پژوهش

متون دینی ایران و «نفس کمال‌یافته»
زبان، مجموعه پیچیده‌ای از واژه‌ها است که هر یک از آن‌ها، داستان تکامل خود را در تاریخ دارد. پژوهشگران یکی از این واژه‌ها که حامل بار معنوی است را مورد تحلیل تاریخی قرار داده‌اند.
گسترش همکاری آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیام نور یزد با علوم پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و دانشگاه پیام نور یزد به منظور توسعه و تحکیم همکاری‌ها و فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و همچنین استمرار آن، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
سالی سه میلیون یورو برای حمایت از ˮفُک‌ˮها - نقش فک خزری بر  کشتی‌های کشتیرانی ایران
رئیس مرکز تحقیقات و درمانی فک هلند گفت: سالانه سه میلیون یورو برای حفاظت از فک از سوی دوستداران این گونه ارزشمند در دنیا کمک می‌شود و این مبلغ صرف آموزش به نجات و حفاظت از فک‌ها می‌شود.
شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند؟
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سرطان‌های گوارشی، شایع‌ترین سرطان‌های ایران هستند، گفت: برعکس کشورهای توسعه یافته، سرطان معده در کشورهای جهان سوم در حال افزایش است و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی و کاهش فقر در کاهش سرطان نقش موثری دارد.
هم‌اندیشی درباره بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و موضوعات دیگر
نشست هم اندیشی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها به میزبانی معاونت پژوهش وزارت علوم برگزار می شود.
دختران افسرده تنقلات بیشتری می‌خورند
پژوهش‌های صورت گرفته گویای آن است که دختران نوجوان دارای افسردگی، گرایش بیشتری به مصرف تنقلات کم‌ارزش دارند و وضعیت اقتصادی و سکونت در مناطق بالا یا پایین شهر تاثیری در این موضوع ندارد.
ویدئو - این پوست مصنوعی «حس» دارد
اگرچه دست مصنوعی، شبیهِ دست واقعی است و مانند آن حرکت می‌کند اما قادر نیست مثل حس داشته باشد؛ با این حال، لوک آزبورن، فارغ‌التحصیل دانشگاه «جان هاپکینز» آمریکا توانسته نوعی پوست الکترونیکی طراحی کند که به افراد قطع عضو کمک می‌کند با دست مصنوعی خود، بار دیگر حس لامسه را به دست آورند. این پوست، از یک نوع گیرنده پارچه‌ای رسانا ساخته شده که روی دست مصنوعی قرار می‌گیرد.
کشت در هوا، روش بهینه تولید بذر سیب‌زمینی
پژوهشگران برای تولید بذر سیب‌زمینی، طی مطالعه‌ای پژوهشی، استفاده از روش موسوم به هواکشت را توصیه کرده‌اند که می‌تواند حجم تولید را تا بیش از هشت برابر افزایش دهد.
صندلی خالی دانشگاه‌ها را بهانه‌ نکنید
رییس پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی اظهار کرد: صندلی خالی دانشگاه‌ها، نباید بهانه‌ای برای جذب دانشجو باشد.
شیب دریای خزر و پیشروی آلودگی به سمت ایران
معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی کشور گفت: بیشترین آلودگی نفتی در خزر از سوی همسایگان شمالی این دریا است که به دلیل شیب خزر این آلودگی‌ها به سمت ایران پیشروی می‌کند.
حقوق ایران در بهره‌برداری از رودخانه هیرمند
در پژوهشی در خصوص حقوق بین‌الملل، پژوهشگران حقوق ایران در بهره‌برداری از رودخانه هیرمند را مورد بررسی قرار داده‌اند.
آلودگی دریای خزر فزاینده است- خودداری شمالی‌ها از شنا در آب
‌رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور با بیان اینکه آلودگی در دریایی خزر فزاینده است، گفت: ساکنان گیلان و مازندران از بیم آلودگی از شنا و آب‌تنی خودداری می‌کنند.
