تئاتر

         گفتگو با حمید پورآذری به مناسبت اجرای «متروکه‌ خوانی»
حمید پورآذری، از کارگردانان تئاتر ایران که سال‌هاست گروه تئاتر پاپتی‌ها را اداره می‌کند، همچنان تجارب تئاتری تازه‌ای را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد. آخرین تجربه او «متروکه‌خوانی» است که با گروه اجراگر جواني در پلتفرم داربست گالری محسن ١٣ شب، جان گرفت.
         «آینه‌های روبه‌رو»؛ روایتی عاشقانه از سرگذشت انقلاب
نامی که بهرام بیضایی برای شخصیت اصلی «آینه‌های روبه‌رو»اش برگزیده «نزهت» است، یعنی پاکدامنی؛ داستان در دو زمان می‌گذرد: سال ۵۷: فاجعه قلعه، خانه‌ها آتش گرفته و زنان ساکن آنجا افتاده‌اند زیر دست‌وپای «مشتری‌های دیروز و متظاهرهای امروز».
         حامد بهداد: برده ذهنیت مسدود دیگران نیستم
نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» به‌گونه‌ای ویرانی انسان را از سرآغاز تاریخ تا امروز روایت مي‌کند. نمایشنامه به چنگیز مغول، به توپ بستن مجلس و نيزکمی جلوتر می‌آید و به حادثه پلاسکو و خطاهای پزشکی اشاره می‌کند و کمی مفصل تر به این مباحث می پردازد.
         «هادی مرزبان» از عشق خود به تئاتر می گوید
شب‌های شلوغ نمایش بنگاه تئاترال در تماشاخانه سنگلج فرصت خوبی بود تا سراغ هادی مرزبان برویم؛ هنرمند پر سابقه تئاتر ایران كه در طول گفت‌و‌گو با ما از عشق خود به تئاتر و دلبستگی‌اش به صحنه گفت.
         ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران
تئاتر در بیان معضلات اجتماعی به خصوص در ارتباط با محوریت مسائل زنان و خانواده نقش مهمی در آگاه‌سازی مردم جامعه خواهد داشت. هنر تئاتر اگر با حقیقت غوطه خورده باشد، به نیاز زمانه پاسخ خواهد داد و تلخ و شیرین زندگی را با جامعه در میان می‌گذارد.
         گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»
اگر از این زاویه به یک اثر هنری نگاه می‌کنید که باید به نقد جامعه خود بپردازد، نمایش «شرق نزدیک، شرق دور» هر کجا را که توانسته و دستش رسیده، نقد کرده و شاید اساسا بر همین مبنا شکل گرفته؛ از مقصران حادثه پلاسکو تا مسئولان از دست رفتن کیارستمی.
         گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی
بهاره رهنما در سال های اخیر فارغ از نوشتن نمایشنامه با اجرای نمایش هایی با محوریت دغدغه های زنان به عنوان یک بازیگر زن روشنفکر طرفدار حقوق مشروع و به حق زنان خودنمایی می کند.
         سرنوشت و تراژدی، در نمایش های «پیتر بروک»
سقوط شاه‌لیر در اوج اقتدارش بود، حتی تصمیم‌اش به قسمت‌کردن قلمروی پادشاهی میان دخترانش تصمیمی مقتدرانه بود، تصمیمی از روی مهربانی و حسن‌نیت، زیرا هیچ نیرویی قدرت و سرزمینش را تهدید نمی‌کرد.
         گفت و گو با اشکان خیل‌نژاد به بهانه اجرای «پسران تاریخ»
«پسران تاریخ» بهترین و دقیق‌ترین کار تو است و با همه بحث‌هایی که می‌شود راجع به آن داشت که اگر من هم کار کنم بحث می‌شود، اما به نظر من کامل‌ترین کار تو است و تو در واقع اول از همه باجی به خودت نداده‌ای و نقص‌های کارت را پذیرفته‌ای.
         نمایش «شب دشنه‌های بلند»؛ ادای دین به تاریخ نمایشنامه نویسی ایران
عبارت «شب دشنه‌های بلند» ذهن را به سمت جنایت و خیانت می‌برد. شبی که هیتلر، تهدیدهایی را که برای قدرتش وجود داشت سر به نیست کرد. اما «شب دشنه‌های بلند» علی شمس، نمایش بازیگوشانه‌ای است که در رویه خود، ضمن ادای دین به نمایشنامه‌نویسان مطرح و بزرگ ایران، از وضعیت هنر گلایه‌ای تند می‌کند.
         نمايش «مفيستو»؛ نمایش پیمان با شیطان
كلائوس هاينريش توماس مان در ١٨ نوامبر ١٩٠٦ در مونيخ ديده به جهان گشود و در ٢١ مه ١٩٤٩ در شهر كن فرانسه چشم از جهان فروبست. او رمان «مفيستو» را در سال ۱۹۳۶ و درست پيش از جنگ جهاني دوم و در آمستردام منتشر كرد.
         گفت‌وگوی برجای‌ماندگان؛ دلقکی که حیات را نابود می‌کند
باران کوثری این شب‌ها در تئاتر «گفت‌وگوی برجای‌ماندگان» نوشته محمد زارعی و کارگردانی میلاد شجره در سالن شماره دو پردیس تازه‌تأسیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود؛ نمایشی که تلاش بر ترسیم موقعیتی پایان جهانی دارد و سبک و سیاقش کمی متفاوت از نمایش‌های این شب‌های پایتخت است.
         روح سرگردان در نمایش «شرق دور، شرق نزدیک»
«شرق دور، شرق نزدیک» با بازی حامد بهداد، بهناز نازی، کامبیز امینی، کتانه افشاری‌نژاد، محسن گودرزی، بهار نوحیان، مرجان فریقی و با طراحی خوب نور رضا حیدری تا 27مردادماه در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می‌رود.
         سعید چنگیزیان در «سه خواهر» خود را نابود کرد!
ثبات، كليد واژه فعاليت‌هاي گروه تئاتر ليو در تمام سال‌هاي بعد از شكل‌گيري و فعاليت در جريان تئاتر ايران است؛ ويژگي‌اي كه اتفاقا دُر گران‌بهاي دهه‌هاي اخير هنر به حساب مي‌آيد و همين مشي موجب شده تا گروهي از بازيگران صاحب سبك زير سايه و نشان ليو شكل بگيرند.در اين بين رضا بهبودي و سعيد چنگيزيان نام‌هاي بلندي هستند كه نياز به معرفي ندارند.
         محمد حسن معجونی ، چخوف و یک صحنه خالی
معجونی - به گفته خودش- بازیگری است كه صحنه‌ خالی را دوست ‌دارد. او آن قدر به نمایش‌های چخوف علاقه‌مند است كه فكر می‌كند، چخوف همیشه صدایش می‌زند.
         «یك دقیقه و سیزده ثانیه» با زنان کارتن خواب
این شب‌ها، سالن سمندریان مجموعه ایرانشهر، شاهد اجرای تئاتر دیدنی«یك دقیقه و سیزده ثانیه» است. این تئاتر را محمد چرمشیر، نویسنده كاركشته تئاتر نوشته و بازیگران نامداری مثل سیما تیرانداز، پانته‌آ بهرام و لادن مستوفی در آن بازی كرده‌اند‌.
         نمایش «لامبورگینی»؛ روایت گورخواب ها از پلاسکو و موسیقی رپ
سیامک صفری اولی است و اشکان خطیبی دومی، دو شخصیتی که ساکن گورستانند و یادآور گورخواب‌های گورستان بزرگ نصیرآبادِ باغستان در حومه شهریارِ تهران.
         تخفیف های شگفت انگیز نمایش کمدی
تخفیف همیشه می چسبد. آن قدر که همیشه آن صرفه جویی که کردید یادتان می ماند و می رود کنار خاطرات خوب ...
 بهروز غریب پور: خیام ترور شخصیت شده است
بهروز غریب‌پور کارگردان تئاتر، سینما و استاد نمایش عروسکی این روزها به اجرای اپرای خیام مشغول است. خیام شاعر، ریاضیدان و فیلسوفی که سال‌ها پیش از دکارت با ابراز «شک»، ما را دچار پرسش‌های بزنگاهی کرد.
 رضا بهبودی: بازیگری که جنون ندارد چیزی از درونش در نمی‌آید
رضا بهبودی از بازیگرانی است که طی سال‌های اخیر توانایی‌های خود در عرصه بازیگری را بارها در مدیوم صحنه و تصویر به اثبات رسانده؛ او بازیگری است با حسی قوی و البته با تکنیک و این روزها با نمایش "مترانپاژ" به کارگردانی حسن معجونی درخشان ظاهر شده است.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
ساير حوزه ها
ساير حوزه ها
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب

