دین و اندیشه

علائم قساوت قلب و راه های رهایی از آن از زبان قرآن
اگر می‌خواهیم عاقبت به خیر شویم و یک زندگی روشنی در دنیا و روشن‌تر در آخرت داشته باشیم، باید روح ما نورانیت داشته باشد. و الاّ اگر روح کدر شد و قساوت پیدا کرد، آنگاه نمی‌تواند ما را راهنمایی کند و اگر می‌خواهیم راهنمای ما و عقل ما و درایت و فکر ما باشد، باید قساوت دل نداشته باشیم....
3 توصیه اخلاقی دینی برای خانمها
زینت و آراستگی لباس و چهره سبب می شود زیبایی طبیعی و جمال خدادادی بیشتر بدرخشد و زن را در دیده همسرش زیباتر جلوه دهد و کشش و علاقه مرد نسبت به خود را دو چندان سازد.
آیا مؤمنان خدا را در بهشت می بینند؟
اباصلت می گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم: نظر شما درباره این حدیث، «اهل ایمان از منازل و مقامات خود در بهشت، خدا را زیارت می کنند» چیست؟
زیان‌ کارترین مردم در قرآن چه کسانی هستند؟
سان‌ها دارای دو حیات - در این جهان و در آن جهان - هستند؛ برای هر یک از این دو زندگی، گفتارها، توصیه‌ها، توصیف‌ها و... بیان شده است.
بانوی فقیری که عاقبت بخیر شد
شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بیدار‌دلان با بصیرت، بسیار آشناست. او زنی پارسا و نیکو‌سرشت اما فقیر و تنگدست بود. مال و منال قابل توجهی نداشت؛ ولی ویژگی داشت که سبب عاقبت بخیری او شد.
کشتی قرآنی مطلا در موزه آستان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) رونمایی شد
در آئینی از کشتی قرآنی مطلا در موزه آستان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) با حضور آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) و عالی‌پور معاون امور هماهنگی زائران استانداری قم رونمایی شد.
توصیه های ناب امام رضا (ع) در مورد بهداشت و سلامت
بی تردید سلام افراد جامعه از اهمیّت بسزایی برخوردار است. جوامع بشری بدون رعایت مؤلفه‌های سلامت و مراعات بهداشت هرگز نمی‌توانند استمرار یافته خود را حفظ کنند. بیماری‌ها و ناتوانی‌ها روابط انسان‌ها را مختلف نموده احساس امنیّت و همبستگی را از انسان سلب می‌سازند. حفظ سلامت جسمانی در جلوگیری از شیوع یا ریشه کن سازی بیماری‌ها تأثیرگذار است.
این مؤمنان به مرحله عالى بهشت می‌روند
مرحله عالى بهشت طبق آیات قرآن مخصوص مؤمنانى است که داراى صفاتی خاص همچون خشوع در نماز، عفت، امانتداری و وفای به عهد باشند، به این ترتیب دیگر بهشتیان در مراحل پایین‌تر قرار دارند.
اهمیت و جایگاه ˮهمسایهˮ از نظر اسلام
اسلام به عنوان یک دین کامل و اجتماع ساز و تأمین کننده سعادت دنیوی و اخروی انسان، قرنها بیش‌تر از توسعه زندگی شهری امروزی، دستورات و توصیه‌های اخلاقی و حقوقی را برای همسایه داری در نظر گرفته است که با مراعات آن انسانها می‌توانند در کنار هم به راحتی و آسایش زندگی کنند. آنچه پیش رو دارید، گامی است در این مسیر، امید که برای همه مفید و قابل استفاده باشد.
نگاه فقه به هنر باید فرصتی برای ارتقاء دینی جامعه باشد
رییس دفتر تبلیغات اسلامی گفت: وقتی فقه را در بستر مدیریت جامعه قرار دادیم و آن را به حوزه های نظریات اسلامی و اداره جامعه آوردیم باید به امکانات و ظرفیت‌های هنر نظر بیافکند و هنر را به چشم یک فرصت ببیند تا فرهنگ عمومی و دینی جامعه را رشد و ارتقا دهد.
نگاه نو به فقه، هنر را به ابزار مقابله با دشمنان تبدیل می‌کند
رییس مرکز فقهی اطهار (ع) بر لزوم استفاده از نظریه عناوین فوقانی برای حل بسیاری از مسایل فقهی در باب هنر و... تاکید کرد و گفت: نگاه نو به فقه هنر، هنر را به ابزار مقابله با دشمنان تبدیل می‌کند.
هنر اسلامی چیزی جز هنر شیعی نیست
مدیر مدرسه اسلامی هنر، هنر اسلامی را مدیون و وابسته به هنر شیعی دانست و گفت: هنر به مثابه یک فرصت، بیش از 1000 سال در خدمت تفکر شیعی بوده است؛ هنر اسلامی و آنچه از آن یاد می‌شود جز هنر شیعی چیزی نیست.
مجوز ساخت مسجد در تورینگن صادر شد
مجوز ساخت اولین مسجد جدید در تورینگن آلمان صادر شده است. به گفته مسئولان جامعه مسلمان احمدیه، مقام ارشد شهر ارفورت، مجوز اعطای یک قطعه زمین در ولسوالی مرباخ، برای ساخت مسجد را صادر کرده است. واگیس هاوزر، رئیس جامعه مسلمان احمدیه، جمعه شب در ارفورت، گفت: «با این حال، قبل از پایان سال جاری، انتظار شروع ساخت و ساز را نخواهیم داشت.»
گرایش به فراگیری قرائت‌های معناگرا در استان‌ها رو به افزایش است
دبیر طرح ملی تلاوت قرآن کریم کشور گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد گرایش نوجوانان و جوانان طرح ملی تلاوت قرآن به قرائت‌های اثرگذار و معناگرا در استانها روبه افزایش است.
مؤمن هنگام مرگ چه می بیند؟ -فیلم
سخنان آیت الله العظمی جوادی آملی در جمع شاگردانش؛ با موضوع حالات مؤمن هنگام مرگ را مشاهده می کنید.
عملی که  موجب نفرت خدا و مردم از آدمی می شود
یادمان باشد ما در این عالم زیر ذره بین خداوند هستیم ، بیایم ذهن هایمان را بشوییم از هر فکر مسمومی چرا که این زهر ها اول خودمان را از پا می انداز.
چهار عملی که موجب چهار خیر بزرگ می‌شود
پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله در حدیثی زیبا چهار عملی که موجب چهار خیر بزرگ می‌شود را بیان فرموده‌اند.
با این عمل، دل های همه را به سمت خود جذب بکنید
گذشت و عفوی که مؤمن باید خود را بدان مزین سازد، یکی از بزرگترین کمالات انسانی است.
یاد بگیریم راضی باشیم به رضای خدا
همیشه گفته می شود، باید راضی به رضای خدا بود؛ چه طور کسی که در زندگی مشکلات دارد و سرنوشت خوبی ندارد، راضی به رضای خدا باشد؟
ˮخداˮ واژه ای که میان زندگیمان گمش کرده ایم
از امروز تصمیم بگیرید که به جای استفاده از عبارت «خسته نباشید» بگویید «خدا قوت» و به جای عبارت «مرسی» بگوید «خدا اجرت دهد» و به جای «فحش» بگویید «خدا هدایتت کند».
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
ساير حوزه ها
ساير حوزه ها
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