اولین رویداد پژوهشی تحلیل ˮپساحقیقتˮ برگزار می‌شود
اولین رویداد پژوهشی تحلیل در زمینه «پساحقیقت» مرداد ماه امسال برگزار می‌شود.
دعوت از دانشگاه‌ها برای ارسال پایان‌نامه‌های مرتبط با حقوق شهروندی
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری "جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی" گفت: بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم به تمام دانشگاه‌های کشور نامه زده شد تا پایان‌نامه‌های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه بفرستند.
نقش گردشگری در کاهش فقر
در اهداف توسعه پایدار هزاره، صنعت گردشگری امری مهم تلقی شده که می‌تواند در ریشه‌کن‌کردن فقر، ایجاد برابری جنسیتی، پایداری محیطی و مشارکت جهانی برای توسعه مؤثر واقع شود.
رژیم غذایی متنوع موجب چاقی می‌شود
بسیاری از مردم فکر می‌کنند رژیم‌های متنوع و یا انتخاب غذا از یک مجموعه گسترده از غذاهای مختلف منجر به الگوهای تغذیه سالم می‌شود، اما با توجه به تحقیقات انجمن قلب آمریکا، اینطور نیست.
میزان ضرر نور تلفن همراه روی چشم چقدر است؟
در مضر بودن نور آبی‌رنگی که از تلفن همراه ساطع می‌شود، تردیدی نیست اما پژوهشگران آمریکایی در پژوهش جدید میزان اثرات مخرب این نور بر چشم را بررسی کردند.
تاثیر شدید تحریم بر پژوهش-عدم ارتباط بین دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به انتقاد از تاثیر شدیدی که تحریم‌ها و نوسانات ارزی بر حوزه پژوهش داشته، پرداخت و در تشریح فعالیت‌ها و جایگاه پژوهشی دانشگاه متبوع خود از برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه بین‌المللی دانشگاه، تمرکز پژوهشی در هشت حوزه متمایز، بهره‌برداری از بزرگترین "اتاق تمیز" کشور و ایجاد مرکز نوآوری و ایده خبر داد.
حفاظت از هورالعظیم، وظیفه کیست؟
این روزها، تالاب موسوم به «هورالعظیم یا هورالهویزه» که به‌صورت مشترک میان ایران و عراق قرار دارد، از حال و روز خوبی برخوردار نیست و مردم استان خوزستان را به‌شدت آزار می‌دهد. در همین رابطه، محققین ایرانی، به بررسی مسئولیت دولت‌های حاشیه تالاب هورالعظیم و رودخانه‌های تأمین‌کننده آب آن پرداخته‌اند.
پایان‌نامه‌های دانشجویی هدفمند می‌شوند
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: پایان نامه های دانشجویی با بکارگیری در بخش رفع مشکلات استان خروجی محور و هدفمند می شوند .
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

کی روش تا جام ملت های آسیا سرمربی فوتبال ایران است
ارومیه- ایرنا- رییس فدراسیون فوتبال کشور گفت: «کارلوس کی روش» تا پایان رقابت های جام ملت های آسیا هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد و مردم نباید نگران این موضوع باشند.
آموزش و پرورش حلقه گمشده فوتبال کشور است
ارومیه- ایرنا- رییس فدراسیون فوتبال گفت: در حالی که آموزش و پرورش می تواند به کارخانه بازیکن سازی کشور تبدیل شود، یکی از حلقه های گمشده این رشته در ایران محسوب می شود.
خود محوری تشکیلات خودگردان خطری واقعی برای فلسطین است
رام الله- ایرنا- تعدادی از نمایندگان مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت و گو با ایرنا با انتقاد شدید از عملکرد «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان ، خودمحوری و یکجانبه گرایی این تشکیلات را خطری واقعی و خطرناک برای فلسطین در شرایط کنونی عنوان کردند.
نخست وزیر پیشین هند درگذشت
دهلی نو- ایرنا- «اتال بیهاری واجپایی» نخست وزیر پیشین هند به دلیل بیماری در بیمارستانی در دهلی نو درگذشت.