آخرین اخبار

بانیان همه‌پرسی اقلیم‌کردستان دیر یا زود پشیمان می‌شوند
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از تمامیت ارضی عراق تاکید کرد: بانیان همه‌پرسی اقلیم کردستان دیر یا زود پشیمان خواهند شد.
معاون دبیرکل سازمان ملل با ظریف دیدار کرد
وزیر امور خارجه کشورمان و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی دیدار کردند.
ابتکار خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان شد
معصومه ابتکار، لعیا جنیدی و شهیندخت مولاوردی طی مکاتبه ای با علی لاریجانی رئیس مجلس، خواستار تسریع در رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان شدند.
اعلام جنگ ترامپ علیه پیونگ یانگ
وزیر امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه به خبرنگاران در نیویورک گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه پیونگ یانگ اعلام جنگ کرده است.
دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت است
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت به مردم است و قطعا به این تعهد خود عمل خواهد کرد.
بی ‌اطلاعی بهزیستی از اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار
مشاور رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: در صحبتهایی که با مسئولان بهزیستی داشتم، معتقد بودند سازمان بهزیستی در مرحله اجرا از وجود طرح جمع‌آوری کودکان کار مطلع شده است.
اجبار آوارگان عراقی برای مشارکت در همه پرسی
نیروهای اقلیم کردستان عراق برای بالا بردن نسبت مشارکت در همه پرسی جدایی این اقلیم آوارگان عراقی زخم خورده از داعش را تهدید به گرسنگی وبیرون راندن از اردوگاه ها در صورت عدم مشارکت درآن کردند.
روحانی قانون «مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا» را ابلاغ کرد
رئیس‌جمهور قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه را جهت اجرا به وزارت امور خارجه ابلاغ کرد.
در طرح جمع‌آوری کودکان کار «چهره شهر» مورد توجه بوده نه کودکان
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: در جمع آوری کودکان کار چهره شهر مورد تاکید بوده و کم‌اهمیت‌ترین بخش، مسئله کودکان کار بوده است.
سردار جمیری فرمانده سپاه استان یزد شد
سردار جمیری با حکم فرمانده کل سپاه، فرمانده سپاه الغدیر استان یزد شد.