستانی که دو سال پیش و فقط در چند پایه تحصیلی ابتدایی به همت معلم پرتلاش آن «کاوس شیخی» کار خود را شروع کرد.
تکلیف داعش در کرانه غربی رود فرات یکسره شد
آخرین خبرها از شرق دیرالزور هم حاکیست، نیروهای دموکراتیک کرد با پشتیبانی آمریکا در حال پیشروی به سوی مناطق جنوبی هستند و تلاش می‌کنند مسیر نیروهای مقاومت را در این محور مسدود کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ترامپ از برجام کنار نمی‌کشد
روزنامه آمریکایی به نقل از مقام‌های سابق این کشور نوشت: ترامپ دست‌کم تا ماه‌های آینده به برجام پایبند خواهد بود و او بیشتر در پی ایجاد رویکرد جامع بین‌المللی و افزایش فشار به ایران است.
معمای منصوریان؛ استعفا یا اخراج؟
علیرضا منصوریان هنوز استعفایش را به هیات مدیره استقلال تقدیم نکرده است.
ویدئو - نمایشگاهی برای ابد
وحید سهرابی‌ابد، متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ در همدان، فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان عکاس خبری را از سال ۸۴ آغاز کرد.وی در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در سرویس عکس خبرگزاری ایسنا در تهران، فعالیت خود را پی گرفت.وحید سهرابی در سال ۸۹ برای بخش زیر ۲۵ سال جشن تصویر سال برگزیده شد. اما، در ۱۶ خرداد ۱۳۹۶، حادثه‌ای ناگهانی، دست وحید سهرابی را از دنیایی که او سال‌ها از پنجره دوربین نگاهش کرده بود، کوتاه کرد.حالا، به منظور گرامیداشت یاد و خاطره این همکاریِ فقید، نمایشگاهی از منتخب عکس‌های او در نگارخانۀ تابستانِ خانه هنرمندان ایران برپا شده و تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.
سریال‌های محرم تلویزیون در غیاب «مختارنامه»
مناسبتی چون محرم و صفر فرصتی است تا سریال‌سازان پیام‌های مد نظر خود را از قاب تلویزیون در اختیار مخاطبان بگذارند؛ سریال‌هایی که به لحاظ پیشینه باید با مجموعه‌های موفقی چون «مختارنامه»، «شب دهم»، «معصومیت از دست رفته»، «وفا»، «سفر سبز» و «پریدخت» رقابت کنند که در ایام عزاداری سال‌های گذشته پخش شده‌اند. امسال «عقیق» و «هاتف» مجموعه‌هایی هستند که تلویزیون پخش آنها را برای شب‌های محرم تدارک دیده است.
چه‌کسی فیلترینگ را به‌وجود آورد؟
امروزه فیلترینگ به اشکال و انواع گوناگون در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد و چیزی نیست که ابداع و ابتکار آن متعلق به کشورمان باشد. گسترده‌ترین فیلترینگ تارنماهای اینترنتی دنیا مربوط به کشورهای کره‌ی شمالی، چین و عربستان است که تنها بخش کوچکی از تارنماهای ملی خود را برای دسترسی عموم فعال کرده‌اند.
آیت‌الله راستی کاشانی + تصاویر
قاسم تبریزی مطرح کرد: دفاع مقدس نشان داد نهضت آزادی اعتقادی به ملی‌گرایی ندارند
به مناسبت 17 شهریور : جمعه سیاه، خط بطلان سلطنت
اعترافی تکان دهنده از محمدرضا پهلوی
شرم‌آورترین هنرمند در تاریخ
گزارش فارس از بزرگداشت آیت‌الله طالقانی : مهدوی کنی: آیت‌الله طالقانی و مهدوی کنی شباهت بسیار داشتند/عبد‌خدایی: امام و آیت‌الله طالقانی هویت شیعی را به ما برگرداندند
انقلاب اسلامی در کردستان : شکست گروهک‌های تجزیه‌طلب کردستان توسط «مردم» و قوای «نظامی»
آیت‌الله مدرس به مصدق چه گفت؟
میزگرد نسبت امروز ما با میراث آیت‌الله طالقانی : مهدی طالقانی: ابراهیم یزدی در مقامی نبود برای آیت‌الله طالقانی جایگاه مشخص کند/ کائینی: او هم به ملی مذهبی‌ها و هم به آیت‌الله‌ طالقانی انتقاد داشت
الغاء یک جانبه قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر توسط صدام حسین