مسابقات دوچرخه سواری کوهستان برگزار شد
مشهد- ایرنا- سومین مرحله مسابقات دوچرخه سواری کوهستان ویژه بانوان عصر پنجشنبه با معرفی نفرات برتر در مشهد پایان یافت.
حضور 16 شطرنجباز خارجی در اوپن بین المللی ابن سینا قطعی شد
همدان- ایرنا- مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان همدان گفت: حضور 16 شطرنجباز مطرح خارجی در پانزدهمین دوره رقابت های شطرنج اوپن بین المللی ابن سینا قطعی شده است.
مازیار باقری قهرمان جشنواره شطرنج مردان کشور شد
همدان- ایرنا- مازیار باقری شطرنجباز اهل استان خراسان شمالی قهرمان هفدهمین دوره جشنواره شطرنج مردان کشور شد.
همدان 6 سهمیه اعزام به بازی های پاراآسیایی را کسب کرد
همدان- ایرنا- معاون ورزش قهرمانی اداره ورزش و جوانان همدان گفت: این استان موفق به کسب 6 سهمیه اعزام به بازی های پاراآسیایی 2018 جاکارتا اندونزی شد.
والیبال بانوان آذربایجان غربی در جایگاه چهارم کشور قرار گرفت
ارومیه- ایرنا- نایب رییس هیات والیبال آذربایجان غربی گفت: تیم بانوان استان با قبول شکست مقابل البرز در دیدار رده بندی از رسیدن به سکوی سوم امیدهای کشور بازماند و در جایگاه چهارم قرار گرفت.
سرمربی تیم ذوب آهن: شهرآورد فوتبال اصفهان حساس است
اصفهان - ایرنا - سرمربی تیم ذوب آهن اصفهان گفت: شهرآورد فوتبال اصفهان دیدار حساسی است چون هر دو تیم برای پیروزی می جنگند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هلال احمر به زودی پلت های دارویی تولید می کند
تهران- ایرنا- رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از تولید پلت‌ یا نُقلک های دارویی (فرآورده‌های دارویی جامد و کُروی شکل) به زودی در شرکت داروسازی سها وابسته به این سازمان خبر داد.
خاص‌ترین بچه‌های دنیا که از عجایب خلقت به حساب می‌آیند
بچه‌ها انواع مختلف دارن بعضیاشون جدی هستن و بعضیاشون شاد. بعضیاشونم انقدر زیبا هستن که همه رو شگفت زده میکنن. طبیعت همیشه با خلق آدم‌های خاصی که ویژگی‌ها و توانایی‌های خاصی دارن دنیا رو شگفت زده میکنه. در ادامه با تعدادی از اون‌ها آشنا بشید.
بوشهر به رتبه هشتم حوزه ارتباطات کشور دست یافت
بوشهر- ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:با وجود عقب ماندگی های انباشته دوران گذشته دراستان بوشهر در سالجاری این استان به رتبه هشتم حوزه ارتباطات کشور دست یافته است.
دستور بازداشت کودک آزار مرندی صادر شد
رئیس دادگستری شهرستان مرند اعلام کرد: پدر کودک آزاد مرندی شناسایی و دستور بازداشت وی صادر شده است.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
متون دینی ایران و «نفس کمال‌یافته»
گسترش همکاری آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیام نور یزد با علوم پزشکی
سالی سه میلیون یورو برای حمایت از ˮفُک‌ˮها - نقش فک خزری بر  کشتی‌های کشتیرانی ایران
شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند؟
هم‌اندیشی درباره بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و موضوعات دیگر
دختران افسرده تنقلات بیشتری می‌خورند
ویدئو - این پوست مصنوعی «حس» دارد
کشت در هوا، روش بهینه تولید بذر سیب‌زمینی
صندلی خالی دانشگاه‌ها را بهانه‌ نکنید
شیب دریای خزر و پیشروی آلودگی به سمت ایران