پر بازدید ترین اخبار امروز

لالیگا و سینما؛ از رئال بر باد رفته تا بارسای شکست‌ناپذیر
دنیای فوتبال پر از صحنه‌های دراماتیک است و هر بازی برای خود داستانی دارد که می‌تواند مدت‌ها در خاطرات باقی بماند. لالیگای اسپانیا، اگر به چشم یک استودیوی سینمایی دیده شود، سازنده ۲۰ فیلم برتر تاریخ است.
خودداری رسانه آمریکایی از افشای رابطه غیر اخلاقی ترامپ
خبرنگارفاکس نیوز یک تأییدیه از سوی مدیر برنامه استفانی کلیفورد درباره رابطه اش با ترامپ داشت؛ اما فاکس نیوز بدون هیچ دلیلی اجازه چاپ آن را به این خبرنگار نداد.
آیا مؤمنان خدا را در بهشت می بینند؟
اباصلت می گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم: نظر شما درباره این حدیث، «اهل ایمان از منازل و مقامات خود در بهشت، خدا را زیارت می کنند» چیست؟
اهمیت و جایگاه ˮهمسایهˮ از نظر اسلام
ظریف: فردی در آمریکا قدرت را به دست گرفته که فهم و درکی از روابط فرهنگی ملت‌ها ندارد
راه رهایی از حسابرسی در روز قیامت
بیشترین عملی که موجب ورود به بهشت می گردد
مجوز ساخت مسجد در تورینگن صادر شد
گفت‌وگوی فرهنگی باید پایه گفت‌وگوهای دولت‌ها شود
این مؤمنان به مرحله عالى بهشت می‌روند
با این عمل، دل های همه را به سمت خود جذب بکنید
ˮخداˮ واژه ای که میان زندگیمان گمش کرده ایم
علائم قساوت قلب و راه های رهایی از آن از زبان قرآن